Petícia za lacnejší benzín a naftu!

Ceny benzínu i nafty prekonali na Slovensku všetky historické rekordy. Vojna na Ukrajine vytlačila cenu ropy Brent na historické maximá. 

Naša jediná rafinéria Slovnaft, ale vyrába pohonné hmoty z ruskej ropy Ural. Tá je výrazne lacnejšia. Barel ropy Brent sa dnes na trhu predáva za cca 115 dolárov, kým barel ruskej ropy Ural za menej ako 90 dolárov, teda cca o 25 dolárov lacnejšie. V minulosti Slovnaft dokázal aj pri vyššej cene ropy predávať na Slovensku pohonné hmoty výrazne lacnejšie ako dnes a pritom platil rovnako vysoké dane z benzínu, alebo nafty. 

Marža rafinérie Slovnaft je však dnes trojnásobná oproti tomu, aká bola v predvojnovom období. Poukázala na to aj renomovaná agentúra Bloomberg. Skupina MOL už ohlásila aj výsledky za prvý kvartál tohto roku. Oproti prvému kvartálu roku 2021 jej zisky vzrástli o 25 percent a dosiahli najvyššiu úroveň minimálne za poslednú dekádu a boli by ešte vyššie, keby maďarská vláda nezastropovala cenu pohonných hmôt. 

Aj preto si dovoľujeme tvrdiť, že Slovnaft svojim spôsobom parazituje na vojnovom konflikte na Ukrajine a zo svojho podnikania na Slovensku vykazuje enormné zisky. Takéto správanie oligopolu na trhu je neospravedlniteľné. 

To by mal sledovať Protimonopolný úrad SR, ktorý má zo zákona dohliadať na to, aby nedochádzalo pri cenotvorbe k zneužívaniu dominantného postavenia tej ktorej spoločnosti. V prípade Slovnaftu však už niekoľko mesiacov mlčí. Domnievame sa, že to môže súvisieť s úzkymi väzbami súčasného vedenia tohto úradu na pána Oszkara Világiho, ktorý je od apríla 2009 predsedom predstavenstva Slovnaftu. Na spomínané prepojenia opakovane upozorňovali viaceré slovenské médiá, ale vlády Igora Matoviča, ani Edurada Hegera vedenie Protimonopolného úradu SR nevymenili.  

Preto žiadame:

1. Okamžité zníženie cien benzínu a nafty na čerpacích staniciach na Slovensku, ktoré odoberajú pohonné hmoty z rafinérie Slovnaft, a to na približne rovanakú úroveň cien, aká je dnes v Maďarsku. 

2. Žiadame okamžitú výmenu vedenia Protimonopolného úradu SR.

3. Zníženie spotrebnej dane na benzín a naftu.

 

 

Podpísať túto petíciu

Svojim podpisom oprávňujem Ján Baláž na odovzdanie informácií, ktoré poskytnem v tomto formulári, tým, ktorí majú v tejto oblasti právomoci.


ALEBOPlatená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...