Petícia proti likvidácii autobusovej linky Dolný Kubín - Bukowina Tatrzańska a za otvorenie nových spojov zo Žilinského kraja do Poľska: Trstená - Jabłonka, Liptovský Mikuláš - Krakov - letisko Balice

Vážená Pani
Erika Jurinová
Predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja
a úradníci úradu ŽSK

V rokoch 2017-2018 Žilinský samosprávny kraj pozitívne reagoval na návrh Malopoľského vojvodstva ohľadom spoločného zriadenia sieti cezhraničných autobusových spojení vo verejnom záujme a začala sa spolupráca dvoch regiónov v tejto veci. Projekt podporovalo aj Ministerstvo dopravy, ktoré práve kvôli tomuto zmenilo zákon o verejnej doprave. Zmena umožnila vyšším územným celkam organizovať a financovať aj miestne autobusové linky prekračujúce štátnu hranicu (napríklad predĺženie linky Trstená - Suchá Hora do Chocholova, zriadenie linky Trstená - Jablonka). Novela bola urobená preto, aby mohol slovenský regionálny autobus vo verejnom záujme premávať aj do prvého pohraničného mesta v susednej krajine, pokiaľ je to dôležité pre zabezpečenie miestnych dopravných potrieb občanov Slovenskej Republiky.

Okrem toho, z formálneho hľadiska zriadenie a financovanie cezhraničnej lokálnej linky vo verejnom záujme je možné na základe uzavretia dohody pomedzi Malopoľským vojvodstvom a Žilinským samosprávnym krajom, na základe ktorej sa určí pravidlá spolupráce. Dohodujuce sa strany môžu určiť, že každá platí za svoju časť linky po štátnu hranicu, avšak linka je nepretržitá a cestujúci nemusia prestupovať v strede poľa na hranici, čo by bolo nesmyslom. Dohoda môže tiež určiť, že napríklad jednu cezhraničnú linku organizuje a financuje úplne Malopoľské vojvodstvo (napríklad Bukowina Tatrzańska - Dolný Kubín), a inú linku má na starosti Žilinský samosprávny kraj (napríklad linku Oravská Polhora - Námestovo - Trstená - Jablonka - Zawoja - Suchá Beskidzka. Všetko sa dá dohodnúť, aj v čase pandémie prostredníctvom videokonferencií, je iba jedna podmienka - úradníci zo Žiliny a Krakova konečne musia medzi sebou začať rozprávať, a to viac ako raz ročne.

Pokiaľ v rokoch 2017-2018 túto vec za úrad Malopoľského vojvodstva koordinoval Jakub Łoginow, kontakt medzi dvoma úradmi bol dobrý a intenzívny, v roku 2018 došlo aj do oficiálneho stretnutia vedenia Žilinského kraja a Malopoľského vojvodstva v Trstenej a bolo uskutočnené výberové konanie na cezhraničnú linku, ktoré však kvôli rôznym príčinám neuspelo. Nový podpredseda (wicemarszałek) Łukasz Smółka však projekt kontinuoval a zriadil prvú cezhraničnú linku Bukowina Tatrzańska - Dolný Kubín, ktorá začala premávať v novembri 2019. Kvôli formálnym príčinám linka je teoreticky zložená z dvoch úsekov: Bukowina Tatrzańska - Chocholów CLO (zastávka upostred poľa, 2 metre od hranici), na ktorú platí poľska vládna dotácia a cezhraničný úsek, ktorý iba formálne funguje ako komerčná doprava - inak sa to nedalo zriadiť.

Poľský maršál sa rozhodol, že pôjde o dočasné riešenie na rok 2019 a neskôr bude toto spojenie financované spoločne. Ako zistili zástupcovia našej spoločenskej iniciatívy a ako by to absurdné nevyznelo, poľskí úradníci však zabudli sa v tejto veci kontaktovať s kolegami zo Žiliny, kde medzitým sa zmenil osobný sklad v odbore dopravy. Oficiálny list vo veci spolupráci však konečne bol zaslaný 1 decembra 2020 a dosiaľ sa poľskí úradníci nedočkali odpovede.

Nám, zapojeným do tohto projektu občianskym aktivistam a zástupcom lokálnych samospráv je veľmi ľúto za neprofesionálne správanie úradníkov, ktorí celý 2019 a takmer celý 2020 rok nevedeli sa vzájomne komunikovať. Je to však vína dvoch strán. Ani úradníci zo Žilinského kraja sa za celé tieto dva roky neopýtali poľských partnerov, ako su na tom projekte a neponúkali spoločných stretnutí vo veci rozbehnutého projektu - pričom jedna sa o obdobie pred koronavirusom.

O iniciative cezhraničných autobusov stale od roka 2013 informujeme na facebookovej stránke našej iniciatívy Poľsko-Slovensko-autobusy, ktorú sleduje takmer 9000 občanov Poľska a Slovenska, informovaly o tom médiá, sme v stálom kontakte s primátormi a starostmi Združenia miest a obci Horná Orava. Je pre nás nepochopiteľné, prečo našu stránku v sociálnych sietiach sledujú a zapájajú sa do diskusii všetci, ale nie úradníci Žilinského samosprávneho kraja. Je nám veľmi ľúto, že v našu občiansku prácu, ktorú bezplatné robíme od 2013 roka, nikto si medzi politikmi a uradnikmi v Žiline nevšimol, neocenil a nás ani neoslovil.

Autobus_Zverovka.jpgUž neovplyvníme správanie úradníkov v minulosti, môžeme len ľutovať, že táto spolupráca vyzerá takto. My, dolupodpísaní obyvatelia Slovenskej republiky a Poľska, vás však žiadame, aby ste to zmenili. Žiadame úradníkov zo Žiliny a Krakova, aby sa konečne začali navzájom komunikovať. Tiež vás žiadame, aby ste nečakali, kým druhá strana vyjde s iniciatívou rozhovorov pretože doteraz bolo takto, že v Krakove čakali až sa ozve Žilina, v Žiline čakali až z iniciatívou vyjde Krakov a my, obyčajní občania, cez túto neschopnosť slovensko-poľskej spoluprace naďalej nemáme spojenia do Jablonky a do Krakova na letisko. Cieľ je jednoduchý a spoločenské očakávania jasné. Chceme zachovať cezhraničné vedenie spájajúce poľskú a slovenskú stranu Západných Tatier a chceme nové spojenia, o ktorých sa dočítate v prieskume na FB-skupine „Orava a Liptov - diskusie“.

Reakcia na návrh spolupráce, ktorý konečne po dvoch rokoch prišiel z Krakova, je potrebná v urýchlenom termíne, v iným prípade táto potrebná linka zmizne a sa už nikdy neotvorí. Potrebujeme nielen autobusové spojenie v Západných Tatrách, ale aj autobusy do Jabłonki, Krakova, na letisko Krakov-Balice a v oblasti Babiej Hory. Pre rozvoj cestovného ruchu na Orave je potrebné, aby sa dalo ísť na Babiu Horu alebo Lúčnu zo slovenskej strany, zostúpiť dole do poľskej Zawoji alebo Chocholovskej doliny a vrátiť sa na Slovensko autobusom.

Možno už toto leto sa skončí pandémia a chceme mať možnosť ísť do Zakopaného alebo Koscieliskej doliny bez toho, že všade je potrebné auto. Chceme konečne mať spojenie z Krakovom a krakovským letiskom. Už dávno je tu zjednotená Európa a Schengen, cezhraničné spojenia zriadené samosprávou regiónov sú samozrejmosťou v alpských krajinách a celej Západnej Európe - iba my riešime niečo, čo už dávno malo byť urobené a to z iniciatívy Žilinského kraja. Dúfame, že sa veci konečne pohnú dopredu, že politici a úradníci na úrade Žilinského kraja konečne si všimnú existenciu spoločenskej iniciatívy "Poľsko - Slovensko - autobusy" a že konečne začnú čítať naše príspevky a budú naň reagovať v rámci pôsobenia ŽSK na sociálnych sietiach, pretože doterajšie správanie v tejto veci bolo veľmi neprofesionálne.


Občianská iniciatíva "Poľsko - Slovensko - autobusy"    Kontaktujte autora petície

Podpísať túto petíciu

Svojim podpisom oprávňujem Občianská iniciatíva "Poľsko - Slovensko - autobusy" na odovzdanie informácií, ktoré poskytnem v tomto formulári, tým, ktorí majú v tejto oblasti právomoci.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...