Nie americkým raketám na území SR

Vážený pán prezident SR,

Vážený pán predseda vlády SR,

Vážený pán minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR,

So znepokojením sme prijali informáciu, že začiatkom mesiaca odstúpili Spojené štáty americké a následne aj Ruská federácia od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu. Táto dohoda, podpísaná v roku 1987 Ronaldom Reaganom a Michailom Gorbačovom, znamenala prelom v odzbrojovacom procese v závere Studenej vojny. Znamenala hlboký výdych desiatok miliónov Európanov na oboch stranách železnej opony, z toho, že už viac nebudú terčmi nepriateľských rakiet. Táto dohoda zároveň poskytla nádej na mierový vývoj Európy.

V posledných rokoch sme však svedkami toho, ako sa napätie vo svete zvyšuje, pričom priestorom tohto napätia sa stáva najmä Európa. Sme presvedčení, že odstúpenie od zmluvy povedie k zvýšeniu napätia vo svete, a že môže viesť k novým pretekom v zbrojení medzi Spojenými štátmi americkými a Ruskou federáciou. Zároveň však dodávame, že Európska únia môže byť tým subjektom, ktorý takýto vývoj zabrzdí.

Už 12. februára absolvujete stretnutie s ministrom zahraničia USA pánom Mikeom Pompeom a v závere mesiaca s generálnym tajomníkom NATO pánom Jensom Stoltenbergom. Obaja menovaní páni sa navyše stretnú aj s predstaviteľmi ďalších stredoeurópskych krajín a je jasné, že jednou z tém rokovaní bude aj ďalší vývoj bezpečnostnej situácie v Európe po odstúpení od zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu.

Vážený pán prezident SR,

Vážený pán predseda vlády SR,

Vážený pán minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR,

V kontexte vyššie uvedených informácií chceme my, zástupcovia mládežníckej organizácie, spolu s ďalšími signatármi tohto listu, apelovať na vás, aby ste v prípade ponúk na rozmiestnenie zahraničných raketových systémov na území SR zvolili tú alternatívu, ktorá našu krajinu neuvrhne do ďalšej militarizácie a nespraví z nej terč. Máme za to, že byť plnohodnotným spojencom neznamená byť poslušným vazalom slepo vykonávajúcim príkazy podriadené cudzím zahranično-politickým záujmom. Máme za to, že Európska únia má príležitosť dokázať, že vznikla ako mierový projekt.

My, signatári tohto listu si želáme zachovanie mierovej Európy. Európy, ktorá hľadá dialóg miesto konfrontácie. Európy, ktorá je priestorom na zbližovanie a nie bojiskom. Usilujeme sa o to, aby si Európa zachovala takýto charakter aj pre ďalšie generácie a pevne veríme, že vy, predstavitelia SR, sa k nášmu úsiliu pridáte.

S úctou

Front ľavicovej mládeže


Front ľavicovej mládeže    Kontaktujte autora petície