Petícia za zrušenie ustanovenia Trestného poriadku, na základe ktorého prokuratúra Maroša Žilinku obchádza rozhodnutia súdov a prepúšťa obvinených z korupcie
Petícia za zrušenie ustanovenia Trestného poriadku, na základe ktorého prokuratúra Maroša Žilinku obchádza rozhodnutia súdov a prepúšťa obvinených z korupcie.
My, podpísaní občania vyzývame Národnú radu Slovenskej republiky a členov vlády na okamžité zrušenie sporného §363, ktorý umožňuje generálnej prokuratúre obchádzať rozhodnutia súdov a prepúšťať "našich ľudí".
Rozhodnutie generálnej prokuratúry zrušiť obvinenie človeku z prostredia Sme rodina Vladimírovi Pčolinskému je výsmechom spravodlivosti a výsmechom všetkým slušným občanom Slovenska. Vladimír Pčolinský bol obvinený z korupcie, kde dôvodnosť jeho obvinenia a aj zotrvania vo väzbe potvrdila sústava súdov vrátane Najvyššieho súdu a aj Ústavný súd. Napriek tomu generálna prokuratúra využila sporný paragraf 363, ktorým sa vysmiala práci polície, prokuratúry a súdov. Pripomíname, že generálneho prokurátora Maroša Žilinku nominovala na post práve politická strana Sme rodina, v ktorej figuruje brat a manželka Vladimíra Pčolinského. Rozhodnutie využiť sporný paragraf považujeme za politické rozhodnutie, ktoré priamo popiera princíp nezávislej prokuratúry, podrýva dôveru občanov v právny štát a vysmieva sa do tváre občanom, policajtom, prokurátorom a sudcom, ktorým záleží na boji proti korupcii. Arogancia, s ktorou bolo zabránené, aby obvinený Vladimír Pčolinský bol súdený riadnym súdom Slovenskej republiky je počin, ktorý občianska spoločnosť v právnom štáte nemôže ticho tolerovať.
Preto my, podpísaní občania apelujeme na členov vlády, ktorá od občanov dostala mandát na boj proti korupcii, aby bezodkladne iniciovali zmenu zákona č. 301/2005 Z.z. a to vypustením §363, ktorý umožňuje generálnemu prokurátorovi zmariť vyšetrovanie a riadne súdne rozhodnutia v prípade závažných trestných činov. Zároveň vyzývame vládu Slovenskej republiky na okamžité otvorenie otázky zmeny inštitucionálneho nastavenia prokuratúry, ktorá v súčasnej podobe úplne evidentne nie je schopná pôsobiť nezávislo a odolávať politickým tlakom. Apelujeme aj na poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby sa dôsledne postavili proti spôsobu, akým nastavuje generálny prokurátor fungovanie prokuratúry, čo dokazujú odmietnuté trestné konania v kauze únosu občana Vietnamu, disciplinárne konania proti prokurátorom Špeciálnej prokuratúry a aj posledné rozhodnutie v kauze Pčolinský, ale aj kauze Haščák, Zoroslav Kollár a ďalší. Rovnako apelujeme na prehodnotenie možných spôsobov, ktorými by bolo možné vyvodiť voči generálnemu prokurátorovi zodpovednosť pri rozhodnutiach typu Pčolinský.
Zároveň vyjadrujeme občiansku podporu policajtom, prokurátorom a sudcom, ktorí berú boj proti korupcii vážne a nepodliehajú tlakom politických, zločineckých a finančných skupín. Vážime si ich prácu a apelujeme na pokračovanie v tomto boji proti korupcii aj napriek snahám sabotovať a mariť stíhanie vplyvných osôb na najvyššom stupni politického či občianskeho spektra.
Odmietame pokračovanie korupčného a zločineckého systému, ktorý na Slovensku rástol a fungoval počas vlád politickej strany Smer. Boj proti korupcii a organizovanému zločinu na najvyšších miestach v štáte nemôže mariť a sabotovať jedna osoba na čele jednej inštitúcie. Preto vyzývame na okamžité iniciovanie zmien inštitútu generálnej prokuratúry tak, aby bola zabezpečená proporcionalita a rozdelenie moci v súlade s demokratickými princípmi a právnym štátom.
Stop korupcii Kontaktujte autora petície