Petícia za pokračovanie v očkovaní učiteľov

Žiadame vládu SR a ministerstvo zdravotníctva, aby opätovne umožnili zamestnancom materských, základných a stredných škôl dať sa čo najskôr zaočkovať proti ochoreniu Covid-19. Prečo?    

Existuje spoločenské zhoda na tom, že v prípade zlepšenia pandemickej situácie sa majú školy otvoriť ako prvé, aby mali naše deti plnohodnotný prístup ku vzdelávaniu. Otváranie škôl však musí byť bezpečné pre učiteľov a učiteľky. Ochrana ich zdravia a životov nemôže byť podradená požiadavke skorého návratu detí do tried. Z toho dôvodu sa mohli učitelia od polovice februára prihlasovať na očkovanie proti Covidu-19. O pár týždňov neskôr o túto možnosť nečakane a neobhájiteľne prišli.  

Prihlasovanie sa učiteľov na očkovanie prebiehalo nepredvídateľným a nedôstojným spôsobom. Nikto nevedel vopred, kedy bude prihlasovanie spustené, či ho niekto pri registrácii nepredbehne, ako ďaleko bude musieť kvôli očkovaniu cestovať a či vôbec pre neho ostane voľný termín. Výsledkom je čosi len vyše polovica zaočkovaných zamestnancov škôl a to iba prvou dávkou.   

Medzitým ministerstvo školstva umožnilo, aby sa do škôl mohlo vrátiť ďaleko viac detí, ako odporučili odborníci. Začiatkom marca podľa informácií z médií nastúpila na I. stupeň základných škôl polovica žiakov a školy sa otvárali aj v čiernych okresoch.   

Toto všetko sa deje v situácii, keď sa už aj na Slovensku šíria nebezpečné mutácie korona vírusu, denne zomrie na Covid sto ľudí a keď z dát z okolitých krajín vieme, že pedagógovia patria k skupine zamestnancov, u ktorých je pravdepodobnosť nákazy jedna z najvyšších.   

Považujeme za neakceptovateľné, že štát umožnil tisícom ľudí údajne z kritickej infraštruktúry dať sa zaočkovať, pričom ich mená tají a nedá sa posúdiť ich spoločenský prínos, ani či sú vystavení zvýšenému riziku nákazy. No tisíce učiteliek a učiteľov, ktorí sa kvôli nezvládnutému systému prihlasovania na očkovanie a jeho predčasnému ukončeniu nedostali na rad, majú teraz dlhé týždne a mesiace čakať. A báť sa, že sa v škole nakazia a vírus prenesú aj na svojich blízkych.   

V Českej republike umožnili učiteľom prihlásiť sa na očkovanie ešte pred otvorením škôl. Všetkým učiteľom, ktorí mali od marca nastúpiť do škôl. Prioritu v očkovacom pláne majú učitelia aj v Rakúsku. U nás sme z nepochopiteľných dôvodov zostali na pol ceste.  

Preto žiadame vládu Slovenskej republiky, aby o spoločenskom prínose učiteľov nielen hovorila, ale aby ho prejavila aj činmi. A to tak, že umožní čo najskôr sa dať zaočkovať tým pedagógom a zamestnancom škôl, ktorí to doteraz nestihli a žijú s trpkým pocitom, že pre štát boli prioritou, ale len dočasnou.     


Pavel Sibyla, učiteľ a publicista    Kontaktujte autora petície

Podpísať túto petíciu

Svojim podpisom splnomocňujem Pavel Sibyla, učiteľ a publicista na odovzdanie môjho podpisu osobám oprávneným konať v tejto veci.


ALEBO

Dostanete e-mail s odkazom na potvrdenie vášho podpisu. Ak chcete dostávať naše maily, prosím, pridajte si info@peticie.com do svojho adresára alebo do zoznamu bezpečných odosielateľov.

Upozorňujeme, že svoj podpis nemôžete potvrdiť odpoveďou na tento e-mail.
Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...