ŽIADOSŤ O ODVOLANIE JÁNA MIKASA Z POZÍCIE RIADITEĽA "ÚVZ"

My občania Slovenskej republiky žiadame, aby ministerka zdravotníctva SR, Zuzana Dolinková, bezodkladne odvolala zo svojej pozície riaditeľa Úradu verejného zdravotníctva, Jána Mikasa.

V čase, kedy sa zo dňa na deň odvolávajú rôzni štátni funkcionári v slovenských ministerských rezortoch (častokrát dokonca bez udania dôvodu, zo dňa na deň) je pozícia Jána Mikasa, ako riaditeľa ÚVZ (ministerstvu podriadenej inštitúcii) už neudržateľná.

Meno toho človeka je nezvratne spojené s bolestným obdobím pandémie SARS-CoV-2, kedy vyhlášky ÚVZ zásadnou mierou devalvovali ústavné práva a slobody občanov SR a bezprecedentnou mierou zasahovali do bežného života občanov (povinné testovanie, tlak na očkovanie, segregácia občanov v prístupe k ich dennému výkonu svojich občianskych práva, zatváranie prevádzok, devalvácia podnikania, obmedzovanie školského života detí, rúška pre deti a tým nútenie vdychovania oxidu uhličitého, devalvácia pracovného života občanov a mnoho ďalšieho).

Je nutné podotknúť, že takýto zásah do práv a slobôd neprebehol ani medzi našimi susedmi a okolité štáty V4 (Poľsko, Česká republika, Maďarsko) nikdy takto zásadnou mierou nepošliapali ľudské práva a slobody svojich občanov.

Obmedziť základné ľudské práva a slobody, tak ako sa to dialo prostredníctvom vyhlášok Jána Mikasa a jeho úradu, možno len zákonom a môže to urobiť len parlament a teda všetky vyhlášky Mikasa boli a dodnes sú právne sporné bez ohľadu na to, čo na ne vyriekol Ústavný súd SR. 

"Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v medziach, ktoré určuje zákon," povedal generálny prokurátor Maroš Žilinka v tlačovej správe pre SITA z 28. januára 2021 citujúc Ústavu SR, jej druhý článok a druhý bod. Ján Mikas, ako vysokopostavený štátny funkcionár opakovane porušoval Ústavu SR a jej zákony.

Vrchol cynizmu bolo, keď Ján Mikas vydal v decembri 2020 vyhlášku – v rozpore zo zákonom – a to výnimku pre pozitívnych poslancov na COVID – 19, kedy im umožnil hlasovať o svojich vlastných vyhláškach v NR SR. Tým aj podľa generálneho prokurátora Maroša Žilinku porušil zákon a v tom čase dokonca verejne vyzval Peter Pellegrini Jána Mikasa k tomu, aby zvážil svoj odchod z funkcie.  

Touto občianskou petíciou preto žiadame, aby ministerka zdravotníctva SR, Zuzana Dolinková, bezodkladne pristúpila k odvolaniu pána Jána Mikasa z jeho pozícíe a tým vykonala za dosť spravodlivosti - uplatnila morálne zadosťučinenie a tým upokojila veľkú časť verejnosti, ktorá je zotrvávaním Jána Mikasa na jeho funkcii značne nespokojná. 

Ján Mikas musí na ďalšie riešenie ohľadom jeho zodpovednosti za morálne a právne prečiny počas rokov 2020 - 2023 čakať mimo svoju funkciu. 


Miroslav Heredoš - predseda OZ VOĽNÁ ZÓNA    Kontaktujte autora petície

Podpísať túto petíciu

Svojím podpisom súhlasím, že Miroslav Heredoš - predseda OZ VOĽNÁ ZÓNA bude môcť vidieť všetky informácie, ktoré poskytnem v tomto formulári.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.

Vašu e-mailovú adresu nebudeme verejne zobrazovať online.


Udeľujem súhlas so spracovaním informácií poskytnutých v tomto formulári na nasledujúce účely:
Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...