Zákaz predaja tzv. zábavnej pyrotechniky (STOP petardám)

právnik

/ #117 Re: Aj F4 petardy s výbuchom 120 db. a viac a tie mám rád

2020-12-28 18:07

#115: - Aj F4 petardy s výbuchom 120 db. a viac a tie mám rád  

F4 môžu byť používané len odborne spôsobilými osobami, lebo predstavujú vysoké nebezpečenstvo pre ľudské zdravie. Paradoxne sú ale menej nebezpečné ako pyrotechnika s nižšími kategóriami, lebo si ju nemôže kúpiť kadekto, kto pyrotechniku vidí prvý raz v živote. V rukách takých ľudí sú nebezpečenstvom aj prskavky.

Každopádne treba ale obmedzovať pyrotechniku všetkých kategórií. Podľa najnovších vedeckých štúdií predstavujú výpary zo silvestrovských petárd pre dýchacie cesty väčšie riziko, ako škatuľka cigariet. Ja som si po minulé roky na silvestrovskú polnoc vždy otváral okno na byte - holt už tento Silvester nebudem, budem sa na tú delobuchovú pohromu dívať spoza zavretého okna, lebo si svoje zdravie vážim. Čiže ak máte tak rád prácu s petardami - nuž, ja vám to neberiem, každý má nejakú zábavku. Ja s petardami nepracujem a nerád by som vám radil v niečom, v čom sa zrejme vyznáte lepšie ako ja, no aby som to vyjadril diplomaticky - keď budete tento rok na Silvestra vonku odpaľovať svoje F4 delobuchy, obávam sa, že rúško na tvár vám ako ochrana stačiť nebude.