Vyhlásenie k aktuálnej situácii v ECAV na Slovensku

signatar

/ #100 Re Host

2014-07-03 18:02

Zacat sa tu natahovat, ci je lepsivychod alebo zapad v ECAV je ako ked sa natahuju horny a dolny koniec dediny... Sme jedna cirkev, aj ked kazdy kraj, zbor ma svoje specifika. Ak by sme mali zovseobecnovat, tak vychodniari mozu skromne povedat, ze upadok cirkvi je tu pomalsi a este stale tu do velkej miery funguje aj tradicna zboznost. Navstevnost sluzieb Bozich je vyssi, pocet krstov, konfirmandov... pre presnejsie statistiky by bolo treba pozriet vyrocne spravy distriktov. Tiez je pravda, ze vo VD uz roky rokuce vychadza casopis Evanjelicky vychod, su organizovane Misijne dni VD a pod. Viacere organizacie a hnutia s celoslovenskou posobnostou vzisli prave z iniciativy vychodniarov alebo vyhodniari v nich zohrali nemalu ulohu: ROS, MOS, EVS, SEM... nemyslim,ze by ich vsak niekto chapal ako vychodniarske veci. Takisto pocet studentov teologie a fararov z vychodu je % vysoky. A ak niekto osocuje vychod, ze odtial pochadza vsetko zlo v cirkvi,tak si treba uvedomit, ze pozdvihnutie ZEDu, tkore vynieslo na biskupsky stolec prave sucasneho GB, opat viedli vychodniari. Byvali predseda vieroucneho vyboru je tiez z vychodu. Rozdelovat cirkev an vychod-zapad nie je pre nas prospesne. Naopak, mali by sme sa navzajom povzbudzovat a inspirovat, ucit sa od seba a respektovat aj svoje specifika. Mozno viacere zbor vo VD posobia ako zivotaschpnejsie a akcnejsie ako ine, ale nemylme sa. Vsetci celime silnej sekularizacii, odklonu od viery. Aj na vychode vravia ludia, ze "uz to nie je to, co to byvalo". A spolocne nam treba hladat cesty k obnove cirkvi. Sme najprestarlejsou cirkvou na SK, chyba misia a evanjelizacia, chyba diakonia. Ak by som mal dat v niecom prednost ZD, tak prave v oblasti diakonie, pretoze ZD, ma, myslim, viac zariadeni diakonie. Takze mame sa co od seba ucit navzajom, stojime v jednom zapase pri budovani Bozieho kralovstva. Tato peticia nie je o spore vychod-zapad, ale medzi riadkami aj o spore, ako ma vyzerat nasa cirkev ako celok. Ci sa staneme "uchovavatelmi popola" alebo dalsej generacii odovzdame "ohen viery".