Petícia za záchranu ružomberskej Kalvárie

Kontaktujte autora petície

Našli sme spoločnú reč, bude aj dohoda? Veľmi pekne Vám ďakujeme za doterajšiu podporu a prosíme o ďalšie šírenie petície.

2021-04-19 20:47:59

Po troch kolách rokovaní je dôvod na malý optimizmus, hoci k úprimnej dohode v prospech zachovania dostatočného ochranného pásma Kalvárie bude treba ešte veľa práce.

Na fotografii vidíte návrh realizácie územia na ktorom sa zhodli: ružomberská farnosť (vlastník kaplniek a kostola), mesto Ružomberok (v osobe primátora), Cech architektov a Inicatíva za záchranu ružomberskej Kalvárie.

Kalvária_návrh_1.jpg

Táto alternatíva:

1. Vychádza z návrhu, ktorý na druhom kole rokovaní navrhol samotný investor, spoločnosť CPI Slovakia, a. s. (ďalej CPI) zastúpená p. I. Noskom.

2. Spoločnosť CPI prišla s návrhom, že plánované bytové domy pri kaplnkách by sa zmenšili (prerušovaná čiara je pôvodná veľkosť, hnedým nový návrh) a znížili z 11 m na polovicu.

3. Ochranné pásmo okolo kaplniek je podľa nás kompromisných 28 metrov. Tento stav sa docielil tak, že 10 metrov bola stavba vzdialená od kaplniek doteraz, k tomu pribudlo cca 14,5 metrov z pozemkov spoločnosti CPI, ktoré chcela pôvodne zastavať a o zhruba 3,5 metra sa posunú niektoré kaplnky ružomberskej Kalvárie smerom na sever (vpravo od súčasného stavu). Medzi kaplnkami bude zrušená jestvujúca cesta pre motorové vozidlá a namiesto nej vznikne nová (revitalizovaná) pešia zóna tak, ako to bolo pri jej vzniku v r. 1859.

4. Investor za tento ústupok požaduje pozemky, ktoré sú v susedstve - na západ od plánovanej zástavby (červený rám).

5. Mesto čakajú v najbližších dňoch rokovania so súkromnou vlastníčkou týchto pozemkov s ponukou na ich získanie. Ak by ich mesto získalo do svojho vlastníctva, môže ich vymeniť za väčšie ochranné pásmo Kalvárie s investorom, ktorý tak môže na nových pozemkoch zachovať pôvodnú veľkosť plánovanej výstavby ("vila domy" v červenom ráme).

 

MÔŽE BYŤ TENTO NÁVRH ÚSPEŠNÝ?

Veríme, že áno, pretože je z hľadiska počtu postavených budov pre investora dokonca ešte výhodnejší, ako sám navrhoval pri druhom kole rokovaní.

Investor sa však na treťom kole rokovaní nezúčastnil a odkázal, že stanovisko k celému návrhu zaujme až vtedy, keď bude jasné, či mesto získalo nové pozemky alebo nie. Od týchto rokovaní preto v tejto chvíli veľmi záleží, či bude Kalvária ochránená tak, ako si myslíme, že by mala byť.

Zdá sa, že celá kauza o zachovanie územia Kalvárie speje do poslednej fázy, kde bude potrebné prejaviť občiansku silu a názor.

Veľmi pekne Vám ďakujeme za doterajšiu podporu a prosíme o šírenie tejto petície a informácií o situácii v Ružomberku aj vo Vašom okolí.

Patrik Habo, Inicatíva za záchranu ružomberskej Kalvárie.

 

Viac nájdete na stránke www.kalvariark.sk


Patrik HaboZdieľajte túto petíciu

Pomôžte tejto petícii získať viac podpisov.

Ako prezentovať petíciu?

  • Zdieľajte petíciu na svojej nástenke na Facebooku a v skupinách súvisiacich s témou vašej petície.
  • Kontaktujte svojich priateľov
    1. Napíšte správu, v ktorej vysvetlíte, prečo ste túto petíciu podpísali. Ak ľudia pochopia dôležitosť témy, je väčšia pravdepodobnosť, že petíciu podpíšu.
    2. Skopírujte a vložte webovú adresu petície do vašej správy.
    3. Odošlite správu prostredníctvom e-mailu, cez SMS, Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram a LinkedIn.Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...