Zákaz predaja tzv. zábavnej pyrotechniky (STOP petardám)

právnik

/ #107

2019-01-01 14:52

Faktom je, že zábavná pyrotechnika má síce pekný estetický efekt, no znečisťuje životné prostredie svojimi nebezpečnými exhalátmi. Zábavná pyrotechnika je voľne dostupná na predaj každému, a veľmi veľa ľudí si chce na Silvestra užiť takúto adrenalínovú zábavu. Problémom je, že ešte pred tým, ako vyrazia von, sa doma zvyknú "posmeliť" pohárikom niečoho tvrdšieho, a výsledkom neraz je neodborná manipulácia s nebezpečnými petardami. Rád by som vedel, koľkí z tých, ktorí idú delobuchy púšťať, si pred ich aplikáciou prečítajú návod na použitie. A niektorým sa ani nechce ísť von, tak sa vyklonia z okna a vyhodia zopár pirátov. Čo nás po susedoch v dolných poschodiach, však? Keď nám to tí kreténi vlani púšťali z okien vyšších poschodí, bola už taká tma, že stopercentne nevideli, kam to púšťajú - keby sa tam dole niekto vtedy nachádzal, zabilo by ho to. Keby nám to spadlo na okenú parapetu, vybilo by nám to okná. Ako hovorím, nad hlúposťou a nezodpovednosťou podaktorých ľudí sa mi otvára nožík vo vrecku.

Len taký drobný nápad pod čiarou na zamyslenie. Už roky sa vždy o polnoci dívam von z okna na tie oslavy, a všimol som si, že niektorí sa rozhodli namiesto vypúšťania petárd vypustiť niekoľko lietajúcich lampiónov. Aj včera som na oblohe dva videl, a tiež pred dvoma rokmi. Je to celkom pekná zábava, a hoci je na rozdiel od petárd menej hlučná, myslím si, že vypustením "flotíl" takýchto lampiónov by sa dali vytvoriť krásne momenty. Samozrejme, vyžaduje to trochu viac rozmýšľania, čo niektorým jedincom s IQ nižším, ako je dnešný dátum, nevyhovuje, no výsledok rozhodne nie je zlý. Životné prostredie sa neznečisťuje, hrozí iba jediné nebezpečenstvo - ak nejaký lampión nezhorí ešte vo vzduchu a spadne dolu niekam do senníka, môže spôsobiť požiar. Ale ruku na srdce, požiar môžu rovnako tiež spôsobiť aj delobuchy.