Petícia: Zákaz predaja elektrických/elektronických šokových obojkov pre psy

My, podpísaní občania a občianky Slovenskej republiky, žiadame touto petíciou, vytvorenou v súlade so Zákonom č. 85/1990 Zb. Zákon o petičnom práve (v znení č. 242/1998 Z. z.112/2010 Z. z.29/2015 Z. z.95/2019 Z. z.122/2023 Z. z.) celoplošný zákaz predaja elektrických/elektronických šokových obojkov pre psy.  

Psy, ktoré sú trénované s používaním elektrického/elektronického šokového obojku sú veľmi napäté a úzkostné, na rozdiel od psov trénovaných metódou odmeňovania. Viaceré štúdie úvádzajú, že používaním týchto obojkov sa psy stávajú agresívnejšími. Výskumy ukazujú, že používanie elektrických/elektronických šokových obojkov pri výcviku psa zvyšujú úroveň úzkosti a vyvolávajú u psa strach pred tréningom. Pes si vytvára zlé asociácie s trénerom, miestom výcviku, ako aj s ľuďmi a psami, ktorí sú v momente zásahu elektrickým prúdom jednoducho nablízku alebo okolo.

V roku 2017 zástupcovia European College of Veterinary Clinical Ethology konštatovali, že používanie elektrických šokových obojkov pri výcviku psov je neprijateľné, a predložili návrh na zákaz predaja a používania týchto zariadení vo všetkých európskych krajinách.  

Francúzska europoslankyňa Aurélia Beigneux, ktorá prišla s návrhom, aby sa prestali vyrábať, predávať a používať v rámci celej EÚ, povedala: 

 

„Predstavte si, že ste malý neposlušný prváčik, ktorý sa učí počítať. Aby ste si počítanie rýchlo osvojili, učiteľ Vám nasadí na krk elektrický šokový obojok. Vždy, keď urobíte chybu, obojok nepríjemne zapípa alebo do Vás pustí rovno prúd. Ako sa budete cítiť? “

Britské noviny The Sun vydali desivú správu, ktorá hovorí o tom, že tieto obojky boli skutočne použité na ľuďoch. V roku 2017 zatkla japonská polícia štyridsaťpäťročného Takahira Gota, ktorý mal trestať svoje tri deti práve elektrickými/elektronickými šokovými obojkami pre psov. Vraj chcel s ich pomocou "lepšie vychovať" svoje deti.

Od roku 2018 sa v Holandsku používanie takýchto obojkov trestá pokutou okolo 20 000€ alebo väzením do troch rokov.

V Dánsku funguje zákaz od roku 2019 a trestá sa pokutou do 10 000 dánskych korún. 

V roku 2019 obojky zakázali aj v Rakúsku a Taliansku, v Rakúsku hrozí porušovateľom pokuta do výšky 7 500 eur, v Taliansku do výšky 10 000€. 


Mgr. Katarína Kramarík    Kontaktujte autora petície

Podpísať túto petíciu

Svojím podpisom súhlasím, že Mgr. Katarína Kramarík bude môcť vidieť všetky informácie, ktoré poskytnem v tomto formulári.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vaše telefónne číslo nebudeme verejne zobrazovať online.


Udeľujem súhlas so spracovaním informácií poskytnutých v tomto formulári na nasledujúce účely:
Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...