STOP VETERNÝM ELEKTRÁRŇAM BEZ SÚHLASU VEREJNOSTI

Strana Magyar Szövetség - Maďarská aliancia dôrazne odmieta návrh ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu zaradiť veterné elektrárne a parky medzi tzv. „investície vo verejnom záujme“, čo by v praxi, v procese schvaľovania znamenalo obídenie demokratických kontrolných mechanizmov a oslabenie práv verejnosti. Zelený prechod nemôže slúžiť na umlčanie hlasu verejnosti! 

Zásadná pripomienka k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov ako celku (číslo legislatívneho procesu: LP/2025/224, dostupné na: https://www.slov-lex.sk/elegislativa/legislativne-procesy/SK/LP/2025/224

Navrhujeme návrh zákona stiahnuť ako celok a prepracovať ho v zmysle nižšie uvedených požiadaviek.

Odôvodnenie: Cieľom zákona o tzv. jednotnom povoľovaní je v skutočnosti umlčať miestne samosprávy a obyvateľov, čím sa eliminuje miestny odpor. Tento prístup je v priamom rozpore s princípmi EÚ, ktoré podporujú územný rozvoj so zapojením verejnosti do procesu rozhodovania. 

Pri takýchto zásahoch úlohou ministerstva ŽP je obyvateľov vopred informovať, zapojiť a zastupovať ich záujmy a nie naopak. Najprirodzenejšou platformou na to je účasť v povoľovacom procese – ten však chce minister Taraba účelovo obísť zjavne v prospech záujmov zahraničných investorov.

Skutočnú cenu za to všetko zaplatia najmä južné a východné regióny Slovenska, kde žije početné maďarské obyvateľstvo.

Južné nížiny a mierne pohoria sú pre investorov technicky a ekonomicky výhodnejšie pre výstavbu veterných turbín než horské hrebene s ozajstným potenciálom. Pre kompenzáciu slabšej veternej kapacity na juhu firmy plánujú inštalovať extrémne vysoké turbíny – od 180 až po 250 metrov. Na porovnanie: najvyšší mrakodrap v Bratislave meria „len“ 168 metrov.

AKO JE TO V ZAHRANIČÍ? V susedných krajinách síce existujú veterné parky, no vždy platí zásada: názor obyvateľov je rozhodujúci.

- V Rakúsku sa o výstavbe rozhoduje prostredníctvom miestnych referend.

- V Maďarsku závisí schválenie od súhlasu miestnej samosprávy. Napríklad v roku 2022 župa Zala zablokovala mnohé projekty kvôli nesúhlasu obyvateľov.

- Už v roku 2021 maďarská vláda zaviedla 12-kilometrové ochranné pásmo okolo obývaných oblastí, no rozhodujúce slovo zostáva aj tak miestnym.

FAKTY A NEPRESNOSTI: Ministerstvo tvrdí, že veterné elektrárne sú „vo verejnom záujme“. Chýbajú však:

- verejné diskusie,

- nezávislé sociálne analýzy,

- jasné dôvody pri výbere lokalít,

- ekonomické prepočty návratnosti.

- Slovenský energetický mix smeruje k jadrovej a vodnej energii. Solárne elektrárne majú marginálny podiel a naše klimatické a zemepisné predpoklady dávajú veternej energii naozaj len minimálny a nestabilný potenciál. Ani EÚ nestanovuje pre Slovensko žiadne záväzné ciele pre veternú energiu.

Ak by naozaj išlo o verejný záujem, museli by byť všetky technické, ekonomické a právne dáta zverejnené. Návrh zákona však transparentnosť nerieši.

MOŽNÉ RIZIKÁ VETERNÝCH ELEKTRÁRNÍ: Aj keď neexistuje vedecký konsenzus o tom, že veterné turbíny priamo škodia zdraviu, nemožno ignorovať sťažnosti miestnych komunít. 

- Infrazvuk prenikajúci aj cez hrubé steny

- Blikanie svetla z turbín (tzv. „diskotékový efekt“)

- Nebezpečenstvo ľadového krupobitia

- Zrážky vtákov a netopierov s vrtulami

- Narušenie biotopov, migrácie zvierat od rušivých faktorov 

- Negatívny vplyv na domáce zvieratá aj hospodárske zvieratá 

- Pokles cien nehnuteľností o 20–30 %

- Dramatická zmena vzhľadu krajiny

- Zvýšená prašnosť a hluk počas výstavby

PRÁVNA A POLITICKÁ ROVINA: Presun rozhodovacej právomoci na Slovenskú inšpekciu životného prostredia vyvoláva otázky lobingu a netransparentnosti. Ministerstvo má chrániť prírodu a ľudí – nie lobovať za investorov. Zelená transformácia nemôže obchádzať verejnosť.

Európska zelená dohoda zdôrazňuje účasť miestnych komunít. Slovenská stratégia ani európske smernice neospravedlňujú vylúčenie verejnosti z rozhodovania. 

Hoci Únia podporuje obnoviteľné zdroje energie, udržateľnosť neoprávňuje vylúčenie spoločenskej diskusie. Európska zelená dohoda (European Green Deal) výslovne požaduje zapojenie miestnych komunít.

Smernica EÚ o energetickej únii jasne stanovuje, že členské štáty musia zapojiť verejnosť do rozhodnutí týkajúcich sa zelenej transformácie. Návrh je v rozpore s programom ESPON, ktorý zdôrazňuje samosprávu regiónov.

Kľúčovou otázkou je finančná transparentnosť. Ak sú tieto projekty skutočne „vo verejnom záujme“, kto z nich profituje a v akom pomere? Medzinárodní investori alebo miestne komunity?

POŽIADAVKY MAĎARSKEJ ALIANCIE:

1. Okamžité moratórium na návrh zákona.

2. Povinné verejné prerokovanie každého projektu.

3. Strategická konferencia o budúcnosti energetiky.

4. Prehodnotenie všetkých sporných projektov.

5. Rovnaké právo vyjadriť sa aj pre susedné obce.

Zelený prechod nemôže byť zámienkou na demontáž demokracie! Strana Magyar Szövetség - Maďarská aliancia bude aj naďalej hájiť záujmy komunít a obyvateľov Slovenska. Najmä tých, žijúcich na južnom a východnom Slovensku bez ohľadu na ich národnosť, jazyk alebo pôvod.

Členovia petičného výboru:

1. József Nagy, Priemyselná 4, Dunajská Streda 929 01

2. Vladimíra Ollé, Javorová 2087/23, Šaľa 927 01

3. Évi Pálinkás, Pomlejská cesta 405/26, Šamorín 931 01

4. Pavol Pék, Materskej školy 30, Gbelce 943 42

 

PRÍLOHA:

Úplné znenie hromadnej pripomienky nájdete na: https://1drv.ms/b/s!ArHB9sT8TNygmZdbBztdvhLw0V9Dsg?e=7lkE13

 


Évi Pálinkás    Kontaktujte autora petície

Podpísať túto petíciu

Svojím podpisom súhlasím, že Évi Pálinkás bude môcť vidieť všetky informácie, ktoré poskytnem v tomto formulári.

Vašu adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vaše poštové smerovacie číslo nebudeme verejne zobrazovať online.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.


Musíme overiť, že ste človek.

Udeľujem súhlas so spracovaním informácií poskytnutých v tomto formulári na nasledujúce účely:




Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...