Žiadosť o zachovanie doterajších kompetencií lekárov špecialistov


Hosť

/ #5 RE: #4

2015-03-15 19:40

Pozri tu ide zasa o snahu ministerstva a poisťovní znižovať náklady. To by bolo ináč dobré, lenže v tomto prípade vôbec nemysleli na to čo v konečnom dôsledku môže vyhláška zvyšujúca kompetencie všeobecných lekárov priniesť. Trebárs v prípade pacientov s diabetom sa stávajú u všeobecných lekárov dosť často také kiksy, že priam ohrozujú život diabetika.

Viď. príbeh jednej mamičky dievčatka s diabetom, ktorý bol uverejnený v časopise Diabetik

č. 3-4/2013:

Dcéra 9 - ročná s DM 1 sa vrátila zo školy v prírode s nejakým vírusom. už po ceste domov vracala, glykémie boli veľmi nízko. dávala som aj colu - sladkú, ale ani tá sa v nej neudržala. Tak sme išli na pohotovosť, tam nás poslali na detské oddelenie. Primárka detského oddelenia pri mojej hláške, že dcéra má glykémiu 3,1, na mňa začala húkať, že prečo jej teda nepichnem inzulín !!!!!! na čo vraj čakám.

Vysvetlenie pre laikov:

Glykémia (cukor v krvi) 3,1mmol/l znamená pre diabetika nízku hladinu a ak by dievčatku matka pichla inzulín, tak jej diaťe by upadlo do bezvedomia (hypoglykemickej kómy).

Lekárka namiesto toho, že nakričala na matku nech dieťaťu pichne inzulín, mala zabezpečiť pre dieťa aspoň sladký čaj. Lenže keď tam to dievčatko prišlo s tým, že doma vracalo, tak pri hypoglykémii mala primárka okamžite nasadiť infúziu s glukózovým roztokom a zabezpečiť priebežné meranie glykémie a podľa odmeraných glykémií potom priebežne upravovať ďalšiu liečbu...

Platená reklama

Táto petícia bude propagovaná počtu ľudí: 3000, ktorí si prezerajú iné petície na našej stránke, ale ešte nevideli túto petíciu.

Facebook