STOP VETERNÝM ELEKTRÁRŇAM BEZ SÚHLASU VEREJNOSTI

Strana Magyar Szövetség - Maďarská aliancia dôrazne odmieta návrh ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu zaradiť veterné elektrárne a parky medzi tzv. „investície vo verejnom záujme“, čo by v praxi, v procese schvaľovania znamenalo obídenie demokratických kontrolných mechanizmov a oslabenie práv verejnosti. Zelený prechod nemôže slúžiť na umlčanie hlasu verejnosti! 

Cieľom zákona o tzv. jednotnom povoľovaní je v skutočnosti umlčať miestne samosprávy a obyvateľov, čím sa eliminuje miestny odpor. Tento prístup je v priamom rozpore s princípmi EÚ, ktoré podporujú územný rozvoj so zapojením verejnosti do procesu rozhodovania. 

Pri takýchto zásahoch úlohou ministerstva ŽP je obyvateľov vopred informovať, zapojiť a zastupovať ich záujmy a nie naopak. Najprirodzenejšou platformou na to je účasť v povoľovacom procese – ten však chce minister Taraba účelovo obísť zjavne v prospech záujmov zahraničných investorov.

Skutočnú cenu za to všetko zaplatia najmä južné a východné regióny Slovenska, kde žije početné maďarské obyvateľstvo.

Južné nížiny a mierne pohoria sú pre investorov technicky a ekonomicky výhodnejšie pre výstavbu veterných turbín než horské hrebene s ozajstným potenciálom. Pre kompenzáciu slabšej veternej kapacity na juhu firmy plánujú inštalovať extrémne vysoké turbíny – od 180 až po 250 metrov. Na porovnanie: najvyšší mrakodrap v Bratislave meria „len“ 168 metrov.

AKO JE TO V ZAHRANIČÍ? V susedných krajinách síce existujú veterné parky, no vždy platí zásada: názor obyvateľov je rozhodujúci.

- V Rakúsku sa o výstavbe rozhoduje prostredníctvom miestnych referend.

- V Maďarsku závisí schválenie od súhlasu miestnej samosprávy. Napríklad v roku 2022 župa Zala zablokovala mnohé projekty kvôli nesúhlasu obyvateľov.

- Už v roku 2021 maďarská vláda zaviedla 12-kilometrové ochranné pásmo okolo obývaných oblastí, no rozhodujúce slovo zostáva aj tak miestnym.

FAKTY A NEPRESNOSTI: Ministerstvo tvrdí, že veterné elektrárne sú „vo verejnom záujme“. Chýbajú však:

- verejné diskusie,

- nezávislé sociálne analýzy,

- jasné dôvody pri výbere lokalít,

- ekonomické prepočty návratnosti.

- Slovenský energetický mix smeruje k jadrovej a vodnej energii. Solárne elektrárne majú marginálny podiel a naše klimatické a zemepisné predpoklady dávajú veternej energii naozaj len minimálny a nestabilný potenciál. Ani EÚ nestanovuje pre Slovensko žiadne záväzné ciele pre veternú energiu.

Ak by naozaj išlo o verejný záujem, museli by byť všetky technické, ekonomické a právne dáta zverejnené. Návrh zákona však transparentnosť nerieši.

MOŽNÉ RIZIKÁ VETERNÝCH ELEKTRÁRNÍ: Aj keď neexistuje vedecký konsenzus o tom, že veterné turbíny priamo škodia zdraviu, nemožno ignorovať sťažnosti miestnych komunít. 

- Infrazvuk prenikajúci aj cez hrubé steny

- Blikanie svetla z turbín (tzv. „diskotékový efekt“)

- Nebezpečenstvo ľadového krupobitia

- Zrážky vtákov a netopierov s vrtulami

- Narušenie biotopov, migrácie zvierat od rušivých faktorov 

- Negatívny vplyv na domáce zvieratá aj hospodárske zvieratá 

- Pokles cien nehnuteľností o 20–30 %

- Dramatická zmena vzhľadu krajiny

- Zvýšená prašnosť a hluk počas výstavby

PRÁVNA A POLITICKÁ ROVINA: Presun rozhodovacej právomoci na Slovenskú inšpekciu životného prostredia vyvoláva otázky lobingu a netransparentnosti. Ministerstvo má chrániť prírodu a ľudí – nie lobovať za investorov. Zelená transformácia nemôže obchádzať verejnosť.

Európska zelená dohoda zdôrazňuje účasť miestnych komunít. Slovenská stratégia ani európske smernice neospravedlňujú vylúčenie verejnosti z rozhodovania. 

Hoci Únia podporuje obnoviteľné zdroje energie, udržateľnosť neoprávňuje vylúčenie spoločenskej diskusie. Európska zelená dohoda (European Green Deal) výslovne požaduje zapojenie miestnych komunít.

Smernica EÚ o energetickej únii jasne stanovuje, že členské štáty musia zapojiť verejnosť do rozhodnutí týkajúcich sa zelenej transformácie. Návrh je v rozpore s programom ESPON, ktorý zdôrazňuje samosprávu regiónov.

Kľúčovou otázkou je finančná transparentnosť. Ak sú tieto projekty skutočne „vo verejnom záujme“, kto z nich profituje a v akom pomere? Medzinárodní investori alebo miestne komunity?

POŽIADAVKY MAĎARSKEJ ALIANCIE:

1. Okamžité moratórium na návrh zákona.

2. Povinné verejné prerokovanie každého projektu.

3. Strategická konferencia o budúcnosti energetiky.

4. Prehodnotenie všetkých sporných projektov.

5. Rovnaké právo vyjadriť sa aj pre susedné obce.

Zelený prechod nemôže byť zámienkou na demontáž demokracie! Strana Magyar Szövetség - Maďarská aliancia bude aj naďalej hájiť záujmy komunít a obyvateľov Slovenska. Najmä tých, žijúcich na južnom a východnom Slovensku bez ohľadu na ich národnosť, jazyk alebo pôvod.

Členovia petičného výboru:

1. József Nagy, Priemyselná 4, Dunajská Streda 929 01

2. Vladimíra Ollé, Javorová 2087/23, Šaľa 927 01

3. Pavol Pék, Materskej školy 30, Gbelce 943 42

 


Évi Pálinkás    Kontaktujte autora petície

Podpísať túto petíciu

Svojím podpisom súhlasím, že Évi Pálinkás bude môcť vidieť všetky informácie, ktoré poskytnem v tomto formulári.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.


Musíme overiť, že ste človek.

Udeľujem súhlas so spracovaním informácií poskytnutých v tomto formulári na nasledujúce účely:




Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...