Školský psychológ do každej školy.


Hosť

/ #20

2014-04-28 06:23

Pracujem ako šk.psychologička na gymnáziu, ktoré má temer 1000 žiakov. Pracujem na tretinový úväzok, teda nestíham všetko, čo by bolo treba. Vedenie školy moju prácu podporuje. Mám prácu šk. psych. kombinovanú aj s vyučovaním predmetov psychológia a etická výchova,čo vidím ako veľmi dobré pre vytváranie vzťahov medzi mnou a žiakmi. Žiaci mi dôverujú a prichádzajú za mnou aj sami so svojimi problémami, čo pokladám za veľmi dôležité. Som v školstve už skoro 40 rokov, v pozícii šk. psych. 18 rokov, predtým v psychol poradni. Myslím,že náplň činnosti šk. psychológa je neoddeliteľná aj od pedagogickej praxe. Psychológ viac pochopí žiakov, ale aj učiteľov, ktorí ho skôr vnímajú ako kolegu. Toto moje stanovisko uvádzam preto, lebo mám informácie, že sa pripravuje zákon, že šk. psych. budú môcť vykonávať le jednoodborový psychológovia. Myslím, že túto pracovnú príležitosť by mali dostať majmä dvojodborový psychológovia s tým, že by si doplnili svoje vzdelanie o špecializáciu šk. psychológia (ale nie za také peniaze, ako sa to ponúka dnes.Veď aké platy sú v školstve?!). To je možno druhá strana problému ako mať v školách šk psychológa.