Otvorený list na ODVOLANIE JUDr.A.Cisárovej riaditeľky CIPS

PhDr. Lucia Blahová

/ #139 Kam sa obrátiť?

2014-01-10 18:04

#128: Biologický rodič Lucky spomína ako ostal bez pomoci

Jedným zo spoľahlivých miest, kde môžu podať pomocnú ruku vtedy, keď si s dieťaťom neviete rady, je úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. PhDr. Lucia Blahová, koordinátorka sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately z Bratislavy II, ktorá sa stretla s mnohými rodičmi, čo mali výchovné problémy, hovorí, aký je postup:

1. Vypočujeme všetky zúčastnené strany aj deti a poskytneme sociálne poradenstvo, ako riešiť situáciu.

2. Ak vidieť u niektorej zo strán neochotu riešiť krízu, navrhneme psychologickú pomoc v akreditovanom zariadení.

3. Ak sa rodina alebo niektorý jej člen na odporúčanom poradenstve nezúčastňuje, je možné prikročiť k uloženiu takzvaného výchovného opatrenia. Uložiť ho môže samotný orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately alebo na jeho návrh alebo podnet môže rozhodnúť súd.

4. Súd môže rozhodnúť aj o uložení výchovného opatrenia na diagnostický pobyt, kde je dieťa šesť mesiacov a výstupom je jeho diagnostika. Komplexná diagnostika detí sa vykonáva v Diagnostickom centre detí do pätnásť rokov veku v Bratislave na Trnávke, kde sú chlapci aj dievčatá, po pätnástom roku veku sa komplexná diagnostika chlapcov vykonáva v Diagnostickom centre v Záhorskej Bystrici a dievčat v Diagnostickom centre v Lietavskej lúčke.

5. O dobrovoľný diagnostický pobyt môžu požiadať aj rodičia detí bez účasti orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Tento pobyt si musia zaplatiť, pretože vo veci nerozhodol súd. Za pobyt v diagnostickom centre sa neplatí, ak vo veci rozhodne súd, hoci aj predbežným opatrením.

6. Diagnostický pobyt dieťaťa sa určí v krajných prípadoch, keď nie je možné zabezpečiť diagnostiku dieťaťa ambulantnou formou.