MEMORANDUM RÓMSKEHO NÁRODA

Kontaktujte autora petície

Táto diskusná téma bola automaticky vytvorená k petícií MEMORANDUM RÓMSKEHO NÁRODA.


Hosť

#1

2013-11-11 21:42

maly by sa podpisovať všetci komu zaleží na našu buducnosť a buducnosť našich detoch!

Autor petície

#2 Re: ao, suhlasime a dakujeme!

2013-11-11 21:47

Helena Lalikova
Hosť

#3

2013-11-11 21:55

Národné povedomie , obroda , jazyk , kultúrne hodnoty - tradície - povznesú národ k výšinám , jedného k druhému a k pánu Bohu!

Hosť

#4 Rómska kultúra

2013-11-11 22:57

Prepáčte, ale nie je mi jasné, čo vlastne tým Memorandom rómskeho národa zamýšľate a komu adresujete svoje požiadavky. Ak tomu dobre rozumiem, ne- Rómovia nevedia, čo potrebujú Rómovia na to, aby sa mohli kultúrne povzniesť, a tak o peniazoch, ktoré sa vyplytvajú zbytočne na neefektívne projekty pre Rómov by podľa Vás mala rozhodovať výlučne rómska inteligencia - resp. Rómovia sami. Navyše žiadate na kultúru Rómov žiadate viac peňazí (aby sa mohli financovať divadlá, vydávanie literatúry, rómske médiá, rómske školy...)a požadujete tiež, aby nimi disponovali Rómovia sami.

Rómovia nie sú sociálne a kultúrne homogénna skupina. O vzdialenosti medzi dobre situovaným príslušníkom rómskej inteligencie a chudobným nevzdelaným Rómom nebude rozhodovať v prvom rade etnická, ale predovšetkým sociálna príslušnosť. Ak by rómska inteligencia iba riadila tie národnoobrodenecké a kultúrnovýchovné projekty od zeleného stola, tak ako to fungovalo vždy doteraz zo strany ne - Rómov, nič by sa nezmenilo práve tak, ako sa nemení po celé generácie. Ako chce niekto, kto vyrástol v úplne odlišnom kultúrnom prostredí a je zvyknutý na úplne iný životný spôsob, porozumieť chudobnému nezamestnanému a na životný štýl typický pre chudobných a kultúrne zaostalých zvyknutému Rómovi? Pôjde celá generácia alebo dve - tri generácie mladých vzdelaných Rómov na misie do osád a zastrčených dedín s 90 - 100% zastúpením rómskeho obyvateľstva alebo do mestských ghet ako je Luník IX., aby tam s nimi zdieľala ich každodenný život a všetky problémy, ktoré sú pre toto prostredie charakteristické? Majú dnes slovenskí Rómovia dosť ľudských kapacít?

V situácii, keď celé Slovensko bez rozdielu národnosti trápi nezamestnanosť a zlá sociálna situácia, keď nie sú peniaze na školstvo a kultúru všeobecne, keď v chudobných regiónoch už nie je v soc. úrovni rozdiel medzi tými čo ešte nejakú prácu majú a tými, čo poberajú podpory predkladať len stále nové požiadavky na "pozitívnu diskrimináciu", ale nemať pritom ujasnené, AKO by sa malo s tými prostriedkami nakladať, aby to bolo konečne efektívne, môže iba pomôcť kotlebovcom zvíťaziť vo voľbách.

V tom Memorande mi chýbajú výzvy, ktoré by sa obracali k rómskej inteligencii - lekárom, učiteľom, teológom, soiálnym pracovníkom, inžinierom a pod., aby sa začali venovať rómskemu etniku tam, kde onbo poväčšine žije - v zaostalých osadách a hladových dolinách Sôlovenska.

Dúfam, že si to nevysvetlíte v zlom.
Hosť

#5

2013-11-11 22:57

Som rom a preto je potrebne vediet ze nas zivot nam nieje lahostajny.

Hosť

#6

2013-11-12 01:14

memorandum romskeho naroda lidicky davejte vase podpisy komu to neni lhostejne

Hosť

#7

2013-11-12 03:53

ano je to spravne tento smer bol akosi zabudnuty je potreba viac romskei inteligencie do toho zapojit

Hosť

#8 Re: Rómska kultúra

2013-11-12 03:56

milcascuka

#9

2013-11-12 03:57

ano to je dobry nazor

Autor petície

#10 Romske medialne centrum

2013-11-12 06:15

#4: Hosť - Rómska kultúra

Dakujeme za nazor, v kratkosti: nikde v texte nie je uvedene, ze ziadame viacej penazi na romsku kulturu. hovorime o tom, ze peniaze, ktore na nu idu v sucasnosti, su zle rozdelene - teda, ze sa podporuje len spev a tanec a nepodpruju sa ostatne sucasti kultury - divadlo, literatura. Napr. len tento rok zo sumy cca 680 000 islo viac ako 500 000 na festivaly, ktorych uroven je pochybna a kde sa minuli za jeden jediny den. Pritom uz treti rok za sebou vysli v ramci tej istej vyzvy po sebe len po 2 knihy romskych autorov v naklade rocne cca 3000 kusov. to je smiesne, ked dnes uz aj Bulhari, Chorvati a ini, ktorych je ani nie tisicka v krajine vydavaju niekolkonasobne viacej. hovorime, ze takto sa romska kultura nezachrani a Romovia samotni si musia uvedomit, ze to patri do kultury. nesmu sa uspokojovat s tym, ze my mame hudbu v krvi.

2. nie je mozne spajat narodne so socialnym ani ziadat, aby vsetci Romovia - cela romska inteligencia - isli teraz do osad a niekoho tam nieco ucili. to je uloha socialnych pracovnikov a ked tuto profesiu studuju a maju na to, tak tam idu a robia to. Ale velmi casto to vedia robit, ale naa pozicie terenakov su obsadzovani Neromovia, ktori to robit nevedia, len aby mali pracu. To je problem. Nie to, ze kto to ma robit, o tom vo vyzve nie je ani slovo, je to o moznosti ....

3. Hoci je romsky jazyk standardizovany uz od roku 2008, nemaju Romovia sancu s vynimkou romskeho magazinu v RTVS si uvedomit, co to romsky jazyk je. Stat dava moznosti na rozvoj jazyka aj v ramci narodnostneho skolstva, ale nikto o to nema zaujem. potichucky sa siri medzi Romami pliaga, ze naco nam je romcina. To je velmi zle. Nikto nechce, aby sa romske deti vzdelavali len v romcine, ale romcina musim hrat dolezitu ulohu vo vzdelavani a v dvojjazycnej vychove. Pri takomto pristupe o chvilku nebude romciny a bez jazyka nebude naroda. Navyse by si mali vsetci uvedomit, ze co je to spisovany standardizovany jazyk a zacat mu prejavovat taku uctu, aka mu patri.

4. Hovori sa, ze chudoba cti netrati. presviedcame sa o tom pri nasej praci, ked v osadach travime vela casu. Starostlivost o romsku kulturu musi byt obrazom ducha a kultura by mala davat cloveku silu, nemala by ho handicapovat v prostredi. ked si to Romoviaa uvedomia, ze maju byt na svoje romstvo hrdi, mozno sa aj ta chudoba bude znasat lepsie.

5. Vyzva k inteligencii tam je - prebrat zodpovednost za tento stav a pomahat. Je to vyzva k tym, ktori si toto vsetko uvedomuju. Nestotoznujeme romsku kutluru s etnicitou (biologicky), pretoze vela ludi vyrastlo mimo romskeho prostredia a dnes, ako sa hovori, su z nich vacsi gadzovia ako samotni gadzovia casto z akejsi hanby skodia romskej kulture viac ako ktokolvek iny resp. siria o nej nepravdy. Kazdy nech si vyberie, ale kazdy nech za to nesie zodpovednost. navyse vyzyvame aj Neromov, ktori v romskom prostredi posobia, aby informacie o potrebe ochrany ormskej kultury v komunite sirili, aby o tom hovorili, aby ludi posilnovali vo viere, ze romstvo nie je handicap.....

 

atd, atd...


Hosť

#11

2013-11-12 06:34

Nejvyšší čas se probudit. Opre Roma!

Hosť

#12

2013-11-12 08:21

Je dôležité, aby si celý národ uvedomil, že nechce aby sa o ňom hovorilo len v kontexte sociálnom, mám bohatú kultúru, ktorá prežila stáročia aj napriek nepriazni a vo veľkom podceňovaní. Rómsky jazyk je krásny , spevný a mal by sa dostať aj k majorite, ved básne Dezidera Bangu, sú tak čarovné, rómske múdre slová veľmi poučné...len ak sa pozriete na vzdelávací systém, rómski žiaci nemajú vzory ..a k Memorandu, pokiaľ v komisiách budú sedieť len kamaráti kamarátov (a nie odborníci!), nikdy sa nepreukáže kvalita, ale bude sa podsúvať len priemer..držím palce tejto iniciatíve, ak ked tí, ktorí by mali prijať konzekvetné opatrenia sú politicky zviazaní až veľa kamarátom , ktorým sa treba zavďačiť.S úctou Anina Botošová

Hosť

#13

2013-11-12 11:43

Jsem Rom i mé vědomí je Romské

Hosť

#14

2013-11-12 13:18

Kultivovanosť spôsobu rómskeho života nespočíva v štatistickom likvidovaní osád a materiálnej pomoci obyvateľom. Uznanie iných spoločenských hodnôt je zabudnuté, a súhlasím s tým, že je ich potrebné pýtať, aby mohli vôbec existovať. Hrdosť, prispôsobivosť, povinnosť nie je možné nariadiť, je v nás, tak isto potrebuje pomôcť prejaviť sa.

Hosť

#15

2013-11-12 16:31

Konečne nejaky začiatok v tom spravnom smere.

Hosť

#16

2013-11-12 16:32

Budme hrdí nato kto sme a odkiaľ sme prišli. Vážme si a starajme sa o našu rómsku kultúru. Rómovia, keď si ju nebudeme zachovávať a chrániť my, tak to za nás neurobí nikto. S pozdravom BG Rómsky raper.

Hosť

#17 odpoved

2013-11-12 17:47

Prepáčte ale niektoré komentáre sú fajn niektoré nemajú hlavu ani pätu ,vysvetlím prečo...veľa z nás vie že peniaze sú zle rozdeľované ale nič preto nerobíme len sa stále zamýšľame že prečo je to asi tak ,no lebo tvárime sa že nás to hnevá veľa o tom hovoríme ,píšeme ale ale ale nič pre to nerobíme len sa stretávame na rôznich seminároch besedách a neviem čo a kde ...peniaze sú platidlom na celom svete žiaľ ak dnes chceme niečo preto robiť musíme mať plán ktorí bude konečne reálny a to vyžaduje tvrdú prácu ...najprv byť presvedčený že chcem pomôcť a preto niečo spraviť ostatné príde len vďaka práci ...stretávať sa môžeme neskôr keď bude dôvod hodnotiť čo sa pre náš romský národ spravilo ....pekný večer

Autor petície

#18 Re: odpoved

2013-11-12 17:53

#17: - odpoved

jeden z navrhov, ktory isiel na vladu bol aj navrh na nove prepozdelenie financii. Vlada od zaciatku roka mala komisiu, ktora na novom rozdeleni pracovala a minuly tyzden v case konania stretnutia ho aj prezentovala. Vo vztahu k Romom by mal priniest vacsi balik penazi, tiez niektore dalsie navrhy, ktore vzisli zo sedenia, su podla doterajsich konzultacii s kompetentnymi priechodne este tento rok....


Hosť

#19

2013-11-12 18:13

Drzime spolu roma !!!

Hosť

#20

2013-11-12 18:38

Je najvyšší čas konať a vziať do našich rúk osud našej kultúty, ktorá vďaka tejto vláde upadá a aj vďaka nášmu splnomocnencovi pánovi P. Pollákovi!! Komu nie je osud nášho národa ľahostajný, tak túto petíciu podporí a bude jej odkaz šíriť ďalej, aby o nej vedelo čo najviac ľudí. Vďaka tým, ktorým vzkĺzla táto myšlienka...dúfam, že budeme mať dosť hlasov :) Ačhen devleha.

Hosť

#21 Re:

2013-11-12 19:06

#12: -

Skvelá "trefa" pani Botošová, vystihli ste to úplne presne...žiaľ v komisiách sedia kamaráti kamarátov a tým sa častokrát schvaľujú neefektívne projekty, festivaly atď. A literárne diela rómskych autorov, sa nepodporujú...smutné :-(


Hosť

#22

2013-11-12 20:08

...,,, áno pán Pollák je nesprávna osoba pri rozdeľovaní financií ,,,...pokiaľ bude vo funkcií splnom.tak nebudeme sa mať dobre aj keď je figurka Matoviča a Fica veď čo si tu budeme klamať chválime tu rôznych ľudí romakov ktorí sú a pracujú v médiach alebo robia to preto lebo sa tým živia či sú to média či tretí sektor alebo ktorákoľvek práca v romskej komunite tak je to pre to lebo sa tým živia...pomáhať sa jednoducho má ale aj nezištne,nedávam všetkých do jedného vreca ale 50r,si nás nikto nevšímal KTO CHCE HLADA SPôSPBY KTO NECHCE HLADA DôVODY...tvárime sa že nás to strašne hnevá je toho plno v sociálnych sietiach komentáre od výmyslu sveta a čo z toho ...voľby do VUC katastrofa Tanko pohorel ako tak jeho podpreceda Kaliaš čosi viac hlasov ale nestačí ...preceda chce byť každý tak čo vlastne chceme keď sa neviem dohodnúť medzi sebou a čo je na tom najhoršie že gadže to vedia a nás hlúpych zneužívajú a prečo lebo sa im dáme a ešte aj naší chytrí romáci im k tomu pomáhajú...treba 30 slušných vzdelaných mladých nezištných zdravo drzých bojovných ľudí čo vedia čo chcú a dajú si aj poradiť od starších ...konferencie snemy besedy atd. sú fajn keď ide o osvetu ale rom potrebuje pomoc v teréne :)

Hosť

#23

2013-11-12 20:25

Agi, prečo sa o tomto dozvedám z FB. Drž sa.

Hosť

#24

2013-11-13 16:54

ROMALE nestíham sledovať net. teda Fb. a len tam by som sa niečo dozvedela o tej konferencii?? ktorú som prepásla.(??( škoda že nebola väčšia informovanosť-
Je mi z toho smutno :(

Hosť

#25

2013-11-13 19:56

Zdravím a pevně doufám, že tato petice se nemine účinkem a bude mít blahodárný dopad na Romskou menšinu. Nejde dokola přehlížet příkoří, které je na nás Rómech pácháno. S přáním hezkího dne, Alena Fafejtová