Nebuďme psími rasistami

michallka

/ #347

2012-09-26 11:30

Racionalny nazor k aktualnej problematike novely zakona

Vážená pani hovorkyňa.

Pred istým časom som si dovolil osloviť Vás s ponukou a návrhom na riešenie situácie, ktorá sa pretriasala v médiách a vyvolala isté názory na situácii v chove a držaní psov. Nereagovali ste a len Vy viete prečo. To je už za nami.
Dnes som v TV počul a v tlači čítal Vašu obhajobu pripravovaného zákona o chove psov.
Chápem, že aj vo Vašom povolaní platí porekadlo : "Čí chlieb ješ, toho pieseň spievaj...", ale napriek tomu si myslím, že aspoň verejnosť by sa nemala zavádzať, ak už nemám použiť expresívnejšie slovo...
Ako hovorkyňa a a verejná obhajkyňa daného návrhu mi snáď budete vedieť odpovedať na niekoľko otázok. Myslím, že ako občan a volič mám na tieto odpovede nárok. Nebojte sa, veľa ich nebude.

1., V čom je zlý zákon z roku 2002, ktorý túto problematiku rieši?
a., kto bol podľa tohto zákona niekedy postihnutý?
b., kto je za nedodržiavanie tohto zákona zodpovedný?
c., ak tento zákon je nedokonalý, kto bol za tento nepodarok postihnuty?
Osobne si myslím, že tento zákon plne pokrýva riešenie tohto okruhu problémov, len je potrebné
ho dodržiavať. .

2., Podľa akého kľúča ste navrhovali nežiadúce plemená, či plemená so sprísneným režimom? Ak je to
podľa skutočného počtu poranení, či usmrtení, potom strieľate od pása, pretože v tomto smere sa
štatistiky nevedú, ale určite sú známe čísla usmrtení a ťažkých poranení človeka psom v okolitých
štátoch). Pokiaľ mi je známe, tak : Lipany - československý vlčiak, Trnava - rotweiler, Košice 2x
rotweiler toho istého majiteľa. Sobrance - údajne bandog (ale neskôr preukázaný ako kríženec!).
Tento rok : napadnutie fotografa v Bratislave - rotweiler a krížence rotweilera s nemeckým ovčiakom,
Sucháň - pitbul, ďalšie prípadyublíženia - kaukazský ovčiak, nemecký ovčiak. Dovolím si použiť ešte
čísla z dvoch štatistík:
Nemecko: 26 usmrtených ľudí nemeckým ovčiakom, 7 usmrtených ľudí rotweilerom, 5 usmrtených
ľudí nemckou dogou, 5 usmrtení ľudia krížencami, 3 usmrtení ľudia skupinou bull (pit, staf, amstaf),
po jednom usmrtenom človeku má na svedomí chrt, bernardín, boxer, husky, labrador a doberman.
Počet usmrtených je za 34 rokov.
Česko : usmrtení/ťažko poranení 1998 1/0, 1999 1/1, 2000 0/3, 2001 0/3, 2002 1/6, 2003 3/10,
2004 1/7
U nás tie čísla budú veľmi podobné.
Takže : a. ešte stále sa Vám zdá návrh na zákaz plemena objektívny a podložený faktami?
b., kde sú plemená, ktoré skutočne zabíjajú a zraňujú ľudí?
c. prečo tu nie sú plemená ako NO a RTW?
d., je Vám známe, že na SK je 80% všetkých poranení práve menšími plemenami?
e., bolo treba zapchať oči a uši verejnosti, tak sa zvolili plemená, kde bol predpoklad
najmenšieho odporu?

3., Pani Želeňáková, prečo chce tento návrh zákona riešiť dôsledky a nie príčiny problému?
Veľmi zásadná otázka...

4., Prečo chce tento zákon poškodiť predovšetkým majiteľov, ktorí sú organizovaní, registrovaní,
dodržujúci určité pravidlá a platiaci dane tomuto štátu, zatiaľ čo neorganizovaní a množitelia budú
znovu nepostihnuteľní?

5., Na základe čoho chcete zasahovať do ústavného práva na osobné vlastníctvo? Neplatí v našom štáte
prezumpcia neviny? Prečo chcete vopred viniť niekoho a niečo, pričom nič nespáchal a neporušil,
alebo Vy už vopred predpokladáte, že áno?

6., Poukazujete na podobnú platnosť zákonov v Nemecku, či Rakúsku. Prosím Vás, prečo si ale
už potom nenaštudujete podrobnosti o vykonávaní týchto zákonov? Viete o tom, že napríklad také
vyspelé štáty ako Holandsko a Taliansko už podobné zavedené zákony zrušili, pretože nepriniesli
žiadne výsledky?

7., Ste si vedomí, že odsúdiť plemeno ako také je nezmysel? Ak by to tak nebolo, prečo napríklad v
jednom a tom istom plemene je jedinec, ktorý zvládne policajný výcvik, ale je tam aj jedinec pre
canisterapiu, či záchranár? Bandoga a pitbulla nevynímajúc? Je naozaj pre Vás tak jednoduché
odsúdiť plemeno ako také?

8., Majitelia psov do štátnej, či samosprávnej kasy ročne odvádzajú nemalé prostriedky. Dnes, ešte
zákon nie je v platnosti a samosprávy si mädlia ruky, ako budú zase mať viac peňazí, lebo zvýšia
dane (viď dnešné vyhlásenia pána Bajana). Nie je to zase len o peniazoch, potvrdeniach, povoleniach,
špeciálnych kurzoch a kontrolách? Vám fakt robí dobre donekonečna z občanov ťahať peniaze?

9., Pani Želeňáková, posledné dve otázky a odpoveď na ne, sú pre moje ďalšie rozhodovanie sa v tejto
veci kľúčové :
Prečo nie ste schopní načúvať a spolupracovať s odborníkmi v kynológii, prečo neberiete do
úvahy denno denné vyjadrenia chovateľov, majiteľov, veterinárov, výcvikárov a ďalších odborníkov o
nezmyselnosti tohto návrhu, ale tvrdošijne stojíte na svojich stanoviskách, ktorým chýba ten zdravý
sedliacky úsudok?
10., Prečo neriešite zodpovednosť majiteľov, prečo prípadné priestupky tvrdo nesankcionujete a
nepostupujete represívne, ale úplne zbytočne a nezmyselne sa vŕšite na tých, ktorí sa brániť nemôžu
a pritom verne človeka sprevádzajú tisícročia?

Verím, že na moje otázky sa mi dostane z Vašej strany patričná a pravdivá odpoveď.

Občan Slovenskej republiky MVDr. Zoltán Tatarko