Žiadosť o posunutie náb. výchovy a zavedenie predmetu mytológia


Hosť

#1

2016-05-18 21:19

Lebo deti sú zneužívané svojimi bigotnými rodičmi a starými rodičmi a tí rozhodujú za nich, akým duchovným smerom sa majú vybrať v živote. Pre nich je to náboženstvo. Sú im vtĺkané do hláv mystické obrazy sveta a tým deformujú jeho osobu. Človek je dospelý v 18. rokoch, tak nech sa sám rozhodne, čo chce. To je asi také isté, ako keby mu rodičia vnucovali, koho má voliť. Je demokracia v 21. storočí a nie katolicizmus v 17. storočí. Prečo teraz neupaľujú bosorky a bosorákov?

Hosť

#2

2016-05-18 21:28

Vyborny napad. Deti by sa mali naucit najprv kriticky mysliet a potom, v dospelosti, si vybrat ktorekolvek z nabozenstiev. Dnesna nabozenska vychova nie je nabozenska, ale krestanska, resp. krestansko-katolicka.

Hosť

#3

2016-05-18 21:37

Je to správná věc, je hanebné zneužívat dětskou důvěřivost pod rouškou vyšší duchovní autority! Dítě náboženské výuce stejně do patnácti let nerozumí, (nechápe všudypřítomnost a duchovní rozměr), a jen slepě poslouchá. Vliv starobylého dusivého tabu křesťanské rozporuplné pedagogiky nesouzní s soudobým vyšším etickým standartem svědomí a může hluboce poškodit duševní vývoj dítěte.


Hosť

#4

2016-05-19 02:02

Plne suhlasim aby sa detom netlacili do hlaviciek demagogicke bludy

Hosť

#5

2016-05-19 04:58

Stotožňujem sa s ňou ....
Liberál

#6 nezmyselná petícia

2016-05-19 07:08

noo nemyslím si, že by mytológia bola adekvátnou náhradou - keď už tak religionistika - zrejme autor petície si mýli pojmi
Mytológia je súčasťou literatúry a aj dejepisu do akej miery to už je iná otázka

Preto som proti tejto nezmyselnej petícii

karl

#7 Re: nezmyselná petícia

2016-05-19 08:14

#6: Liberál - nezmyselná petícia 

kto vravi ze to ma byt preboha nahrada? toto nie je nejaky pagansky manifest ale snaha ukazat ze krestanstvo je len dalsi produkt ludskych vymyslov a ze ma s pohanstvom neskutocne vela prvkov preto snaha o komparacia paganizmu a krestanstva. proste ukazat aky je to nonsens. 


Hosť

#8

2016-05-19 08:24

Deti, ktore su vedene k tomu, aby verili nepodlozenym faktom, maju v dospelosti problem rozlisit fakty od fikcie a su lahkym cielom roznych podvodnikov ci nabozenskych extremistov.

Hosť

#9

2016-05-19 08:42

lebo mi ide o slobodu už od útleho veku človeka

Hosť

#10

2016-05-19 11:58

Však si svoje deti učte čomu chcete. Za moje deti som zodpovedný ja.

Alebo potom zakážme aj šport, hudobnu, krúžky. Nech si dieťa po osemnástke slobodne vyberie, čomu sa chce venovať.

Knieza Myskin

#11 autor peticie je neomarxista

2016-05-19 13:32

Peticia je kravina

nabozenstvo sa ucia len deti ktorych rodicia si to praju a zodpovednost za dieta maju rodicia ktori im vstepuju hodnoty na ktorych stoja oni sami

peticia v skutocnosti nezarucuje ochranu pred indoktrinaciou ale zabranuje rodicom vychovavat deti podla ich hodnot.

navyse neutralna vychova aku ponuka autor ako ideal je nerealny nezmysel

ked deti nedostanu hodnotovy system od rodicov tak budu vydany napospas medialnemu tlaku sucasnej spolocnosti co je daleko horsie

v kazdom pripade autor prejavil totalitne myslenie pretoze stat (ustavu) nadraduje na rodicov a ich deti

povazujem to za zvratene

svoje deti nech si vychovava ako chce, ale nech nevnucuje svojim myslienky inym - tym ktori o to nestoja

Knieza Myskin

#12 Re:

2016-05-19 13:34

#10: -  

 najlepsie zakazme akekolvek vzdelavanie a dieta ked je dospele nech si vyberie ze co sa chce vlastne ucit ....

autorovi chyba elementarna logika


Hosť

#13 Re:

2016-05-19 13:45

#1: -  

 Ako chceš. ale nie každí sa chce válať v tom hnise západnej kultúry a slobody.

Každého sloboda končí tam kde iného sloboda začína.

Firen

#14 Re: Re:

2016-05-19 14:38

#12: Knieza Myskin - Re:  

Pri všetkej úcte, to Vám unikla hlavná myšlienka petície. To, čo vravíte, je len unáhlené zovšeobecňovanie, ktorému chýba elementárna logika. Ak by na hodinách fyziky vraveli, že síce dôkazy v prospech elektromagnetizmu nie sú, no mali by jej veriť, pretože ak nebudú, môžu skončiť v pekle, ak by vraveli, že jeden zo všemohúcich fyzikov ich neustále sleduje a mali by sa riadiť jeho zákonmi, ak by vraveli, že toho fyzika musia uctievať, bol by som proti takýmto hodinám fyziky. A bolo by mi jedno, že polovica národa v tohto všemohúceho fyzika verí.

autor peticie je tupelo

#15 Re:

2016-05-19 16:49

#1: -  

Znakom skutocne "vyspeleho" nazoru je urcite hadzanie vsetkych do jedneho vreca a zovseobecnovanie. Rodicia robia len to, co povazuju za spravne a nastastie ta ustava, ktorou sa autor ohana(s), ale nerozumie(s) jej, toto zabezpecuje.
Ak ti vadi, ze niekto vychovava svoje dieta podla najlepsieho vedomia a svedomia, tak by si si mal svoj komplex liecit u odbornika. Rovnako ako ti ocividne chyba upalovanie bosoriek, lebo podla tvojej logiky by to veriaci predsa aj dnes robit mali.


Hosť

#16

2016-05-19 17:12

1. Máš decko a chceš mu dať slobodu rozhodnúť sa v akej viere má žiť, či má vôbec v niečo veriť..... daj ho na etickú výchovu nikto ti v tom nebráni. 

2. Takúto petíciu vymyslí iba zástanca nejakej chorej sekty

3. V živote vám takáto petícia neprejde pretože radšej dajú rodičia decko na náboženstvo ako keby malo presne skonciť už v spomínanej sekte na čele s nejakým vymetencom.  





Hosť

#17

2016-05-19 17:26

Zdielam uz davno podobnu filozofiu , a strasne ma irituje ked sa my nabozenstvo miesa do vychovy

Hosť

#18 Re:

2016-05-19 17:30

#10: -  

 Vsak ho ani nedavam tam kam nechce ,tak isto ho nenutim chodit na nabozenstvo 

 


Hosť

#19

2016-05-19 18:00

Je to správna vec.

Hosť

#20 Re: autor peticie je neomarxista

2016-05-19 18:24

#11: Knieza Myskin - autor peticie je neomarxista 

 Nie je to zvratene. Richard Dawkins v knihe Boží blud dáva do pozornosti myšlienku, že práve ta cenná sloboda prejavu by mohla byť rodičovi odopretá, aby decku nedosral život.

Kniha venuje téme náboženstvá viac ako tých mojich pár sekund na komentár.

František

#21

2016-05-19 18:37

Petícia nie je formulovaná najštastnejšie. Predmet mytologia je od veci nevnimajuc ine.

Čo však oceňujem, a čo je veľmi správne je hlavná myšlienka - zabranenie indoktrinacie.

Mohol by som sa rozpísať ku každému komentáru, ktorý som videl na nete ako reakciu na túto petíciu, kde by som argumentoval tým, čo som si osvojil z knihi Richarda dawkinsa - Boží blud. Avšak vo väčšine prípadov by to bol zabitý čas.

 

Spoločný menovateľ všetkých komentárov je to, že väčšina z nás je presvedčená o svojej pravde, a na facebooku pocíti, že hneď môže v minúte zareagovať. Avšak sú ľudia, ktorí o bullshite okolo náboženstiev si spravili svoju domácu ulohu - vyskum - a rozumejú problematike viac než ktokolvek iný. Dawkins v tomto patrí k špičke.

 

Preto by pre mňa bolo prijateľné, práve zavedenie podobnej literatúry do učebných osnov. Je pre mňa nepochopiteľné, ako v roku 2016 môže vzdelávací systém dovoliť stav, kde decko ma 1 hodinu biologie, kde sa učí o evolucii a po tom hodinu náboženstva, kde mu tlačia do hlavy kaleraby. Jednoducho 2 nazory su prezentovane obe ako pravda, napriek tomu že su v kontradikcii. Decko, ktoré nemá v hlave ešte dobre natrenovany bullshit detector, to asi velmi neoceni, a azda ostane zmetene.

 

Ako krpec som musel chodit do kostola, matka je veriaca. Kiez by BOH dal aby, mi citala z knih o fyzike, nie z bibLIE.

 


Hosť

#22 Re: Re:

2016-05-19 19:06

#18: - Re:  

 Tak potom kde je problém? Náboženstvo nie je povinné. Kto chce, tak chodí, kto nechce, nemusí.


Hosť

#23 Re:

2016-05-19 19:12

#21: František -  

Ktosi múdry povedal, že najhoršie sa diskutuje s človekom, ktorý prečítal len jednu knihu...

Nechcete, aby deťom bolo vnucovane náboženstvo, no zároveň im idete vnucovať Dawkinsa.

Tak ho čítajte svojim deťom, čo vam bráni.


Hosť

#24

2016-05-19 22:03

Lebo som za odluku cirkvi od štátu.

Hosť

#25

2016-05-20 03:27

mám taký názor