Zákaz hazardu ako obmedzenie slobody

Včera sa hlavné mesto Slovenska vrátilo do čias komunizmu. Pár ľudí si zmyslelo, že môžu určovať čo druhí môžu a čo nie. Zmysleli si, že oni sú nadradení nad slobodu a majú právo rozhodovať za ostatných. Hovoríme tu o zákaze hazardu na území Bratislavy, ktorý na druhý pokus schválili mestskí poslanci. Na druhý pokus. Pretože pri prvom asi neboli pod dostatočným tlakom a hlasovali tak ako im hovorilo svedomie. Ak by zahlasovali proti aj včera, pravdepodobne by mali ďalšie pokusy až dovtedy, kým by sa dosiahol požadovaný výsledok. 

Hazard nie je démon, nemôže za skrachované životy ľudí, ktorí sa nevedia ovládať. Normálny(nezávislý) človek môže okolo rulety alebo hracieho automatu prejsť tisíckrát a bude to stále pre neho len zábava. Ľudia, ktorí sedia deň čo deň pred blikajúcim automatom sú závislí a treba im pomôcť a nie obmedzovať slobodu státisicov ľudí a podnikateľov. Tak ako prohibícia neodstráni problém s alkoholizmom, tak ako ilegalita omamných látok neodstráni problém s drogovou závislosťou, tak ani zákaz hazardu na území Bratislavy neodstráni problém s patologickým hráčstvom a chorobných gamblerov. Ako občianske združenie, ktorého primárnym cieľom je starostlivosť práve o patologických hráčov vieme, že problém nie je v hazarde ale v každom jednotlivcovi zvlášť. Nemôžeme sa tak stotožniť s hlasovaním bratislavských poslancov o plošnom zákaze hazardu na území mesta, kedže je v úplnom rozpore s liberálnymi hodnotami, ktoré vyznávame. 

Apelujeme touto petíciou na ľudí, ktorí majú podobný názor ako my, aby vyjadrili svoj nesúhlas s rozhodnutím mestských poslancov a zároveň žiadame zastupiteľstvo, aby upravilo svoj plošný zákaz hazardu na prijateľnejšiu alternatívu - napr. zákaz automatov a herní v obytných domoch. 

 

Marek Podmanický, predseda Dobrý tip, o.z.

Dávid Bujna, podpredseda Dobrý tip, o.z.

Miroslav Dinič, člen Dobrý tip, o.z.

 

www.dobrytip.sk


Dobrý tip, o.z.    Kontaktujte autora petície