Zachovanie festivalu Grape v Piešťanoch

Mesto Piešťany je na Slovensku aj v širšom okolí známe svojím bohatým kultúrnym životom, obzvlášť v priebehu letných mesiacov. Na jednu z najvýznamnejších akcií, ktoré sa v Piešťanoch každoročne konajú, sa od roku 2010 vypracoval hudobný festival Grape. Každoročne priláka do Piešťan tisíce návštevníkov (v roku 2019 20 000), prevažne mladých ľudí, ktorých by inak vdo kúpeľného mesta bol problém pritiahnuť. Festival, konajúci sa na letisku Piešťany, slúži nielen na propagáciu mesta na kultúrnej mape Európy (2x sa dostal medzi top 10 najlepších malých festivalov Európy), ale vďaka ubytovaniu návštevníkov aj v meste (v čase festivalu v roku 2019 boli vybookované takmer všetky kapacity hotelov aj súkromných ubytovaní) a vďaka ich využívaniu služieb má z neho prospech aj piešťanská ekonomika.

3. septembra 2019 sa objavila informácia, že Trnavský samosprávny kraj ako väčšinový vlastník letiska Piešťany pre snahu o "rozlietanie" letiska a zvýšenie počtu charterových letov počas letných mesiacov už s Grapeom na letisku v roku 2020 nepočíta.

Táto petícia chce, aby bol festival na piešťanskom letisku zachovaný, nakoľko je s ním za desať rokov existencie už previazaný a ide o ideálnu plochu, ktorú umiestnením aj rozlohou v širokom okolí nemožno nahradiť. Podľa tejto petície je možný variant kohabitácie funkčného letiska a festivalu zároveň. Teda, že v čase pravidelného konania Grapeu v druhý augustový týždeň by letisko na týždeň presmerovalo lety do Bratislavy. Tento ročník vďaka spokojnosti návštevníkov aj dobrej práci organizátorov dokázal, že obe aktivity je možné skĺbiť.

Veríme, že pri dobrej vôli všetkých zainteresovaných strán, teda Trnavského samosprávneho kraja, Mesta Piešťany, Slovenskej republiky a organizátorov festivalu Grape sa podarí dosiahnuť kompromis, vďaka ktorému ostane Grape perlou piešťanského kultúrneho leta.69717021_10158930227323569_7681582763043979264_o.jpg

UPDATE 9.12.2019: Petíciu k 9. decembru ukončujeme, nakoľko naplnila cieľ. Aj vďaka petičnej aktivite dospel župan Viskupič a primátor Jančovič k dohode, že Grape sa bude na letisku Piešťany konať (naposledy) aj v roku 2020 a následne sa preň bude hľadať iná lokalita v blízkosti Piešťan. Viac info tu: https://mytrnava.sme.sk/c/22279566/festival-grape-sa-nakoniec-bude-konat-na-piestanskom-letisku.html?ref=av-left


Jakub Konečný    Kontaktujte autora petície