Otvorený list na obranu učiteľov a za zodpovedné médiá

Vážení predsedovia potenciálnej vládnej koalície,

s obavami sme si vypočuli dnešné vyhlásenie pána Róberta Fica, ktorý sa opäť raz pokúsil manipulovať verejnou mienkou tým, že rozprával o domácej úlohe, o výmene rolí medzi dievčatami a chlapcami, ktorú dostali žiaci na jednej zo základných škôl. Týmto sa snažil vzbudiť dojem, že do škôl sa tlačí gender ideológia, ktorá podkopáva tradičné hodnoty a rodinu.

Toto je absolútny nezmysel a klamstvo. Ak by aj išlo o skutočnú domácu úlohu, mala za cieľ rozvíjať kritické myslenie, empatiu a toleranciu medzi deťmi. Nie je to žiadna ideológia, ale pedagogická metóda, ktorá pomáha deťom pochopiť seba a druhých.

Navyše ide o text z učebnice, na ktorý upozornili v r. 2014, kedy bol na mieste ministra školstva Pellegrini a ten zastavil tlač učebnice. Ide o neaktuálnu a klamlivú informáciu:

https://www.skolskyportal.sk/legislativa/pellegrininariadil-prepracovat-pracovny-zosit-na-etiku-pre-stvrtakov

Pán Fico týmto nezodpovedne nakreslil terč na chrbát učiteľov, ktorí sú už aj tak dosť vystavení dešpektu zo strany rodičov a spoločnosti. Podnecuje nenávisť a agresiu voči nám, ktorí sa snažíme robiť svoju prácu čo najlepšie. Týmto vytvára situáciu, kedy si nejaký zradikalizovaný fanatik môže zle vyložiť nejakú domácu úlohu a spáchať na učiteľovi násilie, podobne ako sa to stalo na Zámockej.

To je neprijateľné a nebezpečné. Učitelia sú základom našej spoločnosti a zaslúžia si našu plnú podporu a rešpekt. Je našou povinnosťou chrániť ich pred takýmito útokmi a zabezpečiť, aby mohli vykonávať svoju prácu v bezpečnom a rešpektovanom prostredí.

My sme učitelia. Sme hrdí na to, čo robíme. Sme dôležití pre našu spoločnosť. A zaslúžime si rešpekt a ochranu aj pred takýmito výrokmi politikov.

Vyzývame denníky Štandard a Postoj, aby prestali šíriť tento nezmysel. Je dôležité, aby médiá zohrávali konštruktívnu úlohu v našej spoločnosti a nepodporovali dezinformácie alebo strach. Miesto toho poďme viesť konštruktívnu debatu o tom, ako o týchto citlivých témach učiť tak, že zohľadníme vedecké poznatky, aj aspekt viery a posolstvo Ježiša Krista.

Voľby sú za nami. Teraz je čas upokojiť situáciu, nie ju ešte viac vyhrocovať. Vyzývame vás, aby ste sa postavili proti takýmito manipulatívnym taktikám a pracovali na tom, aby sme vytvorili spoločnosť, ktorá rešpektuje a chráni všetkých jej členov.

 

Podpísať túto petíciu

Svojim podpisom oprávňujem Peter Mráz na odovzdanie informácií, ktoré poskytnem v tomto formulári, tým, ktorí majú v tejto oblasti právomoci.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...