Výzva OZ Tatry máme radi: Ohňostroj v národnom parku je hanba!

Odpaľovať na oslavách Nového roka ohňostroje na území národných parkov nie je len porušením zákona o ochrane prírody. Je to aj výraz necitlivosti voči životnému prostrediu a zvieratám. Ľudia, ktorí to robia, by sa za to mali hanbiť.

Každý rok sa ochranári, TANAP, polícia a slušní ľudia snažia presvedčiť návštevníkov Tatier, že zábavná pyrotechnika sem nepatrí. A každý rok tieto výzvy niektorí nezodpovední, hlúpi a do seba zahľadení ľudia nerešpektujú. A je to ich hanba.

Erika Feriancová, zoologička Správy TANAP, ktorá sa k výzve pridala, uvádza smutné štatistiky: „V roku 2018 sme po bujarých silvestrovských oslavách na jednej z vysokohorských chát našli kamzicu zasypanú snehom. V Žiarskej doline pod vplyvom svetelných efektov a delobuchov došlo v minulosti k úhynu dvanástich kamzíkov, ktoré spadli do rokliny z Baranca. Nám zoológom trhá srdce, keď vidíme mŕtve zvieratá alebo keď nám ľudia pošlú fotky, že sa na Kriváni strieľalo. Je to vrchol drzosti, ale stále sa to deje...“ Chceme všetkých Vás, ktorí budú novoročné sviatky tráviť v národných parkoch, poprosiť a vyzvať – nehrajte sa na vojakov a nespôsobujte stres zvieratám. Skúste sa nad tým aspoň na malú chvíľu zamyslieť. Určite rýchlo prídete na to, že je to vlastne hanba.

Namiesto ohňostroja alebo delobuchov Vám úplne postačí obyčajná prskavka či  sviečka. Aj takto sa dajú spraviť pútavé selfie ľudí, ktorí spolu trávia Silvestra – hoc aj na horskej chate. Naozaj k tomu nepotrebujete výbuchy a svetelné efekty. A navrhnite to všetkým - deťom, známym aj kamarátom. Silvester na horách sa dá prežiť aj v tichosti a s úctou k prírode. Tatry máme predsa radi všetci. Tak pre to urobme spolu aspoň túto maličkosť.  


Občianske združenie Tatry máme radi    Kontaktujte autora petície

Podpísať túto petíciu

Svojím podpisom súhlasím, že Občianske združenie Tatry máme radi bude môcť vidieť všetky informácie, ktoré poskytnem v tomto formulári.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.


Udeľujem súhlas so spracovaním informácií poskytnutých v tomto formulári na nasledujúce účely:Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...