Petícia za klimaticky odolný Pezinok: proti výrubom hodnotných stromov, za plánovanie s verejnosťou a rozvoj s ohľadom na zmenu klímy
My, občania podpísaní pod touto petíciou, žiadame vedenie mesta Pezinok a Mestské zastupiteľstvo mesta Pezinok, aby zabezpečili klimaticky zodpovedné, transparentné a participatívne plánovanie verejných priestorov a infraštruktúry, ktoré rešpektuje potreby obyvateľov a meniace sa podmienky životného prostredia. Podnet k tejto petícii vychádza zo znepokojenia nad spôsobom, akým mesto pristupovalo k dvom významným projektom: návrhu rekonštrukcie ulice Suvorovova a súťaže na revitalizáciu historického centra mesta. Oba pripravované projekty vznikli bez predchádzajúceho zapojenia verejnosti a bez zohľadnenia všetkých princípov klimatickej odolnosti. Obyvatelia sa s nimi mohli oboznámiť až po zverejnení hotových výstupov, čo vnímame ako systémové zlyhanie v riadení mesta. Preto vyzývame vedenie mesta Pezinok aj Mestské zastupiteľstvo v Pezinku:
1. Zachovať stromy a šetrne prepracovať zámer rekonštrukcie Suvorovovej ulice
Nesúhlasíme s plánovaným plošným výrubom 29 stromov v rámci rekonštrukcie ulice Suvorovova. Požadujeme, aby mesto uprednostnilo šetrnejšie a odborné riešenie, ktoré bolo schválené mestským zastupiteľstvom dňa 26. 6. 2025.
Vzrastlé stromy v aleji majú nenahraditeľnú funkciu – poskytujú tieň, ochladzujú okolie, zadržiavajú vodu a chránia zdravie ľudí počas vĺn horúčav. V čase klimatickej krízy je ich výrub neprijateľný. Zároveň považujeme za chybu, že zámer neobsahuje žiadne opatrenia na podporu cyklodopravy.
Žiadame preto, aby mesto projekt šetrne prepracovalo a aby verejnosť mohla jeho upravený návrh pripomienkovať ešte pred finálnym dopracovaním dokumentácie. Projekt bude financovaný z verejných zdrojov, preto majú obyvatelia právo vyjadriť sa k jeho úpravám – zberom podnetov formou dotazníkov alebo verejných diskusií.
2. Dopracovať koncepciu obnovy centra mesta o požiadavky verejnosti a klimatické priority
Podklady do súťaže návrhov na revitalizáciu historického centra boli pripravované bez zapojenia verejnosti a bez ambície nastaviť klimaticky moderné a funkčne vyvážené zadanie. Výsledkom je, že ani víťazný návrh nereflektuje potreby mesta v čase klimatickej zmeny a rastúcej urbanizácie. Viaceré návrhy, ktoré sa do užšieho výberu nedostali, pritom taktiež ponúkali zaujímavé podnety a zaslúžili by si ďalšie rozpracovanie. Z pohľadu obyvateľov vnímame ako problematické najmä tieto nedostatky:
- absenciu riešení komunitných zón v centre pre rôzne skupiny obyvateľov (napr. pre deti, tínedžerov, seniorov a pod.),
- nefunkčné riešenia niektorých častí – napr. autobusová zastávka, ktorej dizajn nerešpektuje potrebu ochrany pred nepriaznivým počasím (vetrom), tzn. praktické nároky na každodenné využívanie,
- chýbajúce koncepčné riešenie parkovania (napr. parkovací dom v dotyku s centrom),
- nezohľadnenie požiadavky na postupné upokojenie dopravy a preferenciu peších a cyklistov,
- veľký podiel spevnených plôch na úkor zelene – výsledný priestor bude prehrievaný, s obmedzeným vsakovaním vody a nedostatkom tieňa,
- druhovú a funkčnú chudobu zelene – chýbajú trvalky, kvitnúce záhony, kríky aj trávniky, ktoré majú tiež zásadný význam pre mikroklímu, zachytávanie vody, biodiverzitu a estetiku priestoru,
- nedostatočnú integráciu prvkov modrej infraštruktúry – chýba koncept systematického hospodárenia s dažďovou vodou, riešenia jej zadržiavania, vsakovania či ekologického využitia priamo v priestore,
- a napokon celkovú absenciu klimatickej vízie pre centrum mesta, ktorá by prepájala zelenú a modrú infraštruktúru s potrebami verejného priestoru v čase klimatickej zmeny.
Súťažné podmienky obsahujú aj automatický záväzok mesta prijať víťazný návrh bez možnosti verejného pripomienkovania, úpravy či výberu alternatívy. Považujeme to za závažné obídenie verejnosti pri rozhodovaní o podobe samotného srdca mesta.
Uvedomujeme si, že výsledky poroty majú pri súťaži návrhov významné postavenie. Zákon o verejnom obstarávaní č. 343/2015 Z. z. v platnom znení však neukladá vyhlasovateľovi súťaže návrhov povinnosť uzatvoriť zmluvu s autorom víťazného návrhu. Súťaž návrhov je forma verejného obstarávania na získanie najvhodnejšieho návrhu riešenia, nie automatickú povinnosť jeho realizácie. Vyhlasovateľ súťaže návrhov, v tomto prípade mesto Pezinok, má teda právnu možnosť prehodnotiť ďalší postup, najmä ak ide o projekt s významným vplyvom na verejný priestor a dlhodobý rozvoj mesta.
Preto požadujeme, aby mesto umožnilo obyvateľom a odbornej verejnosti vyjadriť sa k obsahu všetkých súťažných návrhov ešte pred výberom toho, ktorý bude rozpracovaný do realizačnej fázy. Zdôrazňujeme, že výber návrhu na ďalšie spracovanie by sa mal uskutočniť až po zohľadnení spätnej väzby verejnosti a odbornej komunity. Cieľom tejto petície nie je spochybniť súťaž ako takú, ale zabezpečiť, aby konečný projekt rešpektoval klimatické výzvy, funkčné potreby centra mesta a názory jeho obyvateľov.
3. Zaviesť systémové pravidlá pre včasné zapájanie verejnosti do prípravy zadania projektov
Oba spomínané projekty vznikli bez akéhokoľvek priameho zapojenia obyvateľov. Verejnosť nedostala žiadnu možnosť pripomienkovať ich zadania, reagovať na ne počas ich prípravy, ani ovplyvniť ich výslednú podobu.
Požadujeme preto, aby mesto zaviedlo do praxe systém pravidiel, ktoré zabezpečia včasné a transparentné zapájanie odbornej verejnosti a obyvateľov už pri tvorbe zadania na spracovanie projektovej dokumentácie pre rekonštrukciu, revitalizáciu alebo obnovu verejných priestorov, budov alebo infraštruktúry (napr. chodníky, ulice, cyklotrasy, parky, ihriská atď.). Takéto zapojenie môže prebiehať zberom podnetov cez dotazníky alebo verejné diskusie. Sme totiž presvedčení, že včasná a systematická participácia dokáže predchádzať nedorozumeniam, chybám v návrhoch a strate dôvery medzi mestom a jeho obyvateľmi.
4. Vypracovať Adaptačnú stratégiu mesta Pezinok na klimatickú zmenu a akčný plán jej implementácie
Mesto Pezinok podľa viacerých odborných analýz čelí vysokému riziku sucha, extrémnych horúčav a výkyvov počasia. Potvrdzujú to údaje zo strategických dokumentov Ministerstva životného prostredia SR, Inštitútu environmentálnej politiky, Slovenskej agentúry životného prostredia, Slovenského hydrometeorologického ústavu či Bratislavského samosprávneho kraja [1]. Napriek tomu Pezinok dodnes nemá žiadny záväzný dokument, ktorý by určoval stratégiu adaptačných opatrení a termíny ich realizácie. Platný program hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta síce deklaruje víziu uhlíkovo neutrálneho mesta s vybudovanými adaptačnými opatreniami, no tá zatiaľ nemá žiadnu konkrétnu podobu. Aj Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v roku 2024 upozornila, že Slovensko zaostáva v adaptácii miest na klimatické zmeny a odporúča mestám:
- vypracovať záväzné stratégie adaptácie,
- začleniť ich do územného plánovania a verejných investícií,
- zapojiť verejnosť do ich tvorby.
Preto požadujeme, aby vedenia mesta Pezinok a Mestské zastupiteľstvo v Pezinku zohľadnili v rozpočte na rok 2026, a následne dali vypracovať, Adaptačnú stratégiu mesta Pezinok na klimatickú zmenu a akčný plán jej implementácie, ktoré budú:
- verejne prerokované a pripomienkované odbornou verejnosťou a obyvateľmi,
- schválené mestským zastupiteľstvom,
- záväzné pre všetky budúce verejné projekty vrátane úprav ulíc, budov, verejných priestorov a zelene.
Upozorňujeme, že všetky vyššie uvedené požiadavky vychádzajú nielen z potrieb obyvateľov, ale aj z Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Pezinok na roky 2024 – 2030, ktorý je pre mesto záväzný. Rozpory medzi vybranými časťami tohto strategického dokumentu a doterajším prístupom mesta uvádzame v Prílohe 1 k tejto petícii.
Touto petíciou vyjadrujeme presvedčenie, že samospráva má konať s rešpektom k verejnému záujmu a so zodpovednosťou voči budúcim generáciám. Transparentnosť, klimatická odolnosť a spolupráca s obyvateľmi musia byť preto základom každého verejného zámeru.
V Pezinku dňa 15. 07. 2025
Petičný výbor:
Zelená hliadka Pezinok o. z., Vladislav Marušic (predseda), Za hradbami 18, 902 01 Pezinok
Cyklokoalícia Pezinok o. z., Bohuš Konečný (zástupca), Banícka 8, 902 01 Pezinok
Aktivity Sever o. z., Maroš Borza (predseda), Svätoplukova 3, 902 01 Pezinok
Zuzana Butašová, Svätoplukova 45, 902 01 Pezinok
Marek Satina, Hrnčiarska 29, 902 01 Pezinok
Zástupca petície a osoba na zastupovanie v styku s orgánom verejnej moci:
Vladislav Marušic, Za hradbami 18, 902 01 Pezinok
[1] Odkazy na strategické dokumenty Slovenskej republiky a Bratislavského samosprávneho kraja v oblasti adaptácie nazmenu klímy sú uvedené v Prílohe 2 k petícii.
Kompletné podklady k súťaži návrhov na obnovu centra mesta SÚ TU a ďalšie výsledky a zápisnice TU
Zelená hliadka Pezinok, Vladislav Marušic Kontaktujte autora petície