Otvorený list na ODVOLANIE Oľgy Pietruchovej

RVM

/ #403 Re:

2013-10-27 20:40

#384: Zuzana -

Mohlo mi nieco uniknut, ale viete uviest aj priklad, kde tieto materialy hovoria o tom, aby ucitelia vyzyvali ziakov rozpravat o svojich osobnych skusenostiach s masturbaciou ci menstruaciou ? Pamatam si, ze o pohlavnom styku sme sa ucili v siedmej triede (samozrejme sme tieto veci uz davno vsetci vedeli), rovnako aj o menstruacii, a nespominam si ze by nas ucitel vyzyval hovorit o nasich skusenostiach s tymito vecami.

Pokial ide o taktiku "existuje sex, ale mas na to dost casu"... zabudnite na to. Priemerny vek prveho sexualneho styku na slovensku je 17-18 rokov a vzdy tu budu aj ti, ktori to vyskusaju uz trebars v 15 ci dokonca 14. Tieto deti vedia, ze nie je ziaduce aby v tak nizkom veku zacali so sexualnym zivotom. Napriek tomu, ak by ste im aj desatkrat denne opakovali ze so sexom maju pockat, urobia si po svojom. Hovorit im o antikoncepcii mozme v tomto pripade nazvat volbou "mensieho zla".

Inak, ja sa na tieto veci pozeram castokrat prave svojimi detskymi ocami. Este stale si velmi dobre pamatam svoje pubertalne casy, a dobre si pamatam, ake boli v tom case moje vedomosti v oblasti sexualnej vychovy.  A keby som si vtedy precital tuto diskusiu, asi by som si povedal: "Zas nejaki starci diskutuju o veciach, o ktorych nemaju paru. Ja a moji spoluziaci predsa o tych "strasnych" veciach uz davno vieme. Vieme co je to homosexualita, vieme co je pedofilia, masturbacia, dokonca aj zoofilia. Aspon teda velka vacsina z nas." A to tu hovorim o prvej polovici 90tych rokov, nie o dnesnych detoch, odkojenych na internete.