Zachráňme Staromestské ihrisko Kontakt!

My, dolu podpísaní občania týmto žiadame starostku mestskej časti Staré mesto Tatianu Rosovú, aby predčasne nevypovedala zmluvu Staromestskému ihrisku Kontakt. Zároveň žiadame poslancov zastupiteľstva, aby podporili takéto občianske iniciatívy a umožnili pokračovanie projektu aj v budúcnosti. Už počas prvého mesiaca fungovania navštívilo ihrisko priemerne 20 detí denne so svojimi rodičmi a priateľmi. Len pri udržaní takejto návštevnosti to bude do konca augusta  1720 detských návštev. Kontakt zaznamenal množstvo podporných a ďakovných reakcií nielen od rodín s deťmi, ale aj od turistov a iných občanov. Ocenili tento netypický verejný priestor na hranie, divadelné či iné kreatívne aktivity alebo relax.

Ihrisko je navyše príkladom projektu, ktorý poskytuje chýbajúce či dopĺňa existujúce verejné služby. Je plne v súlade s deklarovanými snahami mesta o oživenie centra, návrat kultúrnych a iných aktivít, ako aj so snahami o zmenu nepriaznivej demografie poznačenej úbytkom obyvateľstva a jeho postupným starnutím. Tým bez nároku na verejné financie podporuje ciele mestskej časti.

Ihrisko Kontakt patrí k projektom, ktoré vznikli z občianskeho nadšenia a na vlastné náklady. Okrem priestoru na hranie s kreatívnymi hračkami a hrami poskytuje zdarma vodu, je zabezpečený proti vandalom, udržiavaný v poriadku a vytvorený profesionálmi ako hracia skrinka z recyklovaných materiálov.

Recyklované lodné kontajnery patria k progresívnemu nástroju, ktorý sa využíva v mnohých významných svetových metropolách pre ich rýchle oživenie, či ako funkčná atrakcia pre turistov. Veríme, že zástupcovia občanov by mali takéto priekopnícke aktivity vlastných obyvateľov podporovať, a nie im brániť.

 

 

Petíciu podporili napríklad: Zuzana Wienk, občianska aktivistka, p. Holíková z Únie materských centier, Fero Paulíny z Aliancie Fair Play, Adriana Kemka z Vianočného bazáru chalaňov, Tamara Leontieva, žurnalistka, Jakub Ptačin z poctivo.sk a BCK_SPC, p. Popracová, detská lekárka, Gabor Bindics z Aliancie Stará Tržnica, ľudia z portálu odkazprestarostu.sk  a mnohí ďaľší.