Kým budú na Ukrajine rinčať zbrane, Rusi a Bielorusi na OH nepatria

Untitled-25.png

Dôrazne odsudzujeme barbarskú, nezákonnú, nevyprovokovanú agresiu Ruska proti Ukrajine a vyzývame k silnej solidarite s ukrajinskými športovcami.

Vyzývame všetky kompetentné inštitúcie, aby urobili všetko pre zákaz štartu ruských a bieloruských športovcov na olympijských hrách, kým nebude v susednej Ukrajine mier.

Nedokážeme si vôbec predstaviť fair play súboje medzi ruskými, bieloruskými športovcami a ukrajinskými na druhej strane ringu v boxe, tatami v džude alebo na žinenke v zápasení.

Do zbrane boli povolaní mnohí ukrajinskí športovci. Ruskí vojaci zničili mnohé objekty športovej infraštruktúry. Kým ruskí a bieloruskí športovci trénujú, ukrajinskí športovci prichádzajú o životy v zákopoch, pri obrane miest a v boji za svoju vlasť. Na Ukrajine v súčasnosti neexistujú podmienky pre štandardný tréning športovcov.

Medzi utečencami je množstvo mladých ukrajinských športovcov, ktorí v snahe zachrániť si život, svoj športový sen už dosnívali.

Viacerí bývalí športovci sedia v Ruskej dume a pred rokom dali podpisom súhlas k odtrhnutiu luhanskej a doneckej časti Ukrajiny a ich pripojenie k Rusku.

Ruský šport je ojedinelým a veľmi výhodným nástrojom ruskej propagandy, ktorá môže byť zneužitá na legitimizáciu svojich ohavných vojnových zločinov. Sú ruskí športovci, ktorí na športových podujatiach písmenom Z na svojom drese vyjadrili svoj súhlas s Putinovým šialenstvom. Hokejisti špičkových klubov svojimi vyhláseniami jednoznačne podporujú túto totálne nezmyselnú vojnu. Nedajme im príležitosť spraviť si vojnovú propagandu aj na naprestížnejšej športovej udalosti na svete.

Šport je významný prostriedok na dosiahnutie mieru. Dáva možnosť diplomaticky riešiť akýkoľvek konflikt a zastaviť nezmyselné zabíjanie nevinných ľudí. Skúsme aj touto petíciou prispieť k dosiahnutiu mieru na Ukrajine.

Iveta Radičová, profesorka, bývalá premiérka
Miloš Radosa, prezident hokejového klubu Dukla Trenčín
František Sucharda, prezident hokejového klubu HC Nové Zámky
Ivan Husár, bývalý štátny tajomník pre šport
Peter Osuský, poslanec NR SR
Ondrej Dostál, poslanec NR SR 
Tomáš Lehotský, poslanec NRSR

Podpísať túto petíciu

Svojím podpisom súhlasím, že Ivan Husár bude môcť vidieť všetky informácie, ktoré poskytnem v tomto formulári.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vaše telefónne číslo nebudeme verejne zobrazovať online.


Udeľujem súhlas so spracovaním informácií poskytnutých v tomto formulári na nasledujúce účely:
Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...