Petícia za záchranu ružomberskej Kalvárie


Hosť

/ #7

2021-04-20 14:08

Dovoľujem si pridať pár postrehov a možno aj nápadov k problematike: Ružomberská Kalvária bola nielen miestom duchovnej úcty a dlhoročných cirkevných obradov a tradícií /pamätám si ešte celomestské púte ku kostolíku/, a je aj významnou historickou pamiatkou, ale predstavuje tiež miesto môjho detstva, nakoľko sme vyrastali v tesnom susedstve 1. kaplnky. Neviem si predstaviť ako chcú autori novej výstavby zladiť design moderných a pohodlných bytových komplexov s géniom loci tejto pamiatky. Ale najmä prečo chcú zmeniť cestu, ktorá je logikou miesta, lebo je na to, aby viedla ľudí pomedzi kaplnky až ku kostolíku. A už absolútne nechápem ako môžu všetci zainteresovaní vyzdvihovať jej jedinečnosť a historický význam za situácie keď sú všetky objekty Kalvárie v tak biednom až žalostnom stave. Nemal by investor a developer - keď sa už tak naliehavo naváža na toto územie - zároveň aj komplexne zreštaurovať tieto kaplnky? Najmä keď ich ešte budú chcieť aj premiestňovať! A nedali by sa niekde v archívoch nájsť aj tie pôvodné veľmi sugestívne obrazy, ktoré tam kedysi boli? Moja matka, výtvarníčka a šperkárka Remígia Biskupská rodená Kubačková, inak nedávno menovaná primátorom mesta za Čestnú občianku, kedysi namaľovala 5. kaplnku aj s jej krásnym okolím. Škoda, že toto idylické a pamätihodné miesto už zostane iba na jej obraze. PS: Pokial by ste sa mi prihlásili na WhatsApp - mohla by som to foto obrazu preposlat. Je naozaj krasny.



Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...