Petícia za vyšší počet miest v materskej škole Pliešovce

matejka slavomir

/ #1 Stanovisko riaditeľa školy k uverejnenej petícii

2016-03-11 07:05

V súvislosti s uverejnením „Petície za vyšší počet miest v materskej škole Pliešovce“ , ktorá je  zdieľaná aj prostredníctvom sociálnej siete Facebook, považujem za potrebné pred podpísaním, či nepodpísaním tejto petície uverejniť nasledovné stanovisko:

Legislatívny rámec. Prijímanie detí do materskej školy upravuje § 59 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. V súlade s ustanovením tohto paragrafu, sa na predprimárne vzdelávanie v materských školách prijíma spravidla dieťa od troch, do šiestich rokov jeho veku, pričom výnimočne možno prijať dieťa od dvoch rokov veku. Tieto môžu byť do materskej školy prijaté vtedy, ak sú vytvorené vhodné materiálne, personálne a iné potrebné podmienky. Deti mladšie ako tri roky sa pri prijímaní nesmú uprednostniť pred staršími deťmi. Ich prijímanie je podmienené uspokojením žiadostí zákonných zástupcov detí vo veku od troch do šiestich rokov. Do materskej školy nemožno prijať dieťa mladšie ako dva roky a to ani na adaptačný pobyt alebo diagnostický pobyt. Na predprimárne vzdelávanie sa prednostne prijíma dieťa, ktoré dovŕšilo piaty rok veku, dieťa s odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky a dieťa s dodatočne odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky. Tieto podmienky môžeme nazvať aj zákonnými podmienkami. Tieto zákonom stanovené podmienky musia dodržiavať riaditelia všetkých materských škôl (bez ohľadu na ich zriaďovateľa), ktoré sú zaradené v sieti škôl a školských zariadení. Počet detí, ktoré môžu byť do materskej školy prijaté závisí od kapacitných možností konkrétnej materskej školy. V našej materskej škole nie je možné navýšiť kapacitu. Tá je stanovená presne v Prevádzkovom poriadku MŠ Pliešovce a to maximálnym počtom detí 56. V súčasnosti neexistuje žiadna voľná miestnosť, ktorá by mohla slúžiť ako trieda v súlade s platnou legislatívou, čím by sa navýšila kapacita v materskej škole. Existuje však jeden projekt, ktorý spomeniem nižšie.

Obec už v dnešnej dobe dlhodobo zabezpečuje nadpriemerne vysoké percento prijatých detí. To sa pohybuje v rozmedzí 90 – 100%. To znamená priemerne 5 neprijatých detí ročne. Problematickým býva najmä prijímanie detí mladších než 3 roky a prijímanie v priebehu školského roka, keďže takmer vždy je naplnená kapacita materskej školy. Petícia hrubo zavádza v prvej vete, kde hovorí, že zastupuje občanov a - citujem: „hlavne rodičov detí v predškolskom veku“ – tu uvádzam, že požiadavky na prijatie „predškolákov“ sú VŽDY uspokojené na 100% (s výnimkou špeciálnych diagnóz, kde majú deti na základe odporúčania psychológov odporúčanú špeciálnu materskú školu). Tu je aj nutné pripomenúť, že zákon nehovorí o povinnosti absolvovania predškolskej výchovy.  

Ekonomické dôvody. Vytvorenie jednej novej triedy znamená vytvorenie približne 2,0 nových pracovných miest, čo znamená mzdové náklady približne vo výške 13.000,00 € a to bez odvodových nákladov. Takisto je potrebné počítať s čiastočným úväzkom upratovačky a navýšením prevádzkových nákladov.  

Napriek sympatickej snahe tvorcov petície ma mrzí, že sa nezúčastňujú zasadnutí obecného zastupiteľstva, rady školy, či rady rodičov, kde by zistili, že obec sa aktívne snaží o zmenu stavu, kvôli ktorému vznikla petícia. V poslednej dobe formou zapájania sa do zverejnených výziev na rekonštrukciu, či dostavbu materských škôl. Vízia nášho projektu je prestavba podkrovia v materskej škole na spálňu, čím by sa na prízemí uvoľnila jedna trieda. Tento projekt bol jednoznačne podporený pánom starostom a aj poslancami obecného zastupiteľstva, takže obec už v súčasnosti podporuje myšlienku na základe ktorej vznikla petícia.  

Verím, že uvedené fakty aspoň čiastočne osvetlili problematiku prijatia, či neprijatia dieťaťa do materskej školy. Hlboko si vážim, že za touto petíciou stoja aktívni rodičia, ktorým nie je ľahostajné vzdelávanie ich detí. No takisto tvrdím, že napriek tomu, že situácia u nás nie je ani zďaleka kritická, obec alebo škola venuje tejto problematike dostatočnú pozornosť a aktívne hľadá možné východiská.  

Mgr. Matejka Slavomír, riaditeľ školy