Hromadná pripomienka k zákonu o VŠ

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže predložilo do pripomienkového konania návrh nového zákona o vysokých školách (LP/2025/350). Pri tej príležitosti, sme sa po dôkladnej analýze, ako aktívni študenti práva navrhujeme hromadnú pripomienku, ktorej podstata sa týka automatického udeľovania titulu JUDr. po absolvovaní druhého stupňa štúdia práva namiesto aktuálneho titulu Mgr.

 

Navrhujeme, aby sa študijný program druhého stupňa v odbore právo zaradil medzi tzv. doktorské študijné programy, rovnako ako je tomu napríklad v oblasti všeobecného resp. veterinárneho lekárstva. V praxi by to znamenalo, že po absolvovaní magisterského štúdia práva by sa automaticky udeľoval titul JUDr. bez potreby osobitnej rigoróznej skúšky.

V prvom rade, súhlasíme a podporujeme už existujúcu pripomienku na portáli Slov-lex:

https://www.slov-lex.sk/pripomienky/legislativne-procesy/SK/LP/2025/350/hromadne-pripomienky/175ba011-1289-45b6-b064-389f88a2a532/detail

Táto pripomienka je ZÁSADNÁ a znenie našej navrhovanej legislatívnej úpravy návrhu zákona je nasledovné:

§ 60 ods. 4 písm. c) by znel:

c) doktorský študijný program, ak sa zameriava na štúdium v oblasti humánneho lekárstva, veterinárskeho lekárstva alebo práva.”

§ 60 ods. 8 by sa doplnil o nové písmeno v znení:

i) „doktor práv“ (v skratke „JUDr.“), v doktorskom študijnom programe v oblasti práva.”

Odôvodnenie:

1. Profesný charakter a analógia titulov MUDr. a JUDr.
 
Aj keď to nemusí byť na prvý pohľad zrejmé, tak oba tituly majú podobnosti vo vývoji ich udeľovania a istú analógiu v ich charaktere. Titul MUDr. predstavuje takzvaný profesný titul, resp. profesný doktorát. Vyplýva to z tradície, keď sa v niektorých  krajinách absolventom medicíny udeľuje titul "doktor" (MD, MUDr.), ktorý však nie je postgraduálnym titulom a stále je na úrovni 2. stupňa VŠ vzdelania.
 
Vo svete však ani titul "doktor medicíny" nie je univerzálne rozšírený a v niektorých krajinách (po vzore Spojeného kraľovstva) používajú ekvivalentný titul MBBS (bakalár medicíny a bakalár chirugie), alebo dokonca len bakalár medicíny (BMEd) aj keď štúdium trvá 5-6 rokov. 
 
Rovnaká analógia je aj v práve. V niektorých krajinách udeľujú právnikom bakalárske a magisterské tituly, ale rovnako ako pri lekárstve aj v práve existuje profesný doktorát Juris Doctor (JD, JUDr.), ktorý v niektorých štátoch a školách udeľujú namiesto magisterských titulov.

2. Unikátnosť právnických titulov
 
Jedným z dôvodov, prečo chceme obnoviť udeľovanie titulu JUDr. pre absolventov práva, je jasná rozlíšiteľnosť vzdelania/povolania jeho držiteľa. Zákon o vysokých školách z roku 1990, ktorý priniesol mnoho pozitívnych noviniek, síce s dobrým úmyslom, ale trochu nešťastne, skopíroval zahraničný vzor, a tým zaviedol česko-slovenský unikát, keď veľkej skupine absolventov 1. a 2. stupňa štúdia nariadil jednotné tituly (presnejšie jednotné skratky titulov Bc. a Mgr.).
 
Radi by som upozornili, že vo svete, aj v Európe, sa udeľujú absolventom práva tituly, ktoré ich jednoznačne identifikujú ako právnikov, napr. LL.B, LL.M., JD, Dipl.-Iur.. Obnovením automatického udeľovania titulu JUDr. by došlo k napraveniu tejto anomálie a obnoveniu tradície.
 
3. Historický vývoj v Česku a na Slovensku
 
V Česku a na Slovensku sa tradične právnikom udeľoval titul JUDr. Zásah prišiel až v roku 1953, v dôsledku politických zmien po roku 1948, keď sa akademické tituly prestali udeľovať. Obnova prišla až s novým zákonom o VŠ z roku 1966, ktorý umožnil cez tzv. "skrátené rigorózne konanie" absolventom práva znovu tento titul získať. Potom bol prijatý zákon o VŠ z roku 1980, kde sa tento titul udeľoval automaticky na základe prospechu, alebo na základe skúšky.
 
Do kontextu treba uviesť, že ZoVŠ z roku 1990 zrušil rigorózne konania ako také, ale prax si ich vyžiadala, a na Slovensku boli obnovené už v roku 1996 (novelou č. 324/1996 Z. z.), pričom táto úprava sa v zásade preniesla aj do súčasného zákona č. 131/2002 Z. z.
 
V dobe obnovenia rigoróznych konaní v súčasnej forme (1996) však štúdium práva (na Právnickej fakulte UK) prebiehalo tzv. blokovou formou a na jeho absolvovanie nebolo nutné vypracovať diplomovú prácu. Preto malo vtedy istú logiku požadovať na získanie titulu JUDr. vypracovanie rigoróznej práce.
 
To uvádzame preto, že najväčšie negatívum súčasného stavu je, že uchádzač o titul JUDr. musí postupne napísať bakalársku, diplomovú a nakoniec rigoróznu prácu. To je veľký rozdiel aj oproti Českej republike, kde zostalo päťročné magisterské štúdium práva a uchádzač o titul JUDr. si môže nechať svoju diplomovú prácu uznať ako rigoróznu, ak spĺňa požadované kvalitatívne nároky (pozri Rigorozní řád Univerzity Karlovy Čl. 8 ods. 1). To uvádzame len pre zaujímavosť ako komparáciu s Českou republikou, že aktuálna úprava v ČR je bližšie historickej tradícií, a umožňuje uchádzačovi o titul JUDr. vypracovať len jednu, avšak kvalitnú, prácu.

Ak ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže nevyhovie ktorejkoľvek tejto zásadnej hromadnej pripomienke, žiadame uskutočnenie rozporového konania, na ktoré budú písomne pozvaní nižšie uvedení zástupcovia verejnosti, ktorí sú zároveň splnomocnenými zástupcami verejnosti na ďalší postup s uplatnenou hromadnou pripomienkou:

Bc. et Bc. Dávid Štrbka, Haanova 3, Bratislava
Bc. Daniel Valko
Bc. Viliam Valerián Vendelín Dohňanský
Bc. Miroslav Zelenka

Podporu hromadnej pripomienke vyjadrujú občania na portáli peticie.com. Zoznam signatárov bude doručený predkladateľovi návrhu zákona.


Dávid Štrbka    Kontaktujte autora petície

Podpísať túto petíciu

Svojím podpisom súhlasím, že Dávid Štrbka bude môcť vidieť všetky informácie, ktoré poskytnem v tomto formulári.

Vaše poštové smerovacie číslo nebudeme verejne zobrazovať online.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Udeľujem súhlas so spracovaním informácií poskytnutých v tomto formulári na nasledujúce účely:




Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...