Vyhlásenie k aktuálnej situácii v ECAV na Slovensku

Quoted post


Hosť

#186 Re: Re:

2014-07-11 15:18

#183: - Re:

aby boli v obraze tí, čo nečítali fb status, na ktorý sa Eva odvoláva: napísala som, že "generálne predsedníctvo súdi M. Šefranku za dodatočné schválenie zámenných zmlúv, vďaka ktorým máme fungujúci cirkevný zbor v BA Dúbravke, dokončený Domov sociálnej starostlivosti a opravenú kotolňu na Evanjelickom lýceu. Súdi ho to generálne predsedníctvo, ktorému generálne presbyterstvo v apríli 2014 DODATOČNE schválilo nákup auta, apropo mikrobusu pre GBÚ a pôžičku na nákup lavíc pre cirkevný zbor Mokra Lúka, kde je farárkou švagriná generálneho biskupa." E.M.



Replies

dozorkyňaML

#198 Re: Re: Re:

2014-07-12 15:56:24

#186: - Re: Re:

Vážená s. Mihočová a hosť, ktorý reaguje v príspevku 186

Som zborovou dozorkyňou v CZ Mokrá Lúka. Mokrá Lúka má príznačný názov, keďže hladina spodnej vody je vysoko a všetci tu žijúci majú s tým problém. Ako iste viete, pri stavbách kostolov pre 200 a viac rokmi sa nerobili žiadne izolácie. Naše lavice boli pôvodné, navyše z mäkkého dreva. vedeli sme, že ich časom budeme musieť meniť, ale pri stavaní lešenia došlo k značnému poškodeniu . Prepadu pre hubu, hnilobu a ľudia by si už do nich sadnúč nemohli. Museli sme riešiť havarijnú situáciu. chceli sme pôžičku z nejakej banky, no banky cirkvám pôžičky neposkytujú. Kontaktovali sme pracovníčku GBU a radili sa, či by nám nevedeli pomôcť nejakou návratnou pôžičkou, keďže máme príjem z prenájmu majetku, ale my sme potrebovali urgentne veci riešiť, pretože lavice sa nedajú vyropbiť za jeden deň a na vianoce sme chceli mať kostol prístupný veriacim. Bolo nám oznámené, že z pôžičkového fondu GP môžeme po schvaľovacom preocese dostať pôžičku, len musíme postupovať podľa štatútu. 1.8.2013 sme poslali na seniorský úrad GES žiadosť s tým, že štatút hovorí, že havarijné situácie majú byť riešené obratom. Napriek tomu, že v to leto seniorálne presbyterstvo zasadalo najmenej 2 krát a riešilo aj iné veci ako disciplinárky - viď výpis uznesení, našu žiadosť neriešili. Po skúsenostiach v VD nemohlisme sa spoľahnúť, že tam pochodíme a tak sme v októbri zaslali žiadosť na GP, len aby sa veci na senioráte pohli a začal proces schvaľovania, lebo firma žiadala zálohu na materiál a mali sme aj predpokladaný termín ukončenia prác a tým aj splatnosť, naša žiadosť však v októbri prišla neskôr ako 3 týždne pred zasadaním GP, čo je termín na zaradenie do programu a tak zaradená nebola. Čakala na GBU do 6.12.2013, kedy zasadalo najbližšie GP. Tam dal biskup Sabol prísľub, že sa na vec pozrie a ak naozaj seniorát nekonal vyvodí z tohot dôsledky, tak nám to bolo povedané. dni plynuli, lavice už boli v kostole a nedialo sa nič. Naša s. farárka telefonovala do Prešova 16.12.2013 a odvolávala sa na prísľub Sabola, ale stále bola žiadosť v Rožňave. v zamestnaní robím so žiadosťami z eurofondov, poľnohosp. platobnou agentúrou.ministerstvami a všade sú mnou podané žiadosti akceptované, len vedenie GES začalo vymýšľať obštrukcie, aby nejako zakrylo svoju nečinnosť a úmysel. Hľadali sme v zbore možnosti ako vyplatiť firmu, keďže išiel koniec roka a firma by musela zaplatiť daň aj z peňazí, ktoré ešte nemala vyplatené a nemala peniaze na mzdy zamestnancov. Nechceli sme poškodiť firmu, ktorá presunula inú zákazku, len aby náš kostol na vianice mal. Ja som sa rozhodla, že založím v banke svoj rodinný dom  a vezmem na svoje meno hypotekárny úver , aby sme mohli uhradiť faktúru za lavice, kým nám bude schválená pôžička z GP. Už som veci vybavovala, keď sa informoval generálny dozorca, či sa v schvaľovaní veci pohli a my sme museli povedať, že nie. Oboznámila som ho so zámerom založiť svoj dom. Keďže žiadosť stále ležala v Rožňave, blížili sa vianoce a generálny dozorca nechcel pripustiť, aby som riskovala strechu nad hlavou, poskytlo nám predsedníctvo ECAV  PREKLENOVACÍ ÚVER do času, kým nám prídu peniaze. potrebovali sme 22000 EUR, predsedníctvoa nám mohlo pomôcť len čiastkou  EUR, keďže viac nemali. Uprosila som svojho zamestnávateľa, ktorý poskytol pôžičku CZ vo zvyšnej sume, samozrejme s úrokom. Seniorálne prebyterstvo sa našou žiadosťou konečne zaoberalo 21.12.2013. Samozrejme, že sa to niektorým presbyterom nepáčili, keďže bolo tesne pred vianocami a bratia farári, sestry farárky mali povinnosti s prípravou služieb na sviatky. Ale aspoň to poslúžilo tomu, že zase Mokrá Lúka je niečo iné. Nevieme, či medzi sviatkami alebo až po novom roku prebehlo schvaľovanie žiadosti na VD. To však nebol koniec. Správna rada GP môže schvaľovať žiadosti aj per rollam - telefonicky a žiadosť je schválené len vtedy ak všetci jednohlasne súhlasia. Ale to sa nestalo. Člen správnej rady GP J. Štefan, seniorálny dozorca GES bola proti ako jediný. Hlavne, že vo svojej predvolebnej kampani chodil po zboroch a rozprával ako bude pomáhať zborom zháňať peniaze. Išlo o zbor z jeho vlastného seniorátu, ale pomsta je sladká, veď bol článok v EPST o jeho komunistickej minulosti, tak sa treba pri každej príloežitosti pomstiť. Predseda Správnej rady GPodporovne chcel zvolať mimoriadne zasadnutie, čo mu štatút umožňuje, zase ten istý človek bol proti a tak zasadnutie nebolo. Nakoniec všetko ostalo na riadny termín a aj tam robil prekážky, aby pôžička nebola schválená celá. Členovia správnej rady Vám to môžu potvrdiť, Váš manžel tam nakoniec zrejme tiež bol. Havarojný stav, ktorý pod+a štatútu mal byť riešený obratom sa riešil viac ako pol roka. Nechceli sme nič iné, len aby naša žiadosť bola prerokovamá ako iné žiadosti, ale pri tomto vedení seniorátu, dištriktu je to v našom rpípade nemožné. Schválne vyrábajú situácie, aby provokovali a potom vykrikovali rodinkárstvo. Čo má robiť  naša sestra farárka, aby mohla robiť svoju prácu normálne bez polien, ktoré sa v rôznej podobe hádžu pod je nohy? Bránilo nám vedenie GES búrať faru, ktorá aj tak sama spadla, prekazili nám predaj meterskej škôlky, čím zase poškodzujú zbor, lebo za takú sumu, akú sme mali dohodnutú ju už nikde nepredáme a nevieme ano dostať súhlas k predaju ani nám nepovedali dôvod, prečo nemôžeme predať, aj keď sme urgovali aj na dištrikte.

Nakoniec  sme tú pôžičku po neskutočných obštrukciách dostali. PREKLENOVACÍ ÚVER je vrátený, môžete si to skontrolovať, iste  nájdete spôsob ako a  máme na návratnú pôžičku splátkový kalendár, ktorý budeme plniť. Vyvodil biskup VD dôsledky voči vedeniu GES?

V čom je tu rodinkárstvo? Nenávisť voči generálnemu biskupovi zaslepuje oči mnohým až strácajú kontrolu nad svojím konaním. Ale Písmo hovorí - nepomstite sa milovaní, ale prenechajte to hnevu Božiemu. Mne patrí pomsta, ja odpaltím, hovorí Pán. A tiež - Kto seje vietor, žať bude búrku. Tak len sejte.