Petícia na zachovanie slovenského veľvyslanectva v Canberre

Nedajme si zobrať naše veľvyslanectvo v Canberre! Zapojte sa aj vy do tejto petície a pošlite svoj názor priamo tam, kde sa o tom rozhoduje.

Informácia o zatvorení slovenského veľvyslanectva v Canberre koncom tohto roku bola oznámená už pred nejakými mesiacmi s naznačením, že diplomatické zastúpenie Slovenskej republiky pre Austráliu a Nový Zéland bude v Japonsku.

Zároveň bolo avizované otvorenie generálneho konzulátu v Sydney od 1. júla. Tým pádom odišla z veľvyslanectva konzulka pani Zuzana Kapustová, ktorú sme mali aj my príležitosť stretnúť v Brisbane počas dvoch konzulárnych dní. V tom čase ušetrila aspoň 50 krajanom cestu do Canberry na vybavovanie konzulárnych záležitostí.

Generálny konzulát v Sydney stále nie je otvorený. Aspoň nemáme o tom žiadnu oficiálnu správu a na internete som nič nenašla okrem toho, že sa to očakáva v treťom štvrťroku tohto roku, čo je vlastne teraz.

Je celkom možné, že keď sa Slováci ozvú a trochu za svoje veľvyslanectvo zabojujú, tak ešte nič nemusí byť stratené.

Naše veľvyslanectvo nám tu v Brisbane veľmi pomáhalo, napríklad k založeniu slovenskej školy minulý rok, k získaniu podpory od Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí, k lepšej komunikácii a kontaktov medzi krajanskými spolkami v rozličných častiach Austrálie, reprezentačné jednania a kontakty rozvinuté počas návštev pána veľvyslanca Tomáša Ferka v našom meste, atď. Ja si neviem predstaviť, že by sa nám dostala rovnaká služba z Japonska.

Ak chceme mať viac pozitívnych správ ako bolo udelenie Zlatej plakety ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sirovi Frankovi Lowymu, úspešnému austrálskemu podnikateľovi a známemu filantropovi slovenského pôvodu, možno musíme ako krajina investovať do generácie súčasnej, no najmä generácií, ktoré nám v Austrálii vyrastajú a potrebujú inšpiratívnyvh vodcov, ako sú veľvyslanci. A potrebujú ich v ich krajine. Vieme, že aj pri tej najväčšej snahe, zástupca v Japonsku nebude prítomný tak, ako dokáže byť veľvyslanec prítomný v Austrálii.

Mať veľvyslanectvo v Japonsku, ktoré je odtiaľto 10 hodín letu na miesto vzdialené 8 tisíc km, to je ako žiadať niekoho z Londýna, aby cestoval do New Yorku a niečo vybavil. Ja sama som už poslala otvorený list ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitosti pánovi Rastislavovi Káčerovi a môžete to urobiť aj vy cez email do kancelárie ministra na kami@mzv.sk, ktorú si nájdete ľahko na internete.

Pripojte sa svojim podpisom a nedajme si zobrať naše veľvyslanectvo v Canberre.
https://www.mzv.sk/web/sk/ministerstvo/kto-sme/minister


Emilia Matula, slovenské vysielanie rádia 4EB v Brisbane    Kontaktujte autora petície

Podpísať túto petíciu

Svojim podpisom oprávňujem Emilia Matula, slovenské vysielanie rádia 4EB v Brisbane na odovzdanie informácií, ktoré poskytnem v tomto formulári, tým, ktorí majú v tejto oblasti právomoci.


ALEBOPlatená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...