Zvýšenie opatrovatelského príspevku na ZŤP osoby

Cu ni

/ #468

2018-01-30 00:17

Dobrý, chcela by som sa zapojiť do diskusie. Som opatrovateľkou 85-ročnej dôchodkyne, ktorú pred pár rokmi uznali za 70 perc. invalidnou. Je to matka môjho bývalého druha. Ja mám 66 r.  Tiež som rozhorčená nad výškou opatrovateľského príspevku, ktorý nebol zvýšený od jeho priznania, a, ako mi bolo povedané, ani nebude.  Pritom, taký Parkinson, sa rokmi len zhoršuje, a ani odumreté mozgové bunky sa neoživia nanovo, ba ani scvrknuté obličky nezačnú opätovne vykonávať svoju činnosť.  Zdravotný stav opatrovanej osoby sa opätovne nevyšetruje!!!! Čiže, suma sumárum, jej zdravotný stav sa takpovediac, zo dňa na deň zhoršuje, a pomaly sa z opatrovateľky stáva slúžka - dievča na všetko, až kým sa na to nevykašle... Tento štát to však nezaujíma, veď ušetrí - keby ju dcéra umiestnila do zariadenia sociálnych služieb,  štát by jej musel prispieť - priplatiť - vzhľadom na výšku jej aktuálneho starobného dôchodku, ako aj starobného dôchodku jej dcéry. Cena za takýto pobyt v v zariad. soc. služieb  sa pohybuje totiž okolo 650 - 700 Eur mesačne (min. v jednom zariadení v našom meste)! Ale, aj v tomto roku 2018, tak ako v roky minulé,  musíme - 66 r. opatrovateľka i 85 r. opatrovaná osoba, predložiť čestné prehlásenie, že sme v predchádzajúcom roku nevykonávali zárobkovú činnosť a nebudeme podávať daňové priznania!!!!! Toto je podľa môjho názoru do neba volajúca sprostosť, najmä čo sa týka 85 r. starej, chorej invalidnej dôchodkyne. Toľkoto k našej chorej legislatíve... lebo podľa tohto, keby opatrovaná osoba žila 200 rokov a bola by som ešte jej opatrovateľkou, každým rokom by sme boli povinné predkladať uvedené čestné prehlásenia...?!?  veď je to proti zdravému rozumu...