Zákaz používania zábavnej pyrotechniky v Bratislave

Kontaktujte autora petície

Táto diskusná téma bola automaticky vytvorená k petícií Zákaz používania zábavnej pyrotechniky v Bratislave.

Peter Kočvara
Autor petície

#1 Čo je pre jedného zábavou, to je pre druhého utrpením!

2016-02-20 09:39

 

Sme aj na facebooku STOP petardám

 

Prečo je na Slovensku viacero takýchto petícií?

- jedna petícia je za zákaz používania, na to treba zmenu zákona o výbušninách v NR SR,

- druhá petícia za zákaz predaja, na to treba zmenu Nariadenia vlády SR a

- táto petícia sa týka iba používania v Bratislave (platný zákon o výbušninách umožňuje samosprávam regulovať používanie):

Bratislavský magistrát chce prijať nové VZN, podľa ktorého má byť zábavná pyrotechnika naďalej povolená počas osláv Nového roka. Takéto VZN je však úplne zbytočné, pretože sa vôbec nedodržiavalo. Preto treba zakázať jej používanie a neskôr aj zákaz predaja tak, ako to platí v Rakúsku, kde je to dokonca trestné!

Ako je to legislatívne s používaním zábavnej pyrotechniky na Slovensku?

Keďže množstvo ľudí nemá jasno v tom, ako to vlastne s používaním zábavnej pyrotechniky je (vzhľadom na časté zmeny zákonov):

- Aktuálny stav je taký, aký bol aj do roku 2014 - záleží od konkrétnej obce alebo mesta, ako sa k používaniu zábavnej pyrotechniky postaví, môže obmedziť alebo aj zakázať používanie.
Skúsenosti však ukázali, že zákazy používania nie sú dodržiavané, pokiaľ sa zábavná pyrotechnika zároveň aj predáva. Predaj umožňuje nariadenie vlády všetkým, ktorý dosiahli vek 18 rokov. Vláda však môže v súlade s európskou legislatívou svojim nariadením zakázať predaj úplne, tak ako to spravili už v Rakúsku.

Prehľad zmien v legislatíve:
- od 2.12.2015 platí stav, že už nie je zakázané používanie zábavnej pyrotechniky v okolí nemocníc, kostolov, detských zariadení, domovov dôchodcov, škôl, liečební a cintorínov, avšak obce a mestá majú opäť možnosť obmedziť alebo zakázať používanie pyrotechnických výrobkov na ich území,
- od 1.6.2014 do 2.12.2015 nemali samosprávy možnosť regulovať jej používanie, hoci mnohé tak robili, avšak bolo zakázané ju používať vo vzdialenosti menšej ako 200 m od nemocníc, kostolov, detských zariadení, domovov dôchodcov, škôl, liečební a cintorínov bez písomného súhlasu vlastníka týchto objektov a
- do 1.6.2014 mali možnosť mestá a obce regulovať používanie zábavnej pyrotechniky na svojom území.

.

#2 Podporte aj:

2016-02-20 10:54


Hosť

#3

2016-02-20 11:16

Súhlasím a dúfam, že sa to nezamietne pod "koberec" ako aj iné záležitosti týkajúcich sa potrieb havuškov.

Hosť

#4

2016-02-20 21:29

Lebo má pravdu. Trpia ľudia, aj zvieratá...

Hosť

#5

2016-02-22 19:11

som chovateľ zvierat a ten bordel s hlukom mi vadí

Hosť

#6

2016-02-26 15:28

Už som sa minulé roky sťažovala na polícii,tí ma odkázali na potravinársku inšpekciu,tí zas na miestny úrad.Totiž u nás v Kauflande sa zábavná pyrotechnika predáva cca od polovice novembra do polovice januára.A to,čo sa tu za ten čas deje neprospieva nikomu.Psíkom dávame oblbováky na Silvestra,ale nemôžeme ich predsa napchávať 2 mesiace!

Hosť

#7

2016-02-26 16:08

bol by som rád, keby to bolo všade, po oslavujúcich a deťoch zostáva hromada črepov a neporiadku.

Hosť

#8

2016-02-27 13:30

Petíciu sme podpísali z dôvodu obrovského stresu, nielen pre človeka, ale najmä pre zvieratá, ktoré následne utekajú z domov, túlajú sa po uliciach, sú zbytočne umiestňované v KS a útulkoch, alebo sa stávajú obeťami dopravných nehôd!!! Ročne vyráchajú obce a mestá do vzduchu milióny eur, ktoré by sa dali zmysluplnejšie využiť napr. na celoplošné kastrácie psov v rómskych osadách!
kvetinka

#9 petardy

2016-09-26 11:50

podpisala som lebo ako to kazdy pise trpia zviertka a ja milujem zvierattka na to ze clovek je tvor primitivny zvieratka nemozu ja som nikdy na toto nedala peniaze lebo si viem vazit kazde euro a nie vyhadzovat do vzduchu  
Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...

Facebook