2 MILIARDY VO VZDUCHU

Slovensko plánuje nakúpiť 14 vojenských stíhačiek. Medializované informácie hovoria o alternatívach F16 (2,37 mld Eur) a Gripen (1,1 mld Eur). Tieto náklady však ešte budú navýšené o prevádzkové náklady. Odhaduje sa, že cena za nákup je iba jedna tretina z celkových nákladov. Prevádzkové náklady by teda v prípade F16 boli 4,74 mld Eur a v prípade Gripenov 2,2 mld Eur. Celkovo teda hovoríme o záťaži pre štátny rozpočet vo výške 7,11 mld Eur, respektíve 3,3 mld Eur.

Výdavky štátneho rozpočtu pre rok 2018 sú vo výške 15,95 mld Eur. Zahŕňajú výdavky na školstvo, zdravotníctvo, sociálne zabezpečenie, obranu, súdnictvo a ďalšie úlohy štátu.

Zástancovia nákupu stíhačiek argumentujú najmä bezpečnostnou hrozbou. Tvrdia, že doterajší stav (4 funkčné stíhačky MIG) nie je postačujúci pre obranu SR. Nehovoria konkrétne o žiadnom nebezpečenstve, nepriamo však podsúvajú riziko napadnutia SR Ruskom.

Takisto tvrdia, že súčasný stav, keď platíme Rusku ročne za abonentnú zmluvu, je príliš drahý. Opäť, nešpecifikujú v porovnaní s čím je príliš drahý.

Zdá sa nám neprimerané, aby sa na nákup vojenskej techniky dala taká vysoká časť štátneho rozpočtu. Nákup stíhačiek prebieha veľmi rýchlo a bez širšej verejnej debaty. Ak by taká suma peňazí odtiekla do rezortu obrany, ostane menej na školstvo, zdravotníctvo a sociálnu politiku. Nejestvujú presvedčivé argumenty o tom, že Slovensko by bolo ohrozené, a že práve týchto 14 stíhačiek túto hrozbu pomôže zvládnuť.

Otvorme ľuďom spolu s tými, čo k tomu majú čo povedať, tému obchodu so zbraňami. Myslíme si,  že 2 miliardy nie sú z 16 miliardového rozpočtu rozumným a potrebným výdavkom, ktorý fakticky nijako neprispeje na blahobyt občanov alebo zlepšenie ich sociálnej situácie. 

SME ZA OKAMŽITÉ ZRUŠENIE TENDRA na nákup útočných stíhačiek a ZA OTVORENIE VEREJNEJ DISKUSIE.

ďalšie info na FB: 2 miliardy vo vzduchu

e-mail: 2mldvovzduchu@gmail.com


Martin Beličák, Peter Takáč, Marek Dobeš    Kontaktujte autora petície

Podpísať túto petíciu

Svojim podpisom oprávňujem Martin Beličák, Peter Takáč, Marek Dobeš na odovzdanie informácií, ktoré poskytnem v tomto formulári, tým, ktorí majú v tejto oblasti právomoci.


ALEBO

Dostanete e-mail s odkazom na potvrdenie vášho podpisu. Ak chcete dostávať naše maily, prosím, pridajte si info@peticie.com do svojho adresára alebo do zoznamu bezpečných odosielateľov.

Upozorňujeme, že svoj podpis nemôžete potvrdiť odpoveďou na tento e-mail.
Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...

Script executed with success this is not html: Array ( [type] => 2 [message] => Trying to access array offset on value of type null [file] => /home/petitions/public_html/sign_petition.php [line] => 31 )