Zachráňme ŠAFKO!


Hosť

/ #25

2015-01-01 17:21

Ako clen akademickej obce som velmi rad tejto otvorenej peticii. Myslim ze spot "safko" priblizil Bratislavu zas o krok blizsie k europe. Koncepcia zaludnovania "grey zones" bezi v europe ako platforma uz aspon dvadsat rokov. V skratke ide o to ze kusok nepouzivanej, chatrajucej casti mesta sa najprv zaplni umelcami a tvorivymi skupinami, co tam prirodzene dotiahne sluzby a ludi.. Neskuor sa zony transformuju do inych celkov, kde sa nasledne robi biznis a spot zacne opatovne zit. To sa velmi pekne darilo a verim ze bude darit aj na safku, kde mi lodne kontajneri nepripominaju industrialnu zonu, ale skuor sucasny stav aktualnej achitektury , ktora na tomto mieste skor dotvara mestsky "grid" ako by mi vadila. Napad vyprazdnit safko a nechat tam opat miesto na volne stretavanie mi pride ako zo zlej komedie. Ked to raz funguje, naco to menit? Spomeniem velmi prijemnu akciu staromestskeho vinobrania, kde sa stretli kteativne jednotky so starsimi obcanmi a vytvorili neopakovatelnu atmosferu za sprievodu dychovky. Jednoducho sucasne mesto a miesto, kde sa kudia stretavaju, lebo je im tam dobre.. Nikto sa nestazoval, skor mi prislo, ze aj nasim starsim spoluobcanom prislo toto stretnutie velmi prijemne a ludske...
Neberme bratislavu bratislavcanom, a nehovorim ani o ludoch pre ktorych nie su odtialto a na safku naberaju inspiraciu ako aj v ich meste urobit sucasnu platformu pre spajanie mladych a starsich, ludia ludom.
Peter Cvik , doktorand volneho umenia na VSVU v Bratislave