Petícia proti výstavbe "spaľovne" odpadu v extraviláne obce Žirany


Hosť

#76 Re:

2016-04-24 09:58

#75: -  

 Predbehli ste ma, som tu chcel dať tiež tento odkaz, aby sme sa dozvedeli aj nejaké negatíva. Lebo tie pozitíva, čo sa tu spomínajú sú až zázračné. Lebo dať niekam 7 ton bordelu /plast, guma, lepenka a pod./ a mať z toho v ovzuší len vodnú paru, to je na nobelovku.


Hosť

#77 Re:

2016-04-24 11:30

#75: -  

 A čo tak štúdia slovenských vedcov a nie novinársky neodborný článok:

http:// ket.uniza.sk/subory/clanky/cezhranicna/publikacna_cinnost_odpady/2/ Energeticke_vyuzitie_komunalneho_odpadu_2014.pdf


Hosť

#78 Re: Re:

2016-04-24 11:35

#77: - Re:  

 A prečo to vlastne v jednoduchosti navysvetlí Mgr. Szórad - učiteľ fyziky a člen obecného zastupiteľstva

Ten (podľa jeho slov) má túto problematiku naštudovanú


Hosť

#79

2016-04-24 11:49

V Žiranoch som prežil svoje detstvo.

Tento príspevok bol odstránený jeho autorom (Show details)

2016-04-24 11:51



Hosť

#81 Re: Re:

2016-04-24 12:17

#77: - Re:  

 Vďaka za odkaz. Odhliadnuc od toho, že ide o projekt priamo zadaný Žilinským krajom na dané riešenie spracovania odpadu, netvrdil by som, že by to mala byť pre nás biblia. Sú tam porovnané rôzne možnosti nakladania s TKO.
Zaujímavé je hlavne toto:

Dlhodobou snahou je rozvinúť a zaviesť splyňovanie a pyrolýzu ako metódy termického zhodnocovania odpadov, ale zatiaľ len s limitovaným úspechom. Zvlášť pyrolýzne techniky ako typické ukážky recyklačných technológií zatiaľ pri zmesových odpadoch zlyhali. Z ekonomických dôvodov sa zatiaľ nedarí významne rozšíriť techniky termickej úpravy odpadov v plazme.

A ešte je tam vypracované aj niečo o zvážaní odpadu a to v tom smere, že rentabilné je zvážať všetok odpad a triediť ho na mieste do 60 km. Ale z väčších vzdialeností to nie je tiež problém, ale ekonomicky efektívne to je len, ak je už triedení. Z toho my vychádza, že to môžu voziť aj z Bratislavy, keď budú chcieť.  A na 196000t odpadu ročne sa predpokladalo 96 kamiónov denne, takže pri 56000 t to je cca. 27 kamiónov denne, resp. 540 kamiónov mesačne pri 5 pracovných dňoch. 

 


Hosť

#82 Re: Re: Re:

2016-04-24 12:33

#81: - Re: Re:  

 

Budem ťa citovať: Z ekonomických dôvodov sa zatiaľ nedarí významne rozšíriť techniky termickej úpravy odpadov v plazme.

 

 

tá bola doposiaľ nerentabilná, lenže dodávateľ technológie má patent na zvýšenie účinnosti (je to v prílohách tej správy)

A tu ide o plazmu !!!

 

K doprave- 168t denne tj. 56000t ročne.  Nosnosť kamiónu je (keď sa nemýlim) cca 24t. 168 / 24 = 7 ...

 


Hosť

#83 Re: Re: Re: Re:

2016-04-24 12:41

#82: - Re: Re: Re:  

 Vzaté čisto laicky, čím viac odpadu dovezeného, tým ekonomicky výhodnejšie. Takže asi pri tých 56.000t nezostaneme, keď pri väčších to je ekonomicky problém.
 A k druhému som čisto výchádzal z publikácie, kde títo Vami označovaní vedci pri množstve odpadu 196.000 t určili  96 kamiónov mesačne, tak mne to vyšlo tak ako som napísal. Neprepočítal som to a to je moja chyba. Ale kde sa potom pomýlili títo páni vedci?


Hosť

#84 Re: Re: Re: Re: Re:

2016-04-24 12:51

#83: - Re: Re: Re: Re:  

 Možno v tom, že chceli separovať na mieste a dovážali zmesový odpad. Čo nieje tento prípad. A ani nemôže byť, nakoľko v posledných rokoch poskytla EU dotácie na separovanie a zberné dvory. 

A toto bude zaujímavé : po prijatí dotácií  musí príjímateľ fungovať 10 rokov, lenže EU zakázala tvoriť nové skládky a predlžovať jestvujúce. To znamená že skládky budú môcť/musieť len separovať. 

Do dvoch rokov legálne skládky skončia ...

 


Hosť

#85 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-04-24 13:04

#84: - Re: Re: Re: Re: Re:  

Áno separovať na mieste z okolia 60 km a ostatní dovážať zo zberných dvorov odkiaľkoľvek, kto zaplatí.

A prečo sa potom neuvažuje o výstavbe týchto "ekologicky" výhodných spaľovní na miestach bývalých, resp. fungujúcich skládok, ktoré sú poväčšinou Vzdialené od zastavaných miest. A možno by to okoliu  týchto skládok aj prospelo, nakoľko to z odpadu "vytvára čistý vzduch".

Ale je zbytočné o tom diskutovať, mňa to nepresvedčí, že treba "zamoriť" ďaľšie územie, lebo inak to nepôjde. A vás asi tiež nie, lebo máte na tom určitý záujem.

zirancan

#86 Re: Re:

2016-04-24 13:13

#30: sky - Re:  

 jebe tebe ked si urazeny naco ty tam sedis a preco nekonas ked stretnes toho seniora si dosraty od radosti ze mu mozes podat ruku a este jedna poznamka zirancania za gros su schopny predat aj materinu picu

 


Hosť

#87 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-04-24 13:17

#85: - Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Nejde tu o záujem, ale o triezvy názor.

Teraz máme možnosť sa o tom rozprávať a hľadať výhody.

Ale za dva roky to už bude vyšší zámer, a bude po rozhovoroch a výhodách. Nastane vyvlastňovanie štátom ako to bolo pri diaľniciach a Jaguáry.

zirancan

#88 Re: Re:

2016-04-24 13:22

#30: sky - Re:  

 ked si urazeny ty vazeny pan clen urbariatu a takym stylom ty odpovedas tak si zverejni si meno ked sa nehambis inac si len obicajny kokot alebo pica


Hosť

#89

2016-04-24 13:40

pre peniaze by aj vlastnú mater predali!!! nič len zisk majú pred očami

Hosť

#90

2016-04-24 13:52

Aj v Zlatých Moravciach chcel zahraničný investor stavať spaľovňu plastov dovážaných z Talianska ,ale občania Zlatých Moraviec aj okolitých obci v petícii povedali NIE a zastavili spaľovňu. Pochvala patrí MVDr. Marte Balážovej ,zastupujúcej primátorke ZM aj celému petičnému výboru za ich vykonanú prácu. STOP SPAĽOVNIAM NA CELOM SLOVENSKU !!! CHRÁŇME SI ŽIVOTNÉ PROSTREDIE PRE NAŠE DETI !


Hosť

#91

2016-04-24 13:53

Bývam 800 metrov od lokality výstavby južne a smetisko mám 100 metrov za domom východne.
ok

#92 masRe:

2016-04-24 15:01

#89: -  

 Mas pravdu a stale to tu plati bohuzial aj u nas Fico chrani zlodejov a chrapunov lebo jeho clovek to podpisal

:(

#93

2016-04-24 15:12

Pochádzam zo Žirian,bývam v susednej dedine, a mám tam ešte rodinu. Každý deň, keď idem do práce sa naňu pozerám , ako z ďialky malebne vyzerá pod Žibricou, len škoda pohľadu sa na rozširujúci sa lom. Potrebujeme ešte nejakú spaľovnu na začiatku dediny ? Ale v tom sú iné záujmy:( a verím, že im to neprejde

 

ok

#94 Re:

2016-04-24 15:27

#93: :( -  

 len od nas to zalezi od ludi pozri sa na zibricu z druhej strany ako znicili nase chranene uzemie co mislite kto to predal nasi drahy krestanske kurvy Biskupi a oni idu este proti panovi bezakovi a este  jedna poznamka pozemky pre jaguar predavali obycajnym ludom po 10e ale pre nich42e nasi urbariati si mozu hentimi ...... podat ruky


Hosť

#95

2016-04-24 15:41

Podpísala som túto petíciu kvôli tomu, lebo si myslím že je to absolútna nehoráznosť, že túto krásnu prírodu chcú ďalej ničiť so takýmto obrovským, nezmyselným projektom.
ok

#96 Re:

2016-04-24 16:54

#95: -  

 keby len prirodu ale aj nas diagnoza ca rovna sa rakovina


Hosť

#97 Re: podvody s podpismi

2016-04-24 18:26

#19: - podvody s podpismi  

 Potrebujeme peticiu ,od domu k domu ,nie kazdy ma internet,moja 80 rocna babka rozhodne nema doma pocitac a nesurfuje ,nie je jedina ,zaroven upozornujem na to,ze nesmieme pochybit v ziadnom bode . nie je na skodu,ze sa zdiela tato peticia,ludia aj z okolitych obci by mali vediet o tom co sa deje ,pretoze sa to dotkne aj ich .Hlasuju ludia z roznych miest,davaju nam tym svoju podporu.Ja som tam nasla hlasy znamych od Kolinan po Bratislavu ,ale my potrebujeme platnu peticiu bez chybicky ,preto vrrim,ze vsetci poslanci si obehaju svoje obvody 


Hosť

#98 Re: Re:

2016-04-24 18:28

#77: - Re:  

 A naco? Vy ste ten pan co nas chce zapredat? 


Hosť

#99 Re: Re:

2016-04-24 18:32

#30: sky - Re:  

 Tak to pozor na slova,pretoze my este nevieme kto je ten zapredanec


Hosť

#100 Re:

2016-04-24 18:34

#89: -  

 Otazne je kde a preco vznikol tento nazor