Zaradenie hodín o ochrane životného prostredia do vyučovacieho procesu

Z dôvodu čoraz naliehavejšej potreby prijímania radikálnych politických opatrení zameraných na ochranu životného prostredia zákonodarnou mocou Slovenskej republiky a zároveň nízkemu ekologickému povedomiu obyvateľstva ktoré by do národnej rady SR vo voľbách zvolili zástupcov, ktorí by tieto opatrenia presadili, požadujeme aby bol do vyučovacieho procesu na základných a stredných školách zaradený povinný vyučovací predmet zameraný výlučne na zvyšovanie ekologickej gramotnosti, ochrane živočíchov a rastlín, ochrane životného prostredia, cirkulárnej ekonomiky, udržateľného rozvoja, recyklácii apod. v rozsahu minimálne dve vyučovacie hodiny týždenne.

 

Predkladáme túto petíciu z dôvodu že sme presvedčení, že tak ako na celom svete tak aj v našej krajine rastie potreba chrániť životné prostredie a prijímať opatrenia na zmierňovanie následkov a odstraňovanie príčin globálneho otepľovania. Po celom svete vedecká komunita už dlhodobo upozorňuje na akútnu potrebu zmeny nášho správania voči našej planéte a zmenu prístupu politikov k riešeniu tejto otázky. Je známy fakt že ľudstvo má zhruba 10 až 20 rokov na to aby radikálne zmenilo svoje správanie a prestalo znečisťovať klímu skleníkovými plynmi a celú planétu odpadom. Ak tento čas na zmenu nevyužijeme efektívne je podľa mnohých vedeckých štúdii veľmi pravdepodobné že sa v prírode naštartujú nezvratné zmeny ktoré už nebudeme môcť ovplyvniť a celý ekosystém sa v priebehu nasledujúcich desaťročí začne rúcať ako domček z karát.

 

Zmeny k lepšiemu sa už dejú, no sú veľmi pomalé a málo ambiciózne preto že nemajú dostatočnú podporu. Na Slovensku zatiaľ vzhľadom na polohu našej krajiny, zmenu klímy nepociťujeme tak intenzívne a tak si zrejme väčšina ľudí ani neuvedomuje aká vážna a alarmujúca táto situácia je.

 

Hovoríme tu o vyhynutí veľkej časti života na našej planéte vrátane ľudstva priebehu pár storočí.

 

Každý z nás môže prispieť k zmene napríklad neprodukovať odpad, používať viac bicykel ako auto,šetriť energiou atd.. No či sa nám to páči alebo nie rozhodujúce slovo v tom či sa nám podarí situáciu zvrátiť budú mať politici a opatrenia ktoré urobia na národnej, európskej a globálnej úrovni.

 

Tlak od občanov na riešenie tohto problému smerom k politikom je malý a tak politici nemajú potrebu tento problém riešiť. Opatrenia ktoré je potrebné prijať sú veľmi drahé a preto nepopulárne no času na ich prijatie bude stále menej a menej. Čím skôr začneme tým menej bolestivé to pre nás bude.

 

Sme presvedčení že bez odvážnych a odhodlaných politikov a veľkej časti spoločnosti, ktorá im dá vo voľbách mandát a bude pri prijímaní nutných opatrení naklonená na ich stranu sa k odvráteniu tejto katastrofy nedopracujeme. Ak chceme dosiahnuť to aby sme na Slovensku mali uvedomelú spoločnosť ktorá do parlamentu zvolili tých správnych ľudí a bude ich podporovať musíme začať v škole.

 

Musíme našim deťom vysvetliť že pre našu ale hlavne ich budúcnosť je to veľmi dôležité.

 

Vieme,že mnohí s tým nebudete súhlasiť ale myslíme si že predmet zaoberajúci sa výlučne ekológiou, ochranou životného prostredia, udržateľným rozvojom, cirkulárnou ekonomikou a pod. je a bude pre budúcnosť našich detí omnoho dôležitejší ako väčšina učiva ktoré sa u nás na základných školách vyučuje.

 

Podpísať túto petíciu

Svojim podpisom oprávňujem Ján Garstka na odovzdanie informácií, ktoré poskytnem v tomto formulári, tým, ktorí majú v tejto oblasti právomoci.


ALEBO

Dostanete e-mail s odkazom na potvrdenie vášho podpisu. Ak chcete dostávať naše maily, prosím, pridajte si info@peticie.com do svojho adresára alebo do zoznamu bezpečných odosielateľov.

Upozorňujeme, že svoj podpis nemôžete potvrdiť odpoveďou na tento e-mail.
Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...