Vyhlásenie k aktuálnej situácii v ECAV na Slovensku

Quoted post


Hosť

#200 Re: Re: Re: Re:

2014-07-12 18:18

#198: dozorkyňaML - Re: Re: Re:

Sestra dozorkyňa, ďakujem za reakciu aj objasnenie situácie. V tom prípade viete dobre pochopiť, aké dôležité je konať rýchlo, ak ide o  havarijný stav, aký nastal aj v CZ Bratislava v súvislosti s kotolňou EZŠ a hrozilo, že nebude možné začať školský rok. Rovnako s potrebu riešiť bývanie pre farára v CZ Dúbravka. Nie je to tak, že niekedy je lepšie veci riešiť aj za cenu toho, že sa možno nedodrží do bodky litera zákona? Generálne presbyterstvo urobilo v prípade Mokrej Lúky výnimku a bola vám schválená pôžička aj ex post, v poriadku.  Dodatočne schválili aj zakúpenie nového auta, mikrobusu na GBÚ, v poriadku. Len sa pýtam, prečo je problém v prípade CZ Bratislava a prečo GP nemerá rovnakým metrom, ale pozbavilo M. Šefranku všetkých funkcií a pripravujú sa aj ďalšie právne kroky (ak mám správne informácie)?  E. Mihočová

Replies

dozorkyňaML

#201 Re: Re: Re: Re: Re:

2014-07-13 16:35:55

#200: - Re: Re: Re: Re:

Nemožno súhlasiť s tým, že ide o dvojitý meter, ide o úplne odlišné prípady. GP schválilo le dočasný preklenovací úver, kým CZ dostane pôžičku z pôžičkového fondu. Predsedníctvo cirkvi len hasilo to, čo spôsobili iní, ako sa vyjadril gen. dozorca, išlo im o meno cirkvi pred svetom. Firme, ktorá robila lavice nie sú známe naše schvaľovacie postupy, ich nezaujímajú boje, ktoré sa v cirkvi vedú. Urobili prácu, chcú peniaze. Keby si boli plnili svoje povinnosti predovšetkým na GES, tak k tomu vôbec nedôjde. Všetko sa mohlo podľa platných predpisov stihnúť pred vyrobením lavíc. Lenže tu išlo o osobnú zaujatosť  a neprofesionálny prístup. Bol z toho vyvodený dôsledok? Nám sa ani neospravedlnili. Nepáči sa mi, že sa v  celej tejto petícii podsúva prípad predaja či zámeny bytov v BA ako jediná možnosť riešenia havarijnej situácie. Aj keď neviem celkom tak ako sa uvádza o kotolniach, lebo problém kotolní je už starý, ale v tomto prípade použiteľný na odlákanie pozornosti inam. To predsa nie je pravda. Aj br. Šefranko mohol riešiť akútnosť situácie preklenovacím úverom. V BA je veľa podnikateľov, ktorí by cirkvi iste pomohli, zvlášť keď zbor by vedel ručiť majetkom. Ako generálny presbyter mal väčšie možnosti riešiť situáciu, aj v GP mohol predniesť tento prblém. Takže vôbec to nie je tak z môjho pohľadu, že iná možnosť ako predaj alebo zámena nebola. V konenčnom dôsledku, keby to aj riešili predajom, veď CZ môže majetok aj predať, pri dnešných  možnostiach komunikácie - mobily, mail nie je problém zvolať zasadnutie  zbor. presbyterstva rýchlo. Nie je problém o týždeň zvolať zborový konvent, toľko by to už iste vydržalo. Keď vyhlasujú, že si to dalo schváliť dodatočne, povedzte úprimne - v ktorom CZ, kde sú normálne pomery a  vzťahy si môže byť farár 100% istý,  že mu spätne schvália to, čo vykonal? Obávam sa, že len v zbore, kde nie je sloboda rozhodovania presbyterov môže byť 100% istota schválenia. Píšete aký veľký postih dostal br. Šefranko - zbavili ho volených funkcií. Ale nikto ho neprepustil z práce, nevzali mu ubytovanie, nemusel odísť z BA. Som zamestnaná vo svetskej sfrére a neviem si predstaviť fakt, že by som môjmu zamestnávateľovi vlastníkovi majetku ja ako zamestnanec predala majetok a len dodatočne si pýtala súhlas.  Vo svete to chodí tak, že vo CHVÍLI , kedy by sa to majiteľ dozvedel by som bola bez práce, určite by podal trestné oznámenie a skončila by som vo väzení a keby išlo o nejakého pofiderného zamestnávateľa, ktovie či by som aj obžila. Ak mal br. Šefranko takú istotu, že mu presbyterstvo a zbor. konvent schvália zámenu alebo predaj, mal presvedčiť firmu, ktorá robila napr. tú kotoľňu. aby začali robiť na dobré slovo. Však si bol istý, že mu to zbor schváli. Neviem sa vyjadriť ku kúpe mikrobusu v BA, ale pre biskupa v Prešove sa tiež schvaľovala kúpa  miliónového auta  v SK dodatočne. To dávajú vzor svojim podriadeným?  CPP sú záväzné pre všetkých. My sme v Mokrej Lúke CPP neporušili a máme disciplinárne  tresty s odporúčaním biskupa Sabola činiť pokánie. Oni budú činiť pokánie z toho čo robia a snažia sa to zakrývať pred ľuďmi? V čakárni u lekára som počula ako sa rozprávali 2 ženy - nebude pokoj v cirkvi, kým sa nevymení vedenie v Prešove. Obyčajní cirkevníci vedia odkiaľ sa zapaľujú ohne. To chcete, aby sa nám svet vysmieval . Každý ich oklame. Tak vnímam aj celú petíciu, ako snahu oklamať, že ide o čistotu cirkvi a v skutočnosti ide o mocenský boj. Niektorí už nemôžu vydržať a tak bojujú o vyššie posty, len "Pretekári" zabúdajú, že ich je viac, že pri cieli sa môžu navzájom pozabíjať, len aby  práve oni dosiahli víťazstvo. Potom sa ukáže ako úprimne to s čistotou v cirkvi mysleli a o čo v skutočnosti išlo.