Petícia proti zavedeniu daňových licencií, tzv. „dane zo straty“


Hosť

/ #51

2013-11-27 12:19

Musim priznat, ze od doby kedy Kazisvet ... vypustil do eteru dalsie zavedenie novinky, na zdieranie "dane zo straty" som velmi rozladena, znechutena, lomcuju mnou neskutocne negativne emocie. Navyse nechapem, preco sa skoro cela diskusia rozvija okolo problemu zdanovania (licencie) stratovych spolocnosti. Pocitujem ako krivdu fakt, ze je stanoveny limit obratu, ktory je nepochopitelny. Preco niekto nuti produkovat zisk pred zdanenim rovnako subjekt, ktory ma obrat 20,0 tis. EUR a subjekt s obratom do 500,00 tis. EUR? Preco rozlisuje platcu DPH a neplatcu DPH. Dovolim si konkretizovat. Pocas mojeho aktivneho pracovneho zivota (zial este stale, pretoze posunuli vek odchodu do dochodku)som sa snazila nieco dosiahnut, zarobit si peniaze na plnenie svojich planov. Pracovala som formou FO, neskor SRO popri zamestnani, odvadzala odvody, dane z prijmov, kazdy mesiac DPH. Po likvidacii firmy, kde som pracovala na TPP, bola predvidavost mat nieco bokom zachrana - v urcitom veku totiz o Vas ani nezakopnu. Logicky som si zarobila na vyssi dochodok - to uz ale nie je celkom pravda, pretoze z toho mojeho ukroja, aby dali tym, ktorym vysiel nizsi - solidarita. Teraz mi niekto prikaze pri obrate cca 25,0 tis. EUR vykazat taky zaklad dane, aby mi pokryl urcenu licenciu. Pytam sa preco? Pre mna je prvorade kazdy mesiac si vyplatit taku mzdu, ktora pokryje moje zivotne naklady. Cize negenerujem zrovna stratu ale podstatnu cast mojich vydavkov predstavuju tie osobne - mzda, odvody ... Nizke danove zaklady neznamenaju vzdy len zaradovanie do nakladov - aj tych ponoziek - ako sa bol vyjadril jeden sudruh. A nemusia to byt len tie vsade spominane odpisy majetku. Preco pan Kazisvet a spol. nepouziva zdravy rozum, preco sa necitaju, neanalyzuju prilohy DP - tzn. vykazy ziskov a strat, poznamky? Tam by jasne vycitali ake je zlozenie vydavkov, tej ktorej spolocnosti. Preco zase do jedneho vreca nahadzu tych, ktori poctivo platia mesacne mzdu, odvody, DPH ... a dovolia si generovat zisk, ktory pred zdanenim je nizsi ale je? 1 a 3/4 roka pred dochodkom by som teda mala zacat uvazovat o tom, ze straaaaaasne ochoriem, budem musiet ist na PN a poberat nemocenske davky (nebola som 18 rokov), potom zrusim firmu, pojdem na podporu - este som si nikdy taky sladky luxus nedopriala a potom hura na zasluzeny odpocinok? Kolko drobnych samozivitelov tento nezmysel zrazi na kolena a oberie o chut pracovat?