Regulacia polovnictva


Hosť

/ #45

2016-06-23 11:39

v prvom rade si uvedomte aký je rozdiel medzi lesnikom a polovnikom, nie každy lesnik je aj polovnik. Zase nie každý polovnik je aj lesnik. V druhom rade su aj tulave psy ktoré by sa mali likvidovať nakolko su nejedne pripady ked strhli male srnčata aj dospele jedince jelienčata, chapem že to nemusi byť vaš pripad. DObre vycvičene psy ktoré počuvaju majitelov s tym nemaju nič, to si ani ja ako polovnik a lesnik neviem predstaviť že by som sa mal isť prejsť so psom do prirody a mať ho na vodzke, pes chce maž tiež volnosť. Proti takymto majitelom nemam nič, vie si psa ovladať kludne nech beha. Je všetko v poriadku. Na druhej strane su mačky, ktore tiež dokažu uloviť male srnča, predsa po narodeni je take velke ako vačši zajac. Navyyše sa križi s mačkou divou, ktorej je stav je už aj tak dosť alarmujuci. Vyrub stromo ako sa piše vyššie. Jedla postupom času sama odchadza s dovodu citlivosti na emisiu, je velmi atakovana zverou aj napriek ochrane(dokazatelne). Ma menšiu agresivittu rastu ako buk a smrek, preto sa prirodzene utlača a je potreba zvyšenej starostlivosti.Samozrejme chraniť by sa mala čo v najvačšom množstve. Potom byva problem v celkovych vyruboch stromov a to si presaduje často laicka verejnosť vo vyššich pasmach ochrany. Tak ako tomu bolo po kalamite v roku 2014. Na druhej strane po nespracovani ostali aj tam vyvratene stromy a začali sa ohlasovať ludia ktorým to zrazu a mame stym niečo robiť lebo su zapadane chodniky. Takto si odporujeme vlastne sami sebe. Z takychto kalamit profituje predovššetkym už znamy maly chrobačik -lykožrut-, Hold, nespracovanim kalamitneho dreva sa rozširil aj do 5 stupna ochrany a širi sa aj dalej. Možno by sa ddalo tomu zabraniť , možno nie, predpoklad je že ano kedže v nižšich polohach kde je ťažba doovolena sa taketo drevo asanuje. Stači sa prejsť po dialnici z L. Mikulaša do Popradu a krasne sa da vidieť hranica mrtveho lesa, od 4-5 stupna sa nachadza mrtvy les. Samoztrejme že si s tym priroda poradi ale toho ako tam bude stať dospely les sa už naša generacia ani generacia našich deti nedožije.