Otcovia a mamičky Slovenska, vzbúrme sa a zdvihnime hlavy!

Hľadáme za 202,30€ mesačne vždy mladú a usmiatu, šikovnú, ambicióznu, všestrannú, nezničiteľnú a kvalitnú matku našich detí. Pracovná doba twentyfour-seven, 365 dní do roka. No nevezmete to?

Asi takto si náš štát predstavuje odmeňovanie matiek za to, že im bolestne priviedli na svet a ďalej krvopotne vychovávajú jeho občanov – deti. Tie deti, ktoré sa jedného dňa majú stať živiteľom tohto štátu, jeho pracovnou silou a udržiavateľom jeho vlastného života.

Môžete mať detí, koľko len chcete, štát vám pošle na účet rodičovský príspevok vždy len jeden (to je tých 203,20€ mesačne), a ešte sa to týka iba detí do veku 3 rokov. Z čoho majú existovať ďalšie deti v rade – starší, či mladší súrodenci, už sociálny štát nezaujíma. A tým, že sme štát sociálny, tak vám prihodí 23,52€ ako prídavky na deti.

Je to stále iba príspevok na dieťa, na náklady spojené so starostlivosťou o dieťa. Nie je to príspevok štátu voči žene – jeho opatrovateľke, živiteľke a vychovávateľke.  Čiže štátu(rozumej našej spoločnosti) sa nijako nežiada odmeniť jeho služobníkom za NON-STOP služby, ktoré pre neho obetavo vykonávajú! Z čoho má žiť matka? Veď aj to je (čuduj sa svete) živý tvor, ktorý potrebuje jesť, piť, obliekať sa, telefonovať, cestovať,kupovať lieky, občas niekam zájsť.

Stále hovoríme iba o nákladoch ženy a dieťaťa (prípadne detí).Kde sú ešte náklady rodiny ako celku na domácnosť, na jej chod a udržiavanie? Kde sú rodinné nákupy potravín (ktoré sú, mimochodom, drahšie ako v Rakúsku), kde je benzín, poistky, opravy, pracie prášky a celý rad nikdy nekončiacich výdavkov?Stravujete, bývate, plienkujete, periete, žehlíte, liekujete, prevážate, zabávate, obliekate neustále rastúcich človiečikov za 226,72€ mesačne. Nekúpite to? Aká je u nás minimálna mzda: 380 euro? Čiže každému “Dežovi”, ktorý hádže lopatou, štát garantuje minimálne 380€ mesačne – a to za osemhodinový pracovný čas, 5 dní v týždni plus gastrolístky…Ešte stále OK?

V tomto štáte sa má tuším každý zle; raz štrajkujú lekári, inokedy zdravotné sestry, často právom, veď poznáme postavenie učiteľov…každý má málo a tak volá po uznaní a zlepšení svojho stavu. Najhlučnejší sú dôchodcovia – ľudia životne zabezpečení, bez hypoték a lízingov, často bez ďalších ambícií, s bezplatnou kultúrou, dopravou a nulovými výdavkami voči ďalším osobám. Výhodou týchto veľkých stavov je práve ich početnosť: každej vláde je nepríjemné, ak musí riešiť štrajkovanie alebo mediálne prezentovanú nespokojnosť týchto zoskupení. Ale vedeli ste, že rodičov na materskej alebo rodičovskej “dovolenke” je takmer dvesto tisíc?Nuž ale kto sa už bojí mamičiek na materskej? Tie už koho zaujímajú? Však tie majú starosti samé so sebou a nemajú čas vykonať (s prepáčením) ani vlastnú potrebu… Nie, mamičky počkajú, tie znesú veľa. Vlastne tie znesú všetko. Vždycky musia zniesť všetko. Aj to, že im štát po troch rokoch bez súvislého spánku nakoniec nezoberie dieťa ani do škôlky (však nie sú miesta) a nepreberie tak ani potom výchovu občana na seba. Tak im pošlime mesačne na účet aspoň henten shit (203,20€) a bude zas dobre. Veď ako by prišli štrajkovať? Odložia kočiariky aj s kojencami niekam? Alebo prídu spolu s nimi??

 

Ako minimálnu požiadavku navrhujem minimálnu mzdu pre každého rodiča, ktorý sa stará o dieťa, kým štát neprevezme jeho úlohu vo forme (pred)školského systému. Táto suma sa musí nutne násobiť pri starostlivosti o viacero detí naraz. Optimálna nástrelová suma je však povedzme 350€+prídavky, čo je síce stále almužna. Štát by tak vystupoval ako zamestnávateľ rodiča, ktorý pre neho veľmi namáhavo vychováva nového člena. Ide o to, aby naše rodiny stáli na dvoch nohách, na dvoch ekonomických pilieroch. Vtedy bude detí na Slovensku pribúdať a debaty o riešení populačnej krízy dostanú rozumné východisko


Simona Vorosová    Kontaktujte autora petície