Petícia za to, aby sa mohli všetky deti v škole najesť

Cukor, mlieko, lepok, ryby, paradajky, či zeler alebo med. Existuje široká škála potravín, ktoré nedokáže každý organizmus spracovať. Dnes už asi niet človeka, ktorý by sa nestretol s dietologickými obmedzeniami, ktoré udávajú prísne hranice v stravovaní nie len dospelých, ale aj detí.

Ministerstvo školstva Slovenskej republiky však na stravovacie obmedzenia deti nemyslí. Deti s potravinovými intoleranciami sú na Slovensku neskutočne diskriminované. Dieťatko diabetik, či celiatik, alebo žiačik s akoukoľvek inou dietologickou formou obmedzenia, nemá na Slovensku rovnaké práva v školských zariadeniach ako zdravé deti.  Nie všetkým deťom dajú v škole najesť. 

Deti s obmedzeniami nemôžu navštevovať školy, ktoré chcú. Musia v tom lepšom prípade navštevovať školy, ktoré im vôbec sú schopné navariť. V horšom, a najbežnejšom prípade si diabetici, celiatici, deti, ktoré netolerujú mlieko a mnoho iných... musia do školy každý deň nosiť vlastnú stravu.

„Nemôžeš ísť na gymnázium, lebo tam bezlepkovo nevaria.“ Pracujúci rodičia škôlkara, či školáka svoj čas, ktorý chcú a POTREBUJÚ stráviť s deťmi, musia venovať príprave jedla na ďalší deň v školskom zariadení. 

„Mamka poď sa so mnou hrať.“  „Nemôžem, musím variť, aby si mohol ísť zajtra do škôlky.“

Štát by mal v školách a škôlkach zabezpečiť rovnaké podmienky pre všetky deti. Všetci by mali dostať najesť. Deti predsa za svoje dietetické obmedzenia nemôžu a matky predsa nemôžu nahrádzať funkciu školských jedálni

Ministerstvo školstva síce vydalo jedálničky pre diétne stravovanie, ale školské jedálne nedokážu splniť požiadavky na dodržanie hygienických noriem na prípravu diétnych jedál. 

Ja som matka dvoch bezlepkáčov. Nechcem stráviť roky života tým, aby som zabezpečila mojim deťom to, čo ostatné deti dostávajú v škole automaticky. Nedá sa to kompenzovať, obmedzuje to možností nevinných deti a zo strany štátu to nie je nič iné, ako diskriminácia!

Mamičky a oteckovia detičiek, ktoré sa nemôžu stravovať podľa všeobecných stravovacích jedálničkov, spojme sa ! Žiadajme, prosme, bojujme! Nezostaňme len obetným baránkom nedokonalého systému.

Každému kto moju žiadosť pochopí, úprimne ďakujem.


Nikola Litvinová    Kontaktujte autora petície

Podpísať túto petíciu

Svojím podpisom súhlasím, že Nikola Litvinová bude môcť vidieť všetky informácie, ktoré poskytnem v tomto formulári.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.


Udeľujem súhlas so spracovaním informácií poskytnutých v tomto formulári na nasledujúce účely:
Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...