Výzva na diskusiu o využití Zechenterovho domu v Kremnici

Mesto Kremnica zverejnilo v decembrovom vydaní Kremnických novín informáciu, že na rok 2021 pripravuje rekonštrukciu známeho Zechenterovho domu. Vítame túto aktivitu, nesúhlasíme však so zámerom zriadiť v Zechenterovom dome mestské nájomné byty.

Zechenterov dom je významnou pamiatkou Kremnice z pohľadu dejín architektúry i kultúrnych dejín. Má stredoveký pôvod a na prelome 19. a 20. storočia ho obýval spisovateľ Gustáv Kazimír Zechenter-Laskomerský. Bol dejiskom významných spoločenských a národných aktivít, jeho hodnotu zvyšuje aj priame napojenie na verejný park. Posledných nájomníkov domu mesto vysťahovalo práve preto, aby dostal nové využitie. Mal slúžiť na kultúrne alebo vzdelávacie účely, nie na bývanie.     

Vhodnejších domov, ktoré mesto môže prispôsobiť na byty, je viac. Napríklad nevyužité internáty stredných škôl na ulici Ľudovíta Štúra a Bystrickej ulici. Mesto navyše ohlásilo zámer prebudovať na byty aj prázdny objekt na Dolnej ulici, kde bol donedávna detský domov.

Zechenterov dom je významný objekt v dejinách Kremnice a adekvátne využitie si zaslúži aj vďaka jeho polohe v oddychovej zóne. Vyzývame preto vedenie mesta Kremnica, aby pozastavilo prípravy projektu premeny Zechenterovho domu na byty a navrhujeme, aby otvorilo verejnú diskusiu na tému budúceho využitia tejto národnej kultúrnej pamiatky.

Podpísať túto petíciu

Svojim podpisom splnomocňujem SOS Kremnica na odovzdanie môjho podpisu osobám oprávneným konať v tejto veci.


ALEBO

Dostanete e-mail s odkazom na potvrdenie vášho podpisu. Ak chcete dostávať naše maily, prosím, pridajte si info@peticie.com do svojho adresára alebo do zoznamu bezpečných odosielateľov.

Upozorňujeme, že svoj podpis nemôžete potvrdiť odpoveďou na tento e-mail.
Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...