Zákaz predaja tzv. zábavnej pyrotechniky (STOP petardám)

Kontaktujte autora petície

Táto diskusná téma bola automaticky vytvorená k petícií Zákaz predaja tzv. zábavnej pyrotechniky (STOP petardám).

Peter Kočvara
Autor petície

#1 Čo je pre jedného zábavou, to je pre druhého utrpením!

2016-01-04 11:13

 

Sme aj na facebooku STOP petardám

 

Prečo je na Slovensku viacero takýchto petícií?

- jedna petícia je za zákaz používania, na to treba zmenu zákona o výbušninách v NR SR,

- táto petícia je za zákaz predaja, na to treba zmenu Nariadenia vlády SR.

 

Ako je to legislatívne s používaním zábavnej pyrotechniky na Slovensku?

Keďže množstvo ľudí nemá jasno v tom, ako to vlastne s používaním zábavnej pyrotechniky je (vzhľadom na časté zmeny zákonov):

- Aktuálny stav je taký, aký bol aj do roku 2014 - záleží od konkrétnej obce alebo mesta, ako sa k používaniu zábavnej pyrotechniky postaví, môže obmedziť alebo aj zakázať používanie.
Skúsenosti však ukázali, že zákazy používania nie sú dodržiavané, pokiaľ sa zábavná pyrotechnika zároveň aj predáva. Predaj umožňuje nariadenie vlády všetkým, ktorý dosiahli vek 18 rokov. Vláda však môže v súlade s európskou legislatívou svojim nariadením zakázať predaj úplne, tak ako to spravili už v Rakúsku.

Prehľad zmien v legislatíve:
- od 2.12.2015 platí stav, že už nie je zakázané používanie zábavnej pyrotechniky v okolí nemocníc, kostolov, detských zariadení, domovov dôchodcov, škôl, liečební a cintorínov, avšak obce a mestá majú opäť možnosť obmedziť alebo zakázať používanie pyrotechnických výrobkov na ich území,
- od 1.6.2014 do 2.12.2015 nemali samosprávy možnosť regulovať jej používanie, hoci mnohé tak robili, avšak bolo zakázané ju používať vo vzdialenosti menšej ako 200 m od nemocníc, kostolov, detských zariadení, domovov dôchodcov, škôl, liečební a cintorínov bez písomného súhlasu vlastníka týchto objektov a
- do 1.6.2014 mali možnosť mestá a obce regulovať používanie zábavnej pyrotechniky na svojom území.

 

- Napíšte nám prosím aj svoje skúsenosti so zábavnou pyrotechnikou

Moja je táto... Tento psík, malá sučka z útulku, dostala tento rok 2 dni po Silvestri ťažký epileptický záchvat, krátko po ďalšej zo série nekonečných detonácií. Metala hlavou z jednej strany podlahy na druhú a penilo sa jej z úst... Nikomu neprajem vidieť takto blízkeho tvora

Štefan Goron - tienový poslanec NR SR.

#2

2016-01-04 11:52

 Podporte aj:         www.peticie.com/stop_zabavnej_pyrotechnike

                                                                                                                                   www.peticie.com/sadsad

 


Hosť

#3

2016-01-04 18:57

Lebo musim aj ja nieco urobit pre zakaz predaj pyrotechniky.

Tento príspevok bol odstránený jeho autorom (Show details)

2016-01-05 11:01



Hosť

#5

2016-01-05 11:02

Suhlasim pretože to je dobry napad

Hosť

#6

2016-01-05 11:26

Preto lebo je to na nervy starším,chorým a uz nepíšem o zvieratkách.

Hosť

#7

2016-01-05 11:47

V " zábavnej " pyrotechnike som nikdy nevidela nič "zábavné", práve naopak...o dôsledkoch sa nebudem rozpisovať, tie sú každému inteligentnému človeku jasné, už by sa s tým mohlo naozaj niečo robiť...

Hosť

#8

2016-01-05 11:47

je mi ľúto zvierat, ktoré trpia, len aby sa ľudia bavili

Hosť

#9

2016-01-05 12:04

Mám doma miláčika, ktorý už roky trpí pri každom jednom buchnutí pyrotechniky. Mali by sme si zobrať príklad z IT, kde je pyrotechnika zakázaná.

Hosť

#10

2016-01-05 12:08

Spôsobuje šok a zdravotnú ujmu detí a domácich zvierat. Neuvedomujete si že zakúpením týchto výrobkov podporujete akurát tak Čínu? Nestačí že od nich máme všetko ostatné?


Hosť

#11

2016-01-05 13:34

Pretoze je to spravna vec.Mame dvoch terierov v byte a je to nieco strasne ako sa boja tych otrasnych petard!

Hosť

#12

2016-01-05 14:48

sledujem, ze uz je tychto peticii viac, bolo by asi fajn sa zjednotit

Hosť

#13

2016-01-05 14:53

Vadí mi strašne že sa to začína zvrhávať na tretiu svetovú vojnu a predbiehanie sa kto ma viac peňazí na hlučnajšiu pyrotechniku. Hlavne mi vadia tie hlučné delobuchy to ostatné ešte ujde.

Hosť

#14

2016-01-05 16:13

To šialenstvo s výbuchmi, petardami, svetlicami, raketami ... sa dostalo do takého štádia, že to hraničí so zdravým rozumom. Predáva sa toto svinstvo na každom kroku a každému primitívovi, s nulovou kontrolou. Ide pritom o nebezpečné zbrane, schopné zabiť. Naviac obsahujú obrovské množstvo škodlivých chemikálií, ktoré sa dostávajú do prostredia (pôda, vzduch, voda...). Ohrozujú na živote všetky zvieratá, ich používanie je pre ne minimálne obrovský a dlhotrvajúci stres,....

Hosť

#15

2016-01-05 17:06

Preto že sama mam doma dvoch psikov a mačky a viem čo to s nimi robi na Silvestra.
Obivaja,spolu s manželom mama plne ruky prace .
Silvester neoslavujeme ale trpime spolu s našou zverinou. Už by to konečne mali zakázať! Ale aj napriek tomu sa najdu ludia čo toto nebudu respektovat!

Hosť

#16

2016-01-05 17:48

Súhlasím, pretože sa nejedná o oslavy Nového roku, ale o neustále trieskanie a búchanie, ktoré trvá mesiac vkuse.

Hosť

#17

2016-01-05 18:02

Túto petíciu som podpísala preto že je v nej napísaná pravda.Znečisťuje sa životné prostredie.Plašia sa zvieratá v lesoch.Domáce zvieratá trpia tiež.A viem ocom hovorím máme malé gazdovstvo.Aj môj malý syn sa strašne bojí.Nakoľko som milovníka prírody,zvieratiek tak podpisujem túto petíciu.

Hosť

#18

2016-01-05 18:02

Podpisala som ju preto,lebo neznasam pyrotechniku.milujem zvieratka a zalezi mi na nich.

Hosť

#19

2016-01-05 18:32

Uz naozaj stacilo!!cele sviatky stres,my aj nase zvierata a dokonca sme sa rozvadili so susedmi,ktori si myslia,ze je to ohromna zabava trieskat niekomu pod okna petardy!!dakujem za tuto peticiu..

Hosť

#20

2016-01-05 19:09

je až bezohľadné ako sa hneď po začatí predaja začne ozývať naozaj v bezprostrednej blízkosti rachot delobuchhov a po zotmení ohňostrojov a trvá aj týždeň po silvestri, ľudia čo vyhadzujú peniaze za túto zábavku nemajú súcit ani s ľuďmi a už vôbec nie so zvieratkami, ktoré to počujú niekoľkonásobne silnejšie, už roky trávim "oslavy " tohto druhu doma všemožne sa snažiac ukľudniť seba i svojich dvoch psov, bývame na stanici čo už je samé o sebe kvôli vlakom stresujúce a akoby to bola pozvánka na túto zábavu trieskajú nám to priamo pol metra pod okná z každej strany, veľmi by pomohol aj kompromis tá pol hodinka sa vydržať s liekmi a s hrou dá ale niekoľko týždňov ?? myslím že to by nikto nechcel preživáť nedobrovoľne

Hosť

#21

2016-01-05 20:03

Prečo,Aj ja mám 2 psíkov,vonku mačiatka,oni nechápu čo sa deje,utekajú boja sa.
Nepochopia,že ľudia sa zabávajú.

Hosť

#22

2016-01-05 20:24

Lebo plne sa s touto myšlienkou stotožňujem.

Hosť

#23

2016-01-05 21:25

Lebo aj mne samotnej vadia tie petardy bez akejkolvek kontroly vybuchujuce v ktorukolvek dennu aj nocnu dobu, spina a smrad. A je mi luto malych deti, starych ludi aj zvieratiek. Je to utrpenie a teror a vobec na tom nie je nic zabavne.

Hosť

#24

2016-01-05 22:07

Tzv "zabavna pyrotechnika" je nezmyselna a zbytocna....a urcite nie zabavna. Najviac su tym postihnute tie najbezbrannejsie tvory, oni nechapu, co sa to deje.

Hosť

#25

2016-01-05 22:48

Peticiu posielam lebo mame dieta a psa a ked si predstavim ako salie diva zver v lesoch pri silvestrovskej zabavke ludi je mi z toho...