Zastavme projekt "revitalizacie" parku pri Karpatii v Humennom


Hosť

/ #43

2013-04-03 15:06

Pozdravujem vsetkych Humencanov,

pozorne som si precitala vsetky komentare a neda mi nereagovat. Nie som obcanom mesta Humenne. Zila som ale v tomto meste 5 rokov. Bola som pri otvoreni novorekonstruovaneho namestia v centre. Moj prvy dojem bol zly. Zaliat nadherne stare vzrastle stromy do betonu hovori samo za seba. Ked som len na okraj povedala ze tie lipy budu postupne hynut pozerali na mna vsetci moji znami ako na blazna a vysmiali sa mi. Lipa sa doziva 700-1000 rokov? Skuste sa teraz prejst namestim v centralnej casti mesta a pozrite ako sa tym starym lipam dari.Tie stromy nepovedia nic na to sme tu my ludia aby sme sa za ne postavili zanechali nam ich predkovia. Obrovske financne prostriedky sa vynalozili na fontanu, nadhernu betonovu. Voda - uzasny to dynamicky krajinnotvorny prvok. Viete Humencania ze stredom namestia tecie potok? Co by za tento fenomen - mat prirodzene tecucu vodu v meste dali ine mesta. Viaceri mi budu oponovat ze nepotrebujeme povodne priamo v meste. V dnesnej dobe je ale tolko technickych rieseni.... Ale k veci. Pocujem slovo revitalizacia parku a znova v meste Humenne. Projektovu dokumentaciu som nevidela a neviem ani ake mnozstvo drevin je potrebne vyrubat aby sa park prisposobil niekolko milionovemu projektu preco to nemoze byt naopak? Preco sa projekt nemoze prisposobit parku? Pozreli sa na to projektanti z tejto strany? Funkcie drevin v urbanizovanom prostredi maju isto v malicku. Len na okraj pripomeniem fakt ze strom rastie niekolko desatroci a dlhu dobu takemuto zivemu organizmu trva kym sa prisposobi zivotu v meste (exhalaty, zvysena teplota, prasnost. K vyrubom mesta Humenne zrejme nie je potrebny blizsi komentar pokial chodi vacsina z nas s otvorenymi ocami. Mame ako na dlani ,, odborne vyruby,, s doslova vyskolenymi pracovnikmi. Najlepsim argumentom na vyrub dreviny v meste je uviest fakt ze je to drevina invazna. V dnesnej dobe ma ale vacsina smrtelnikov tolko existencnych problemov ze nad nejakym stromom mavne rukou alebo povie mna sa to netyka.Popripade cloveka ktory sa postavi proti vyrubu oznacia za blazna a este mu aj pred vlastnymi detmi vynadaju. Nevsimneme si ale ze tych invaznych drevin po meste je obrovske mnozstvo. Napr taky sumach palkovy (Rhus typhina) Vedeli ste humencania ze ak taketo nieco mate v zahrade mali by ste to odstranit? alebo presli ste sa niekedy po hradzi v mesiaci august a videli obrovske lany na zlto rozkvitnutych rastlin pod nazvom zlatobyl obrovska (Solidago gigantea) alebo zlatobyl kanadska (Solidago canadensis).Ide taktiez o invaznu rastlinu no a nevsimla som si aby sa to kosilo a odstranovalo. Takze sa vratim znova k mestu. Preco tak striktne trvame na dodrziavani zakona tam kde sa nam to hodi? Velmi dobrym argumentom je uviest pri vyrube stromu ze ide o alergen a vec je vyriesena. Prihliada niekto na to ze ten alergenny strom plni dolezitejsiu funkciu? Dajme si dalej recnicku otazku kedy sa kosia travniky v meste? akym alergenom su travy kolko alergenov clovek prijima v potrave? zas sme len pri nas ludoch. Vsetko je v ludoch a o ludoch. Prepacte mi citatelia tychto riadkov ze som sa odklonila od temy revitalizacie k teme vyruby v meste Humenne. Mozno by mesto Humenne mohlo pouvazovat a urobit pasportizaciu drevin v meste a nasledne na to vypracovat revitalizacny plan zelene mesta Humenne. Je to predsa dokument ktory by mesto ako take malo mat na zaklade neho by malo aj rozhodovat o investiciach? Vyjadrila som len svoj nazor. Zdravim vsetkych Humencanov.