Petícia proti zavedeniu plateného parkovania na sídlisku Solinky

Petícia proti zavedeniu plateného parkovania na sídlisku Solinky / Oznamy / stanovisko primátora Žiliny k petícii / Komentáre


Hosť

#1

2013-11-18 17:21

Ak su ludia zvolia osobnost, ktora ich ako predstavitel mesta opätovne sklame, snazi sa z ich penazeniek neustale vytahovat peniaze, mali by zvazit, ci takyto clovek dokoncí volebne obdobie ako ich primator, ...alebo sa ako obcania v demokratickom state postavia proti politike arogantnej moci, neschopnosti viest mesto, a metodam, ktoré ukazuju, ze nie pre ludi, ale pre hrstku vyvolenych tu sedia na dobre platenych postoch,....Mame pravo si vybrat primatora, zastupcov mesta,..a ak sa nam ich praca nepaci, mame pravo vyvolat diskusiu o tom, ci su to ludia na spravnom mieste....a ci ich netreba ich pozicie zbavit,..demokraticky, podla zakona,...a na ich miesta vybrat osobnosti, ktore budu mesto viest sposobom, ktorý bude do Ziliny ludi pritahovat, nie ich vyhanat

Pista

#2 Parkovanie

2013-11-18 17:53

Celá táto kauza má dve strany mince. Na jednej strane, snaha riešiť parkovanie na sídlisku, kde je úplne bežné, že dve miesta zaberá aj firemná dodávka, ktorá tam jednoducho nemá čo robiť.
Na druhej strane sú občania ale nemôžem sa zbaviť pocitu, že je sú to len vyburcované ovečky zo strany podnikateľov. Lebo ak už o neplatené parkovné ide niekomu najviac, tak sú to práve živnostníci/podnikatelia, ktorý si zo sídliska robia vozový park. A nie je ich zrovna málo.
Myslím, že krok primátora je ústretový keď chce riešiť parkovanie aj skrze konštruktívne návrhy priamo od obyvateľov. Takže si na chvíľu nechajte tie bulvárne reči o ťahaní peňazí z peňaženiek, navrhnite sám najlepšiu a nepriestrelnú koncepciu parkovania a hor sa s ňou na úrad.
Ja sám mám niekoľko návrhov, ktoré podám.
mr

#3 Re: Parkovanie

2013-11-19 07:51

#2: Pista - Parkovanie

návrhy treba dať, to je pravda, len mesto zabúda aj na druhú stranu mince - veľká časť príjmu samosprávy sa odvýja od daňovej povinnosti tých hnusných podnikateľov, ktorí parkujú autá pred domom, preto by bolo fér, keby podnikatelia neplatili dane domu, kto o nich nestojí a mesto dáva jasne najavo, že ich nechce.... nechcem riešiť vyburcované ovečky, len u nás sa vždy jeden prípad generalizuje - chlapík rušil autobazár a postavil autá na ulicu a hneď sú všetci podnikatelia zlí, lebo oni si skrátka zadarmo postavia autá na ulicu - takto to vyznelo od primátora na stretnutí s občanmi, kde mu bolo vynadané, preto sa už s občanmi stretávať nebude chcieť veľmi....

osobne som proti parkovaniu dodávok pred barákmi - sám vlastním boxera a za celý rok som ho mal možno pred domom tak 5 dní dohromady, aj to len preto, že sa niečo robilo, lenže mesto namiesto toho, aby toto riešilo napr. všeobecným záväzných nariadením, ktoré nestojí nikoho nič, tak ide vymýšľať pokusné parkovanie na 20 rokov a to je rozdiel - som za referendum na solinkách, ktoré dá jasnú odpoveď, či ľudia chcú platiť za to, že nemajú kde parkovať, ale nie.... drtivá väčšina občanov soliniek chce ten problém riešiť, ale existuje veľa možností, ktoré mesto nechce vidieť, lebo niekto sa možno už s niekym dohodol.... navyše stále nie je jasné, prečo sa riešia solinky, keď situácia na hájiku alebo vlčincoch je ešte horšia, i keď zbabraná štúdia hovorí o niečom inom.... napr. včera som prišiel z BA cca o 21.30 a v pohode som parkoval auto priamo pred bytom.... a bolo voľného jedna radosť...

čo sa týka ústretovosti primátora - sorry, keby nebola petícia, nebola by ústretovosť, lebo pán primátor na stretnutí, na ktorom riešil parkovanie s občanmi cca v marci otvorene a úmyselne zavádzal a to platí aj o dotazníkoch - prvá parkovacia karta zdarma, druhá za prašule - verejná súťaž však vyzerala inak a to ešte nehovorím o tom, že proklamovaných 12 - 20 eur na rok nerieši nič, lebo to by mesto muselo na riešenie parkovania doplácať, resp. predať viac kariet ako je parkovacím miest, takže môžme sa baviť niekde okolo 100 - 150 eur ročne, čo už platia ľudia na hlinách a v centre mesta - aj tam sa to začínalo na 10 eurách... a to je hlavný dôvod, prečo sa bojíme - aby to nedopadlo tak ako ľudia, kde sa platí parkovanie - služby zo strany mesta a parkovacej spoločnosti len v rovine papúč a pokút, namiesto toho sa postavil mirrage, kde sa parkovať reálne nedá, ale rieši sa tým oficiálne situácia s parkovním v centre mesta.... nechceme, aby za naše peniaze niekto postavil obchodný dom, ktorým bude deklarovať spĺnenie budovania parkovacím miest, ktoré reálne nebudeme môcť používať a to nehovorím o tom, že ešte sa na slovensku nestalo,že niektoré mesto zrušilo parkovanie, z ktorého často má síce smiešne peniaze ročne, ale má....

 

Pista

#4 Re: Re: Parkovanie

2013-11-19 09:10

#3: mr - Re: Parkovanie

Všeobecne nariadenia mesta sú na tieto veci prikrátke. Tam sa otvára toľko zadných vrátok, nehovoriac o tom, že to môže skončiť dakde pred súdom za nedajbože diskrimináciu nejakej skupiny ľudí. Viete, problém nie je v parkovaní jedného auta podnikateľa. Problém je, že miestami pripadajú na jeden byt aj 2 - 4 autá. Ja sám mám suseda, ktorý je tu v podnájme a len preto, že na to má, má pred bytom, ktorý ani nie je jeho zaparkované 3 autá. Je to podľa vás normálne, keď 4 členná rodina, ktorej celý život stačilo jedno auto príde večer domov a nemá kam zaparkovať a jeden cucák oproti vášmu bytu zaberá hneď 3 miesta? Cucák, čo ani nemá trvalé bydlisko v Žiline a mestu nič neplatí na daniach???

Dotazník z Marca som videl. Ale nespomínam si, že by sa kedykoľvek niečo hovorilo o prvej karte zadarmo. Sledujem celú kauzu parkovania od jej počiatku a pravda je taká, že keď sa téma otvárala, ľudia na ňu kašlali. Až po otvorení petície sa zdvihla vlna odporu ale ako som povedal a tá diskusia s primátorom to len dokazuje (ak ste na nej boli, sám to dobre viete) ľudia prišli s emóciami v hlavách bez konštruktívnej debaty. Áno, primátor mal sám kopec prešlapov (aj v rámci diskusie), menej sympatického cucáka ako bol ten pán v okuliaroch vedľa neho, akože cez dopravu som ešte nevidel (asi by som ho vyhodil lebo trepal jednu cez druhú) ale na druhej strane spoznal som tam hneď 5 obyvateľov o ktorých viem, že ani auto nemajú a mali tam najviac rečí. Veľmi zaujimavé... .

No taktiež sa mi na druhej strane nepozdáva odovzdanie vyberania výpalného inej firme. Možno by malo mesto nájisť spôsob ako dať občanom aspoň garanciu, že tie ceny sa hýbať nebudú. Aspoň pre tých s 1 autom. 12 eur/rok ešte taký problem nie je. Ale 50 už áno.

 

mr

#5 Re: Re: Re: Parkovanie

2013-11-19 10:49

#4: Pista - Re: Re: Parkovanie

mestské nariadenia sa dajú obchádzať, to áno, ale na to mesto platí právnikov, aby sa to nestávalo - ak sa raz zakáže parkovanie nákladných motorových vozidiel do 3,5 tony, určených na prepravu tovaru a ľudí na sídlisku v čase od 19.00 večer do 05.00 rána za účelom ochrany zdravia a majetku občanov, potom neviem, za čo niekto sa má súdiť...

ani ja nie som žilinčan, ale som vlastník bytu a v rámci žiliny mám firmy, ktoré platia dane a zamestnávajú ľudí v žiline.. neviem, či niekto potrebuje 2 - 3 autá, ja bohužiaľ áno a nie je to o prepychu, ale nutnosti - s iným autom sa chodí na jednanie, s iným na tovar - možno si niekto povie, že je to na smiech, ale treba sa skúsiť s niekym baviť o zákazkach a prísť na nejakej starej šunke - skrátka biznis nebude, lebo pozerá sa na veľa vecí, aj na auto... autá však neparkujem vždy pred bytom, ale aj na firemných parkoviskách, osobne s tým nemám problém. Sám však poznám chalana, ktorý má zaparkovaných 5 áut a stále ich opravuje.... a pochybujem, že ich potrebuje na prácu, to by som ešte vedel pochopiť, i keď ťažko...

čo sa týka vedúceho odboru dopravy - tak tomu by som nedal ani lekvár kosiť, lebo ten elaborát o parkovaní, ktorý napísal, je hanbou vysokoškolského vzdelávania

bohužiaľ platenie matematicky vychádza drahšie ako to deklaruje primátor a spol - ak by za auto niekto pýtal len 12 eur a prenajala by sa len kapacita parkovísk na solinkách (myslím, že sa spomínalo 2.500 miest), tak za 30.000 eur na rok nebude na údržbu, platy externej firme a výstavbu nových miest na parkovanie - ak sa však bude platiť 100 eur ročne, tak za 250.000 sa už dá niečo robiť... samozrejme, ak sa predá len kapacita parkovísk... ak sa dá parkovačka každému, nič sa nezmení a potom zistíme, že platíme vlastne za nič a hlavne veľa...

 

 

 

Solinkar

#6 Re: Re: Re: Parkovanie

2013-11-21 23:40

#4: Pista - Re: Re: Parkovanie

Ale ano, videl som tie otazky toho dotazniku a dotaznik jasne hovoril o 1. karte bezplatne. Dalej, ludia sa zmobilizovali teraz preto, lebo doteraz mesto riesilo parkovanie potajomky, aby sa o tom ludia ani nedozvedeli. Mesto ma velku moznost spropagovat veci, ktore chce riesit, a pri parkovani svoje moznosti vobec nevyuzilo, otazka znie preco? Mne z toho vyplyva, ze mesto si chcelo potichu schvalit svoj plan, a teraz ked sa ludia dozvedeli, aky ten plan je, tak su samozrejme proti! Co sa tyka viacerych aut v domacnosti, netreba to podla mna riesit, kedze ludia tie auta nemaju na to aby sa na ne pozerali na parkovisku. Maju ich, lebo ich potrebuju. Kazdu chvilu pocuvame o "mobilite pracovnej sily", tak na to aby bola ta pracovna sila mobilna, potrebuju ludia automobil. Hadam si niekto nemysli, ze niekto bude 3x prestupovat! Dalej, mesto umyselne neotvara otazku navstevnikov (aj v tejto diskusii tato otazka chyba). Ako bude parkovat navsteva? Pretoze navstevy su velmi podstatnou vecou! A na stretnuti s primatorom sme sa dozvedeli, ze navstevy budu moct parkovat maximalne 3 hodiny, a tie 3 hodiny budu tu navstevu stat 2 EURa! Takato navsteva pride raz a tym to hasne! Podla mojho nazoru, taketo riesenie parkovania normalny clovek nemoze vymysliet! A ohladom tych ludi, ktori nemaju auta (co ste spominali), tito ludia mozno nemaju auta dnes, ale mozu ich mat za 3 roky, a tito ludia maju tiez rodiny a kamaratov, cize navstevy, takze maju velmi vyznamny dovod na vyjadrenie svojho nazoru!

P.S.

Je vela moznych normalnych rieseni problemu, len mesto tieto riesenia nehladalo. Mesto chcelo cely problem dat sukromnej firme, dat ho zaplatit obyvatelom Soliniek, a tvarit sa, ze vyriesilo problem! Staci sa ist opytat ludi do centra ako su spokojni s rezidentskymi kartami (tito ludia su proti tomu systemu), a podobny nezmysel chce niekto zavadzat teraz na Solinkach, ked v centre sa zjavne neosvedcil?

mr

#7 Re: Re: Re: Re: Parkovanie

2013-11-22 21:02

#6: Solinkar - Re: Re: Re: Parkovanie

mobilita - viem, ako to funguje v Prahe, skrátka tam ísť autom je priam zbytočné, lebo mesto má tak nastavenú dopravu, že len sa prestupuje z metra na bus alebo električku a ide jedna radosť za fakt smiešny peniaz, naopak na Slovensku je to tak, že každý, kto si raz zacestuje poriadne hromadnou dopravou, hľadá možnosť, ako si kúpiť auto - pomalé, drahé, služby neexistujú...

mesto nechce riešiť veci, lebo potrebuje prachy a tak jediné správne riešenie je platiť aj za to, že budeme chodiť po chodníku, však aj ich údržba niečo stojí - dnes je to parkovanie, zajtra bicyklovanie, pozajtra chodenie a za všetko platiť, však ľudia na to majú.... osobne navrhujem, aby žilina zaviedla mýtny systém ako kedysi - kto chce vstúpiť do mesta, nech platí, lebo radné panstvo namiesto skutočne šetrenie a vyhodenia takých budišničemov ako napr. vedúci dopravy, ide zdierať tých, z ktorých daní žije....


Hosť

#8

2013-11-24 15:03

Pán Fačkovec,posielam Vám návrh resp.spôsob riešenie parkovania na našom sídlisku.Ak si pamätám, tak bolo povedané na stretnutí, že budú 2 alebo 3 zberné parkoviská na okrajoch sídliska. Pred panelákmi budú parkovať len autá obyvateľov, ktorý tam majú trvalý pobyt a návšteva. Ostatné autá parkovať na zberných parkoviskách /hneď budú aj voľné miesta pre návštevy/. Celý princíp objasním
mobil :0902/560782
Mgr.Pastorek
mr

#9 Re:

2013-11-24 15:26

#8: -

a čo ľudia, ktorí vlastnia byty a nemajú trvalý pobyt?