Odvolanie Matúša Valla z funkcie primátora mesta Bratislava

Matúš Vallo sa stal prvým oficiálnym kandidátom na primátora Bratislavy vo voľbách primátora v roku 2018. Kandidoval ako občiansky kandidát s podporou tímu odborníkov zjednotených pod názvom Team Vallo. V tomto tíme bola napríklad dopravná inžinierka Tatiana Kratochvílová či projektový riaditeľ a štatutár občianskeho združenia Vagus Sergej Kára. Vyjadrili mu podporu tiež strany Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia. Nakoniec bol v komunálnych voľbách 10. novembra 2018 so ziskom 36,5 % zvolený za primátora Bratislavy.

Vallo po nástupe rozbehol viaceré veľké projekty vrátane novej parkovacej politiky a postupnej rekonštrukcie električkových radiál, so začiatkom v Karlovej Vsi a Dúbravke. Občania sa namietajú na zvýšenú hlučnosť zrekonštruovaných tratí a z tohto dôvodu musela byť rýchlosť na novej trati v nočných hodinách znížená, pritom sa uvažuje aj o obmedzení rýchlosti nosného dopravného systému až na 30 km/h.

V prvom mesiaci pôsobenia mestské zastupiteľstvo rozhodlo o zvýšení platu primátora na 5 316 eur mesačne, čo podporil najmä Team Vallo. Vallo sa tak stal najlepšie zarábajúcim primátorom Bratislavy, keď prekonal bývalého primátora Iva Nesrovnala. Ten do augusta 2017 zarábal mesačne 4 500 eur, v júli 2017 však mestskí poslanci rozhodli o znížení jeho platu na 3 300 eur mesačne, od januára 2018 opäť zvýšili na 3 416 eur mesačne. V novembri mu na návrh starostu Vrakune Martina Kuruca zvýšili plat na 6 048 € mesačne.

Ako sa ukázalo, parkovacia politika nedosiahla absolútne žiadne pozitíva pre občanov Bratislavy. Práve naopak - Matúš Vallo obmedzil parkovanie zrušením mnohých parkovacích miest a nesplnil základný sľub, ktorý dal Bratislavčanom - Parkovacia politika sa spustí v čase, keď bude k dispozácii náhradné parkovanie, alebo sa začne budovať parkovací dom. Na parkoviskách vznokli modré parkovacie miesta, ktoré si môže zakúiť obyvateľ meststkej časti, v ktorej býva, alebo pokiaľ Bratislavčan pochádza z inej meststkej časti, už je vedený v danej lokalite, kde chce parkovať, ako cudzinec - napriek tomu, že jeho auto má EČV BA, BL, alebo BT. Mnoho otázok okolo parkovacej politiky je doposiaľ nezodpovedaných. Trebárs - dieťa z iného mesta (príklad NR) odíde bývať do BA, kde si dá trvalý pobyt. Auto má len jeho matka, ktorá ho nevyužíva. Tak si ho vezme k sebe to dieťa, ktoré auto potrebuje. Prepisovať si ho však na seba nebude. Tu vzniká otázka - keď je dieťa trvalým pobytom bratislavčan, ale auto, ktoré využíva, je napísané na matku a má EČV NR, je možné si zakúpiť rezidenčnú kartu? 

Alebo príklad č. 2 - človek pracuje v zahraničí na sezónne práce. Domov do BA príde na 2, max. 3 mesiace do roka. Avšak podľa odpovede Matúša Valla takýto občan nemá nárok na to, aby dostal na rezidenčnú kartu nejakú zľavu aj napriek tomu, že viac, ako 3/4 roka nestrávi na Slovensku.

Najväčším paradoxom je, že parkovacia politika sa vzťahuje LEN na vozidlá, ktoré majú 4 a viac kolies, takže motorkári si z toho ťažkú hlavu robiť nemusia, hoci sú majiteľmi motorového vozidla.

BUSpruhy - celkom slušný nápad, avšak v Bratislave ťažko zrealizovateľný, pokiaľ osoba, ktorá to schváli, pozná dopravnú situáciu v Bratislave. Najnovší BUSpruh vznikol v Petržalke smerom na Prístavný most, čo spôsobilo ďalšie obmedzenie. Každý dobre vie, aká je denná situácia na Bratislavskom moste. Matúš Vallo tadiaľ zrejme nechodí, keď mu nerobilo problém obmedziť dopravu.

Matúš Vallo chce, aby ľudia "presedlali" na hromadnú dopravu. Na hromadnú dopravu, ktorá má pravidlené výpadky, neustále nehody (zrážky s chodcami, cyklistami, kolobežkármi). Hromadnú dopravu, ktorá si chodí, ako sa jej zachce - buď príde o 7 minút skôr, ako je v pláne, alebo o 15 minút neskôr, alebo nepríde vôbec. Táto situácia je opakovaná denne hlavne v mestských častiach, kde hromadná doprava nechodí každé 4 minúty, ale raz za 25 - 35 minút.

Zdieľané kolobežky a bicykle - ďalší slušný nápad. K čomu bol dobrý? Kadiaľ človek ide, tam obchádza kolobežky, ktoré sú v strede chodníkoch, alebo pohodené v tráve, či v niektorých prípadoch na stromoch, v riekach, či kríkoch. Keď bude vonku -2°C, kto bude tieto kolobežky využívať? Alebo si primátor myslí, že ľudia pôjdu na zastávku MHD, kde budú dúfať, že práve ten ich spoj bude v poriadku, nebude meškať, či počas jazdy niekoho nezrazí?

Ďalšia vec sú cyklisti a cyklotrasy - EXTRA KAPITOLA. Matúš Vallo je "jedna ruka" s cyklokoalíciou a tak niet divu, že za peniaze, ktoré sa vybrali z parkovacej politiky, sa zrušili parkovacie miesta a vybudovali sa cyklotrasy, ktoré cyklisti nevyužívajú. Cyklisti neprispievajú do mestskej kasy jediným centom, ale primátor m vo všetkom vychádza v ústrety a sú uprednostňovaní pred ľuďmi, ktorí plnia mestskú pokladňu. Matúš Vallo si asi neuvedomuje, že plat, ktorý si stanovil a jeho kamaráti, ktorých zamestnáva na úroade a hovoria si TEAM VALLO, mu platíme my - obyčajní ľudia.

Hospodárenie s mestskými financiami - áno, opravili sa električkové trate, cesty na určitých úsekoch. Klobúk dole. Ale ruku na srdce - k čomu je dobré minúť peniaze na maľby štýlu "guličky na chodníkoch"? K čomu bolo dobré kúpiť niekoľko lavičiek za niekoľko stoviek eur? K čomu bolo dobré zakúpiť niekoľko aút pre magistrát, ktoré neboli práve lacnou záležitosťou? (Na margo - k čomu sú im autá, keď Vallo vo veľkom hovorí, že chce donútiť ľudí, aby autá nevyužívali?) a dalo by sa pokračovať.

Podporte túto petíciu a zastavme úkony človeka, ktorý podporuje developérov, rozpredáva Bratislavu, podporuje ľudí, čo podporujú kriminalitu (cyklokoalícia verejne na svojich stránkach vyzýva cyklistov, aby porušovali dopravné predpisy a naďalej jazdili po cestách ako blázni a ohrozovali iných). Nedovoľte Matúšovi Vallovi, aby zničil už beztak zničené mesto, ale zachráňme aspoň ten kúsok, čo sa ešte zachrániť dá.

Ďakujem

(Pokiaľ máte na Valla ešte nejaké negatívne veci, ktoré sa oplatí doplniť, stačí do komentára pri zdieľaní dopísať)


Za lepšiu Bratislavu    Kontaktujte autora petície

Podpísať túto petíciu

Svojím podpisom súhlasím, že Za lepšiu Bratislavu bude môcť vidieť všetky informácie, ktoré poskytnem v tomto formulári.


Udeľujem súhlas so spracovaním informácií poskytnutých v tomto formulári na nasledujúce účely:
Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...