Petícia za priamy spoj na trase Kysucký Lieskovec - Žilina

Prosím, podporte naše deti. Aj vďaka Vášmu podpisu môže SAD Žilina zmeniť svoje rozhodnutie a pridá priamy spoj pre deti z Kysuckého Lieskovca/z Lodna do Žiliny.

Otvorený list zaslaný e-mailom na spoločnosť SAD Žilina:

Ak je vo vedení spoločnosti SAD Žilina rodič – otec, matka, prosím, venujte pár minút predmetnému otvorenému listu, ktorý sme si dovolili adresovať Vašej spoločnosti ako zúfalí rodičia.  

Keď som sa v júni 2023 dozvedela informáciu o tom, že sa chystá zrušenie priamych spojov zo smeru Čadca do Žiliny, nevenovala som uvedenej informácií pozornosť, lebo som ju pokladala za HOAX. Ako by totiž niekto mohol takúto hlúposť schváliť. Žiaľ, nebol to HOAX a dnes, pár dní pred nástupom detí do školy už viem, že okrem iných starostí, ktoré ako rodičia musíme dennodenne riešiť, pribudne ďalšia starosť, ako budú naše deti cestovať do školy  v Žiline. Deti sú naša budúcnosť....akurát vo vedení Vašej spoločnosti to vidíte asi inak. Ja ako matka, podporujem maximálne samostatnosť detí, zodpovednosť, ale nie na úkor strachu o ich život. Myslíte si, že preháňam? Tak sa poďme pozrieť na fakty.  

 

Z Čadce do Žiliny vedie cesta I/11, ktorá je dlhodobo pokladaná za najkritickejšiu a už dlhšiu dobu označovaná  aj ako cesta smrti. Denne na úseku Čadca – Žilina prejde od 25 000 do 30 000 áut, v dôsledku čoho je uvedená cesta maximálne preťažená. Výsledkom sú časté dopravné nehody, žiaľ, častokrát s tragickým koncom. Počty dopravných nehôd, zranených a mŕtvych sú alarmujúce. Dopravná situácia je na tomto úseku pravidelne riešená v dopravnom servise a každý, kto aspoň 1x cestoval z Čadce do Žiliny, vie, že by to nechcel zažívať každý deň. Situácia je taká kritická, že sa jej venujú pravidelne aj v hlavných televíznych novinách. Pre informáciu prikladám link na reportáž, v ktorej moderátor  otestoval cestu autom z Čadce do Žiliny: https://tvnoviny.sk/domace/clanok/144004-kolony-na-kysuciach-otestovali-sme-ako-dlho-trva-30-kilometrova-cesta-z-cadce-do-ziliny-v-spicke   My a naše deti, žiaľ nemáme na výber. Cestovať do škôl, za prácou a k lekárom musíme... A preto rozhodnutiu, zrušiť priame spoje z Čadce, z Lodna do Žiliny nerozumieme. Už od pondelka čaká naše deti ťažké logistické rozhodnutie, ako sa dostať z Kysuckého Lieskovca či z Lodna do Žiliny.   Štandardne začína vyučovanie o 8 hod., dieťa musí byť max. do 7.40 hod. v Žilina na stanici, aby stihlo presun do školy, tak sa pozrime spoločne na to, aké majú deti možnosti:      

Napríklad prvý spoj má odchod z Kysuckého Lieskovca o 6.26 hod., príchod do Kysuckého Nového Mesta je podľa stránky www.cp.sk o 6.35 hod. Odchod autobusu do Žiliny je o 6.37 hod. Prosím kompetentných, ktorí schválili uvedenú zmenu, cestovali ste reálne v čase po 6 hod. z Kysuckého Lieskovca do Kysuckého Nového Mesta? Za zverejnených 9 minút sa to dá stihnúť jedine loďou po Kysuci. Rozsiahle kolóny, ktoré sú v tomto úseku práve v čase od 6 hod. do 8. hod., (kvôli spoločnosti Schaeffler Slovensko, KIA Slovakia s. r. o...), spôsobujú, že cesta z Kysuckého Lieskovca do Kysuckého Nového Mesta trvá v priemere od 20 do 40 minút. A tak sa pýtam, zabezpečilo vedenie spoločnosti SAD Žilina spoje tak, že budú čakať na autobus z Kysuckého Lieskovca, aby deti – žiaci, študenti stihli prísť do Žiliny do 7.40 hod.?   Posledný spoj z Kysuckého Nového Mesta do Žiliny ide o 7.05 hod. Čo v prípade, ak spoj z Kysuckého Lieskovca tento prípoj nestihne. Ako majú deti cestovať?    

Skúsili si kompetentní, ktorí uvedenú zmenu schválili, prestup z jedného spoja na druhý na zastávke Kysucké Nové Mesto, pri moste? Táto časť cesty je ráno taká vyťažená, že prejsť z jednej strany na druhú a stihnúť spoj, je takmer nemožné. Ak teda nepripustím možnosť, že deti budú riskovať a pobehovať bezhlavo poza/pred autami, len aby stihli spoj, ktorý bude na tejto zastávke (na opačnej strane) už pristavený. Naozaj sa nenájde medzi kompetentnými spoločnosti SAD Žilina nikto, kto si to reálne pôjde ráno vyskúšať? Je ľahké robiť rozhodnutia od stola niekým, kto v živote touto cestou ráno nešiel.  

Prosím, poďme spoločne nájsť riešenie a doplňte 1 priamy spoj z Kysuckého Lieskovca do Žiliny. Nech už pôjde o spoj z Krásna nad Kysucou, z Lodna alebo z Čadce. Nedovoľte, aby Vaše rozhodnutie spôsobilo tragédiu, ktorá kvôli nedostatočnému času na prestup, je len otázkou času.   Prosím Vás o to v mene všetkých rodičov. Je náročné byť v dnešnej dobe rodičom a myslieť popri tom všetkom ešte na to, či moje dieťa v zdraví prestúpilo z jedného spoja na druhý, a či ho vôbec stihlo, je naozaj už nad naše sily.   Viem, že môžete argumentovať tým, že naše deti môžu cestovať vlakom. A ja sa znova pýtam, prechádzali ste niekedy cez cestu I/11, aby ste sa dostali z Kysuckého Lieskovca do Ochodnice na vlakovú stanicu? Ak by ste si odpovedali áno, určite by ste cestovanie vlakom pre 15 ročné deti neodporučili.   A tak Vás opätovne prosím, v mene našich detí, ktoré bývajú žiaľ na Kysuciach, netrestajte ich za to. Pomôžte im zvládnuť už aj tak náročné cestovanie na úseku Čadca – Žilina. Vždy je pre dieťa bezpečnejšie, keď nastúpi v Kysuckom Lieskovci na 1 spoj a ten ho privezie aj keď s omeškaním, ale v bezpečí priamo do Žiliny.  

Prosím ešte raz, skúsme nájsť spoločne riešenie. Nežiadame nič, len 1 priamy spoj v čase cca 6.45 hod. z Kysuckého Lieskovca do Žiliny. Verím, že vo vedení spoločnosti SAD Žilina sú ľudia – rodičia, ktorí pochopia naše obavy a pomôžu nám, lebo vedia, aké to je, keď sa rodič  o svoje dieťa bojí.   O pomoc a spoluprácu s Vašou spoločnosťou žiadame súčasne aj obec Kysucký Lieskovec a obec Lodno. Svoju prosbu zverejnenú v tomto liste podporíme aj petíciou, ktorú doložíme v priebehu nasledujúcich dní. Až tie totiž ukážu, ako zásadne sa našim deťom skomplikovalo cestovanie za vzdelaním do Žiliny.   V prílohe e-mailu zároveň prikladám mnou natočené video s kolónou áut na trase – Čadca – Žilina. A toto je presne tá trasa, v ktorej stojí autobus každé ráno. Toto je presne tá kolóna, ktorá neumožní našim deťom stihnúť prípoj z Kysuckého Nového Mesta do Žiliny, a spôsobí tým značné problémy viacerým rodinám.  

 

Za pochopenie a kladnú odpoveď ďakujú rodičia detí z obce Kysucký Lieskovec a Lodno.                                                                                                  


Jaroslava Svrčková    Kontaktujte autora petície

Podpísať túto petíciu

Svojím podpisom súhlasím, že Jaroslava Svrčková bude môcť vidieť všetky informácie, ktoré poskytnem v tomto formulári.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.


Udeľujem súhlas so spracovaním informácií poskytnutých v tomto formulári na nasledujúce účely:
Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...