Za zdravé nočné osvetlenie Bratislavy Peticia

301120222997.jpg  Primátor Matúš Vallo, Magistrát hlavného mesta SR  Bratislavy, Metropolitný inštitút a Technické siete Bratislava, a.s. sa rozhodli zaútočiť na zdravie Bratislavčanov celoplošnou výmenou svetelných zdrojov za zdraviu škodlivé LEDkové osvetlovacie telesá. Tieto vyžarujú pre noc neprirodzené  biele svetlo, veľmi vysokej intenzity, ktoré poškodzuje ľudský organizmus. Okrem nevhodného spektrálneho zloženia (teploty 4000 Kelvinov pricom obsahuje aj intezívnu modrú zložku) emitovaného svetla Magistrát nasadzuje žiariče, ktoré nemajú obmedzený kúžel vyžarovania a tieto zdroje pri výkone ca 10000 Lm svietia priamo do izieb obyvateľov. V noci v podstate vytvárajú v bytoch denné svetelné podmienky.

   Už pomerne malé množstvo modrej zložky svetla pred spanim a v noci dokáže narušiť ľudský cirkadiánny rytmus - teda vnútorné biologické hodinky človeka. Negatívny vplyv modrého svetla je rozsiahly, zasahuje do všetkých oblastí a jeho dôsledky, tie sú v niektorých prípadoch až fatálne.

    Biele svetlo v uliciach Bratislavy má teda nielen schopnosť narušiť biorytmus obyvateľov, ale je vyslovene zdraviu škodlivé. Niektoré citlivé druhy živočíchov a hmyzu v Bratislave budú vymierať, ak už nevymreli, a ľudia v Bratislave budú viac trpieť civilizačnými chorobami.

   Na zavádzaní závadného osvetlenia sa podieľala aj spoločnosť Deloitte pochybným poradenstvom.

   Na realizáciu tohto dolózneho cieľa má byť dokonca vytvorený špecialna mestská organizácia "Technické siete Bratislavy" - teda Bratislavčania si majú zo svojích daní platiť poškodzovanie svojho zdravia.

   My, dole podpísaní občania, na základe čl. 27 Ústavy SR a zákona č. 85/1990 Zb. (O petičnom práve, v znení neskorších predpisov) - ako dotknutá verejnosť  žiadame preto Matúša Valla a jeho suitu z Magistrátu, aby okamžite ukončila útok na zdravie a životy Bratislavčanov a prestala s inštalovaním závadných svetelených zdrojov nočného osvetlenia na Bratislavských uliciach alebo zabezpečila jejich vypínanie na dobu nočného kľudu (22:00-05:00). Súčasne žiadame, aby bez zbytočného omeškania zabezpečili výmenu už nainštalovaných žiaričov napríklad na Dúbravsko Karloveskej radiale alebo na Americkom námestí alebo na Šancovej či Vajnorskej i Landererovej ul. (a inde) za zdroje s oranžovým svetlom teplotou pod 2000/ 1800  Kelvinov - CRI 70-80, ohraničeným kuželom vyžarovania len na vozovku pri kandelábri ako v horizontalnej tak aj vertikalnej osi a zníženým svetelný tokom na úrovni sodíkových výbojok. 

 
    Máme právo na zdravý spánok!
 
 
 
 
 
Otázka nakoniec:
Načo je komu osvetlenie medzi polnocou a 4 hodinou ránou? Odpoveď je zrejmá- nikomu na nič - a ak sa už niekto v noci tára po vonku nech si vezme čelovku.
 
Pre tých čo chcú vedieť viac:
 
 
za peticiu koná
Ivan Matušík/ Razzle
P.O.Box 70, 827 70 Bratislava 212

Podpísať túto petíciu

Svojím podpisom súhlasím, že Ivan Matusík bude môcť vidieť všetky informácie, ktoré poskytnem v tomto formulári.

Vašu adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vaše poštové smerovacie číslo nebudeme verejne zobrazovať online.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vaše telefónne číslo nebudeme verejne zobrazovať online.


Udeľujem súhlas so spracovaním informácií poskytnutých v tomto formulári na nasledujúce účely:
Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...