LEX PČOLINSKÝ - návrh na úpravu právomocí Generálneho prokurátora

Vzhľadom k dnešnej situácii s opäť výrazne pochybným prepúšťaním mnohých obvinených z korupcie, s kontatkmi na najvyššie politické špičky, je zjavné, že slovenský právny poriadok, špeciálne Trestný poriadok, vyžaduje ďalšie úpravy, aby neslúžil len ako nástroj na ochranu "našich ľudí" pred trestným stíhaním.
 
Preto navrhujeme LEX PČOLINSKÝ:
 
Lex Pčolinský je návrh na úpravu Tresného poriadku a Zákona o prokuratúre tak, aby GP (Generálny prokurátor) nemal možnosť sťahovať trestné oznámenia v prípade, že ich dôvodnosť už bola potvrdená súdmi.
 
Súdy sú v hierarchii spravodlivosti nadradené, a v hierarchii trestného stíhania vlastne posledné inštancie, takže GP nemá mať právomoc, ktorá je vyššia, než je právomoc súdu - tretieho ústavného piliera.
 
Ak totižto raz súd povedal, že trestné stíhanie, či väzba, sú odôvodnené a zákonné, tieto skutočnosti potvrdil dokonca Najvyšší súd, nie je najmenší dôvod, aby toto rozhodnutie menil ústavne nižšie postavený GP.
 
Takýmto návrhom žiadame ešte viac vylepšiť Trestný poriadok a zákon o GP.
 
Prvé vylepšenie, aj vzhľadom k tomu, čo sa tu dialo v minulosti, už bolo dosiahnuté tým, že GP nemôže dať negatívny príkaz Špeciálnej prokuratúre. Týmto návrhom nebude môcť GP negovať ani rozhodnutia súdov. Na prípadné chybné rozhodnutia súdov slúži mimoriadne dovolanie či podanie na ÚS či ESĽP.
 
Tento návrh je dôvodný nezávisle na tom, aké bude zdôvodnenie GP v aktuálnych kauzách, lebo táto "právomoc" je proste chybná z princípu a je to pozostatok "sovietskych časov" - sovietskeho typu prokuratúry.
 
Najlepším riešením by bolo úplne vypustenie ustanovaní paragrafu 363 z Trestného poriadku.
 
Igor Matovič ako bojovník proti korupcii a mafii, vybavený dokonca ústavnou väčšinou, sa tak môže konečne realizovať a napraviť, čo tu 30 rokov slúži len na ochranu "našich ľudí".
 
PS: váš podpis treba potvrdiť kliknutím na odkaz, ktorý vám príde emailom.
 
SIGNATÁRI:

Anton Piták - občiansky aktivista, programátor
Martin Vician - ekonóm
Peter Valachovič - konateľ, podnikateľ
Juraj Dobšovič - občiansky aktivista za lepšie regióny
Martin Šumanský - Ict administrátor
Hedviga Markotánová - ekonómka
Ing. Simona Hrnčíriková - učiteľka
Igor Kopáčik - technik
Natália Svítková - komunálna poslankyňa

 
 

Podpísať túto petíciu

Svojim podpisom oprávňujem Anton Piták na odovzdanie informácií, ktoré poskytnem v tomto formulári, tým, ktorí majú v tejto oblasti právomoci.


ALEBO

Dostanete e-mail s odkazom na potvrdenie vášho podpisu. Ak chcete dostávať naše maily, prosím, pridajte si info@peticie.com do svojho adresára alebo do zoznamu bezpečných odosielateľov.

Upozorňujeme, že svoj podpis nemôžete potvrdiť odpoveďou na tento e-mail.
Platená reklama

Túto petíciu budeme propagovať pred 3000 ľuďmi.

Dozvedieť sa viac...